Albánie
-
Fauna
Albánie se díky své rozmanité přírodě může pyšnit poměrně širokým spektrem živočišných druhů. Navíc, jako už v jedné z mála evropských zemí, zde můžeme stále najít i divokou nedotčenou přírodu, díky níž zde žijí i ohrožené nebo endemické druhy zvířat.
V horských oblastech můžeme vidět kupříkladu i takové šelmy, jakými jsou medvědi hnědí či vlci obecní. Vzácněji zde můžeme zahlédnout také kočku divokou nebo i rysa ostrovida. Naopak není výjimkou v horských lesích potkat lišky, srnce či kamzíky. V horách se ukrývá také mnoho druhů netopýrů. Z vodomilných savců žije v Albánii například vydra říční a na skalnatém mořském pobřeží se dokonce občas objeví velmi vzácný tuleň středomořský. V moři je poté možné zahlédnout delfíny či plejtváka myšoka.
Právě moře je domovinou velké skupiny albánské fauny – ryb. Zejména restauratéři oceňují hojnost sleďů, cípalů, tuňáků či sardinek, které se pak běžně objevují v jídelních lístcích. Kromě moře žije ovšem mnoho druhů ryb také ve sladkých vodách. Těch je v Albánii díky horským jezerům a husté síti řek poměrně mnoho. Ze sladkovodních ryb tu tak můžeme najít třeba pstruhy, okounky, cejny nebo parmice. Zajímavostí je také Ohrid, druhé největší albánské jezero tektonického původu, v němž žijí dokonce dva endemické druhy pstruhů – pstruh letnica a pstruh ohridský. Oba druhy jsou oblíbenou albánskou pochoutkou.
Jelikož leží Albánie na jedné z hlavních migračních tras evropského ptactva na cestě do Afriky, není jistě překvapením, že se zde dá zahlédnout opravdu velké množství ptačích zástupců. Kromě běžných druhů, které známe běžně i z České republiky, můžeme na nebi vidět i mnoho dravců, z nichž asi nejvýznamnější – neboť je i symbolem Albánie – je orel skalní. Z dalších dravců tu žijí třeba supi mrchožraví, káňata či sokoli. Z nočních ptáků je zde k vidění například výr velký nebo sýček. V okolí vody pak žijí kachny, čápi anebo vzácní pelikáni kadeřaví.