Rumunsko - Pohoří Fagaraš

Pohoří Fagaraš tvoří část horského pásu Jižních Karpat. S vrcholem Moldoveanu (2544 metrů) jsou nejvyššími horami v Rumunsku a dle místních obyvatel také těmi nejkrásnějšími díky svým nenarušeným scenériím. V historii tvořily přírodní hranici mezi zeměmi Sedmihradska a Valašska a dnes jsou populární zejména pro neomezené možnosti letní i zimní turistiky.

V posledních letech si návštěvníci velmi oblíbili zimní přechody tzv. Větrných hor, kde lze snadno najít místa ke stanování a nocování i zdroje pitné vody. Hřeben Fagaraše je dlouhý přes 70 kilometrů a na jeho zdolání plánujte více než týdenní dovolenou a dostatečné zásoby potravin. Trasa asi 60 kilometrů neklesá pod výšku 2000 metrů nad mořem, ale lemují ji doliny a tok řeky Olt, tudíž můžete variabilně měnit své plány a sejít z hřebene ve více místech. V kopcích vás čeká nedotčená příroda, hluboké lesy, ostré skály i romantické scenérie. Pokud si sami na rumunské velehory netroufnete, můžete se sem vydat s některou z cestovních kanceláří a s průvodcem. V opačném případě stačí nasednout na jeden z vlaků směřujících do Rumunska.

Jelikož Fagaraš odděloval dvě historické země, jeho kopce pamatují mnoho dějinných zvratů a ještě dnes po nich máme památky. V centru pohoří leží stejnojmenné město Fagaraš vzdálené asi 60 kilometrů od Brašova. To je výchozím místem ke klášteru Sambata de Sus hojně navštěvovanému místními i turisty. První spirituální stánek zde vyrostl v 17. století a byl ze dřeva. Kamennou podobu dostal až okolo roku 1863. Vládce tehdejšího Valašska Constantin Brâncoveanu spoléhal na to, že se ve zdech kláštera uchrání ortodoxní náboženství před vlivem katolicismu zavlečeného Habsburky do sousední Transylvánie. Dnes Sambatu de Sus spatříte pouze v rekonstruované podobě, jelikož byla během dějin téměř zničena. Část kláštera je stále využívána mnichy, ale jiná část slouží jako muzeum, kde si můžete prohlédnout malované sklo, historické dokumenty, staré oděvy mnichů a další předměty religiózního života.

Čarovná krajina v Rumunsku na INVIA.CZ >>

Publikováno: 26.04.2013

Novinky