Budapešť - Rybářská bašta v Budapešti
Budapešť, jediná lázeňská metropole na světě, vznikla v roce 1873 spojením tří původních osad ležících v okolí řeky Dunaje: Budína, Starého Budína a Pešti. Díky architektonickým skvostům si nové město rychle vysloužilo přezdívku „Paříž na Dunaji“ a začalo lákat turisty nejen na ozdravné účinky termálních pramenů, ale i na kulturní památky z různých historických období.
Jednou z nich je Rybářská bašta z 19. století stojící na vrcholku Várhegy v Budíně na pravém břehu Dunaje. Tuto neogotickou a místy neoromantickou stavbu navrhl architekt Frigyes Schulek a jeho vize byla realizována v období mezi lety 1895 – 1902. Bašta byla vybudována na místě bývalého rybího trhu a středověkého osídlení. Dostala jméno po rybářích (maďarsky halász), kteří ve středověku bránili tuto část městských hradeb. Bašta svítí do dálky bílou barvou pískovce a zkrášluje Hradní vrch. Sedm věží stavby symbolizuje sedm maďarských kočovných kmenů, které se po rozpadu Velkomoravské říše spojily na území Pannonie a vytvořily první státní útvar v současném Maďarsku. V okolí Rybářské bašty panuje neustálý ruch. Je odtud krásný výhled na Královský palác, vrch Gellért, protilehlé nábřeží Dunaje a budovy Parlamentu. V přilehlých uličkách se scházejí umělci, pouliční hudebníci a malíři.
Nedaleko Rybářské bašty, na cestě k Matyášově chrámu zasvěcenému panně Marii, můžete spatřit jezdeckou sochu zakladatele Uherského království svatého Štěpána z roku 1906 a při pohledu na západ si všimnete známé budovy hotelu Hilton, která v sobě snoubí původní architekturu staršího sakrálního objektu a prvky moderního umění.
Budapešť perla Dunaje na INVIA.CZ >>
Publikováno: 15.03.2013