Babiččino údolí
Každý jistě někdy slyšel o Babiččině údolí, i když možná nečetl jedno z nejvýznamnějších českých děl 19. století. Pohádkový kraj Boženy Němcové patří k nejhezčím výletním cílům východních Čech. Zajeďte si sem na dovolenou či prodloužený víkend a objevujte zdejší i okolní krásy.
Co všechno na vás čeká v Babiččině údolí?
Je toho spousta! Předně krásný empírový ratibořický zámek, v němž žila slavná kněžna Zaháňská z Babičky a který tvoří dominantu nerozlučně spjatou s údolím. Reprezentuje typické venkovské obydlí vysoké aristokracie 19. století. Před zámkem byl zřízen anglický zámecký park s odpočinkovým altánem, exotickým skleníkem, empírovým Loveckým pavilonem v zadní části a s ratibořickou Bažantnicí. K areálu Babiččina údolí a ratibořického zámku patří také Zahradní dům, v němž se každoročně konají zajímavé výstavy, inspirované květinami a zahradou. Dům pořádá i různé kurzy (krajinářské malby a fotografie, aranžování květin, zahradní architektury aj.). V horním patře potěší milovníky dobré kávy stylová kavárna.
Jaká další místa by rozhodně neměla ujít vaší pozornosti? Bezpochyby Staré bělidlo a Viktorčin splav. Staré bělidlo, romantická dřevěná chaloupka, bylo hlavním dějištěm příběhu Boženy Němcové. Panklovi tu však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Němcová zde prožila roku 1844 nezapomenutelné prázdniny se svými dětmi a tyto vzpomínky posléze umístila právě do chaloupky poblíž splavu, kterou dnes nazýváme Starým bělidlem. Splav, kde šílená Viktorka hodila své dítě do řeky a kam pak chodila zpívat ukolébavky, je dnes romantickým zákoutím.
Taktéž kamenný Ludrův mlýn (také Rudrův či Panský) je neodmyslitelně spjat s knihou Babička, roku 1950 byl dokonce zrekonstruován tak, aby odpovídal vyprávění Boženy Němcové. Místní expozice představí zájemcům tradiční mlynářovo obydlí z 19. století, dobový nábytek i předměty denní potřeby.
Vůbec nejznámější památkou spojovanou s Babiččiným údolím je ale zřejmě sousoší Babičky s dětmi, které se řadí k nejkrásnějším českým pomníkům. Vytvořil jej slavný akademický sochař Otto Gutfreund. Pomník je umístěn na konci aleje, která vede k Ludrovu mlýnu, a znázorňuje scénu, kdy se Barunka, Adélka, Jeník a Vilém vrací s babičkou z návštěvy mlýna.
Naučná stezka Babiččino údolí
Oblíbená turistická trasa, procházející národní přírodní památkou Babiččino údolí, vás seznámí s místy, kde malá Barunka Panklová a budoucí významná česká spisovatelka Božena Němcová prožila své dětství a získala inspiraci k napsání svého zřejmě nejslavnějšího díla. Nechte se provést malebným údolím a navštivte všechny výše zmíněné pamětihodnosti i mnoho dalšího, třeba Muzeum Boženy Němcové. Stezka začíná u Barunčiny školy v České Skalici, pokračuje podél romantického koryta řeky Úpy do Ratibořic a odtud na Rýzmburk, kde končí. Celkem vás čeká 7,5 km dlouhá, avšak pohodlná cesta s pětadvaceti zastaveními, osmnácti informačními panely a sedmi zastávkami věnovanými literatuře a okolní přírodě. Stezku lze absolvovat od května do října, v zimě se panely sundávají. I tak se ale můžete řídit turistickými značkami.
Výlety po okolí Babiččina údolí
Kousek od Babiččina údolí lze navštívit Orlické hory s mnoha zajímavými památkami a možnostmi sportovních aktivit. Stolové hory, tajemná údolí a poklidné procházky panenskou přírodou na vás čekají zase v Národním parku České Švýcarsko. Z Babiččina údolí to máte co by kamenem dohodil i do Krkonoš. Poznejte známá horská střediska, jako je Pec pod Sněžkou nebo Špindlerův mlýn. Z dalších atraktivních tipů na výlety jmenujme kupříkladu Adršpašské skály, vojenskou pevnost Dobrošov, Dvůr Králové nad Labem s rozsáhlou zoologickou zahradou nebo barokní hospitál Kuks.
Štítek:
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.