Surinam - Hlavní město Paramaribo

V zimním období, kdy u nás vládne mráz, plýskanice a sněhové závěje, se objevuje chuť cestovat za exotikou do teplých krajin. Nabídka celoročně prosluněných destinací je široká, ale na jihoamerický Surinam si málokdo vzpomene. Název hlavního města Paramaribo zní jako jméno tropického ovoce a o místní politice se hlavní zprávy nikdy nezmiňují. Přesto je tato zapomenutá země na severním pobřeží Jižní Ameriky plná přírodních a kulturních krás, dobrodružství pod vodou, na peřejích řeky Surinam nebo v kopcích Guyanské vysočiny a obyvatel známých svým smyslem pro muzikalitu.

V hlavním městě Paramaribo žije asi 250 000 obyvatel, tedy polovina celé země. Prvními usedlíky byli příslušníci kmene Surinamů. V průběhu historie se ve městě vystřídali španělští, britští a nizozemští dobyvatelé a afričtí, indiční a jávští otroci. Není divu, že novodobou tvář Paramariba určily vlivy z celého světa. Vedle původní zástavby, prostorných dřevěných domů s balkóny v několika patrech, stojí například mešita, kostel a synagoga. Architektonický kolorit centra Surinamu nespatříte nikde jinde. I proto bylo město v roce 2002 zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO.

V Paramaribu sídlí prezident, vláda a veškerá administrativa. Díky exportu zlata, bauxitu, cukrové třtiny, rýže, kakaa, rumu či tropického dřeva se město rychle rozvíjí. Ekonomickým tahounem je stále turismus. I když letenka na západní polovinu zeměkoule není nejlacinější, evropských návštěvníků přibývá. Jejích cílem se stává nespoutaná příroda za hranicemi města a kulturní památky: pevnost Zeelandia, Katedrála svatého Petra a Pavla, Královská palmová zahrada, Prezidentský palác, jedna z nejstarších synagog z první poloviny 19. století či široké bulváry s původní zástavbou. Populární zábavou je i potápění se za vraky lodí ztroskotaných u břehů Surinamu. V křišťálově čisté vodě spatříte hejna tropických ryb i pozůstatky slavné námořní historie Evropanů.

Publikováno: 17.01.2014

Novinky