Cestovní pojištění: Neviditelný strážce vaší dovolené
Věděli jste, že mezi nejčastěji řešené pojistné události v zahraničí patří střevní viróza? Když jedete na dovolenou, většinou toužíte po tom, hodit starosti za hlavu a užít si zasloužené volno. I když nejste fanda adrenalinových sportů a těšíte se dobrému zdraví, je třeba počítat s tím, že některé věci prostě ovlivnit nejdou, protože je píše sám život. Ale kdo je připraven, není zaskočen! Neočekávané situace za vás vyřeší cestovní pojištění a vy si tak svou dovolenou můžete užít na maximum.
Co ovlivní cenu pojistky
Na trhu je k dostání mnoho druhů cestovního pojištění a jeho cena se různí hlavně podle toho, do jaké destinace máte namířeno. Připlatíte si v případě cesty do exotických zemí a vůbec nejdražší je pojištění do Spojených států amerických, Kanady a Mexika, kde jsou oproti zbytku světa náklady na zdravotní péči až desetinásobné. Hlouběji do kapsy sáhnete i u destinací jako je Dominikánská republika, Zanzibar nebo Kuba.
Ceny se různí také podle toho, jak je v dané zemi nastaven zdravotní systém. Našince zvyklého na české zdravotinictví pak možná překvapí fakt, že v exotických destinacích typu Vietnam, Singapur, nebo Dominikánská republika se turista většinou nedostane do zařízení, kde jsou ošetřováni místní, ale vždy do soukromého zdravotnického zařízení pro turisty. A tam si za péči o vás nechají náležitě zaplatit. Toto pravidlo pak platí i u oblíbených prázdninových lokací jako Řecko, Turecko či Egypt.
Dalším rozhodujícím faktorem je pak délka dovolené a věk cestovatelů. Z tohoto pohledu rozlišujeme tři skupiny: děti do 15 let, dospělé 15 až 69 let a seniory nad 70 let, přičemž děti mají pojištění levnější, senioři naopak nejdražší. Zároveň platí, že čím vyšší je cena zájezdu, tím více se vám pojistka prodraží, protože její součástí je i pojištění storno poplatků.
Sport na dovolené
Je logické, že pokud se chystáte na klidný jógový pobyt, zaplatíte za pojistku méně než za adrenalinový lyžařský zájezd s freestyle lyžováním a heliskiingem. Takzvané rizikové sporty vaši peněženku zatíží nejvíc a každá pojišťovna má konkrétní druhy těchto aktivit individuálně vyjmenované ve svých podmínkách. Existuje však skupina sportovních radovánek, které jsou nepojistitelné a případné zdravotní komplikace a jejich úhrada je pak vždy na vašich bedrech. Zpravidla mezi ně patří cliff-diving, jachting na oceánu, lov exotické divoké zvěře, některé motoristické sporty nebo třeba potápění pod ledem.
Jak se vyznat v připojištění
Úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti či zavazadel, tohle vše byste si měli pohlídat, než vyrazíte do zahraničí vstříc novým zážitkům. Vyjmenované položky mohou někdy být nazývány jako připojištění a je důležité je mít ve smlouvě zahrnuté. Ke stornu zájezdu mívají klienti pojišťoven ve většině případů zahrnutou i spoluúčast, a to zpravidla ve výši 20 %. Pořídit si můžete i připojištění na nulovou spoluúčast, kdy je klient plně kompenzován v případě storna zájezdu a může si tak svou dovolenou užít zcela bez starostí.
Během pandemie začaly pojišťovny a cestovní kanceláře nabízet speciální covidové připojištění, které kryje i preventivní karanténu v destinaci a další výdaje. V případě, že si kvůli covidu musíte pobyt prodloužit, nemáte s tím žádné výdaje navíc. Ve chvíli, kdy by čísla nakažených začala opět růst, se jistě vyplatí i tato možnost. Klasikou je potom připojištění zmíněného rizikového sportu.
Cestujte bez obav: Nabízíme komplexní cestovní pojištění
Když sebou máte i malé cestovatele
Pokud jsou součástí vaší výpravy děti, berte na ně v otázce pojištění zřetel. Rodinám se vždy vyplatí komplexní pojištění včetně storna. Každý rodič mnohokrát za život zažil situaci, kdy musel ze dne na den zrušit svoje plány, kvůli dětské nemoci. V případě, že se vám tohle stane před odjezdem na dovolenou, většinou necestuje nikdo a zájezd se stornuje. Zájezd k moři se dvěma dětmi vyjde v průměru zhruba na 70 tisíc korun a bez pojištění storna o celou tuto částku přijdete. U malých neposedů navíc existuje mnohem vyšší riziko úrazu, proto si ohlídejte výši částky pro léčebné limity. Je dobré mít ji nastavenou na co nejvyšší možnou míru.
Kde se u pojištění nejčasteji chybuje
Cestovní pojištění uzavírejte už kvůli případným storno poplatkům s předstihem, a nikoli až na cestách. Ať už se vám v zahraničí přihodí jakékoli potíže, vždy konzultujte ten nejlepší postup s asistenční službou vaší pojišťovny. Také u sebe pokaždé mějte všechny podklady k cestovnímu pojištění. A nespoléhejte se na celoroční pojištění, které jste dostali ke kreditní kartě. Ve většině případů má takové pojištění naprosto nedostačující limit a léčebné výlohy tu končí například na 500 tisících korunách, nebo mimo Evropu dokonce vůbec neplatí.
Pamatujte, že i cestovní pojištění má své výluky. Seznamte se s nimi včas!
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.