Bangladéš
-
Zdraví
Ve větších městech je zdravotní péče na přijatelné úrovni i přesto, že hygienické standardy zdravotnických zařízení jsou v porovnání s evropskými zvyklostmi výrazně nižší. Toto se netýká dentální péče, která je nesrovnatelná s péčí u nás. Avšak ve venkovských oblastech je situace mnohem horší.
Je vhodné si s sebou vzít pravidelně užívané léky a navštívit v případě potřeby pouze renomovaného, anglicky mluvícího lékaře.
Zdravotní péči si zahraniční návštěvníci musí hradit, často v hotovosti. Je tedy nutné si před cestou sjednat zdravotní pojištění a mít dostatečnou finanční rezervu. První pomoc je pak lépe vyhledávat u soukromých zdravotnických zařízení. První pomoc zprostředkuje v Bangladéši každý hotel.
Obecně platí, že do Bangladéše (podobně jako Indie) by měly jezdit pouze osoby v dobrém zdravotním stavu, neboť Bangladéš je zdraví ohrožující oblastí. Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě A, poliomyelitidě, tetanu, břišnímu tyfu. V době od října do prosince nebo období dešťů se doporučuje i očkování proti choleře. Při pobytu na venkově hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou. Při pobytu mimo hlavní město existuje celoroční riziko nákazy malárií. Doporučuje se proto při kratším pobytu užívat preventivně antimalarika, při delším pobytu je třeba mít u sebe alespoň chlorochin a terapeutickou dávku meflochinu (Lariam), kterou je třeba užít při podezřelém horečnatém onemocnění jako pohotovostní samoléčení. Od června do září se vyskytují případy japonské encefalitidy. Ve venkovských oblastech je vysoký výskyt trachomu. Při pobytu v terénu hrozí uštknutí jedovatými hady.
Na cestě je nutno ve zvýšené míře dodržovat základní hygienické návyky, zejména pít vodu pouze z uzavřených plastikových lahví. Ani přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu, kdy se téměř u všech cizinců po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflóry v organismu (nikoli vlivem nějaké tropické choroby). Pomůže dieta a klid.