Albánie Albánie

  • Zajímavá místa

    Albánie je dlouho opomíjenou zemí, má však hodně co nabídnout. Nadchne milovníky působivé architektury i krásné přírody. Její rozmanitá krajina a bohatá historie se postaraly o mnoho zajímavých míst vhodných k návštěvě.

    Berat

    Město v centrálně-jižní části země bylo vybudováno na vysokém kopci kolem hradu Kalaja. Leží 70 km jižně od hlavního města Tirany. Díky domům s charakteristicky velkými okny, která v kombinaci s bílými fasádami vytvářejí jedinečný vzhled městské krajiny, se mu přezdívá „město tisíce oken“.

    Butrint

    Historické město Butrint na jihu Albánie vzbuzuje zájem starověkými ruinami. Považují se za skutečnou perlu Jadranu. Římský básník Vergilius byl tímto místem uchvácen a řekl, že jej museli založit Trójané. Dodnes se zde nacházejí pozůstatky paláců i divadla z 3. století př. n. l. V lázních je k vidění dokonce geometrická mozaika s vyobrazením zvířat a ptáků.

    Gjirokastra

    Malebné městečko se rozprostírá kolem stejnojmenného hradu, jenž se tyčí vysoko na kopci. Díky jedinečné kráse a atmosféře je Gjirokastra „městským muzeem“. Nejen majestátní hrad, ale i středověké domy a neuspořádané uličky klikatící se mezi nimi určitě stojí za vidění.

    Apollonia

    Jedná se o ruiny antického města Apollonie v Ilýrii, vybudovaného starými Řeky okolo roku 855 př. n. l. Svého času byla Apollonie velmi významná. Nechyběly v ní nejhonosnější budovy ani kulturní místa. Stále si lze prohlédnout např. amfiteátr, zbytky opevnění, římskou kolonádu nebo mozaikový dům s fontánou.

    Drač

    Významný přístav a vyhledávané přímořské letovisko Drač, nacházející se asi 30 km západně od Tirany, založili Řekové roku 627 př. n. l. Z dané doby pocházejí i zříceniny římských staveb a hradeb, nejstarší pamětihodnosti města. Hlavní městskou pláž, plnou hotelů a restaurací, ocení především příznivci letního koupání.

    Pohoří Prokletije

    Pohoří s tajuplným názvem Prokletije (v překladu Prokleté hory) bývá pokládáno za jedno z nejkrásnějších v Evropě. Tvoří ho několik hřebenů, které by milovníci horské turistiky rozhodně neměli vynechat ze svých toulek po Albánii.

    Albánská riviéra

    Pro toho, kdo vyhledává méně zaplněné pláže, je ideální volbou Albánská riviéra – pobřeží Jónského moře. Pozornost si začíná získávat až v posledních letech. Zdejší nádherná tyrkysová voda omývající bílé písčité pláže představuje skutečně velké lákadlo.

    Přírodní a kulturní dědictví regionu Ochrid

    Ochridské jezero na hranicích Severní Makedonie a Albánie bylo pojmenováno podle města Ochrid, s nímž se roku 1980 dostalo na seznam světového dědictví UNESCO. Na jižním břehu jezera pak stojí Pogradec, město s dávnou historií a četnými kulturními, geologickými i přírodními hodnotami. Toto město a přilehlý region se nacházejí v prostředí výjimečné krásy, zatímco historické centrum představuje nádherný příklad albánské lidové architektury 19. a 20. století.

    Královské hrobky Selca e Poshtme

    Monumentální hrobky se nalézají nedaleko města Pogradec, poblíž vesnice Selcë e Poshtme. Na pravém břehu řeky Shkumbini leží 1040 m n. m. pozůstatky starobylého města Pelion a doprovodné pohřebiště. Od 4. do 1. století př. n. l. bylo město královskou rezidencí ilýrských panovníků, a proto pravděpodobně také významným politickým a ekonomickým centrem. Roku 1996 došlo k zápisu hrobek na seznam světového dědictví UNESCO.