Chuť Madagaskaru aneb Lahůdky z ostrova lemurů
Největší africký ostrov, jehož břehy omývá Indický oceán, je bez nadsázky ztělesněním exotického ráje a snem všech, kteří prahnou po pohádkové přírodě. Na Madagaskaru žijí v deštných pralesích stovky unikátních druhů zvířat, v čele s lemury, chameleóny, žábami či ještěrkami. Odpočinout si můžete nejen na plážích s bělostným pískem, ale třeba ve stínu majestátných baobabů nebo při pozorování skalních měst a jezírek v pískovcových masivech. Celým ostrovem se nese vůně květu ylang – ylang, pačuli, vanilky, kakaa nebo citrónové trávy. Voňavý africký klenot je centrem pěstování právě těchto rostlin, jež najdou využití nejen v gastronomii, ale také jako hlavní složky při výrobě parfémů.
Milovníci rýže
Punc nefalšované exotiky na vás dýchne i při setkání s přívětivými domorodci, kteří zásadně nikam nespěchají, stále dodržují prastaré kulturní zvyky a rádi se oddávají tanci v rytmu afrických bubnů. Základní surovinou, bez které by zdejší kuchyně nemohla existovat, je rýže. Malgaši jí sní ke každému jídlu opravdu kopec, ale nepohrdnou ani luštěninami, masem, rybami, ovocem a exotickou zeleninou. Na ostrově zpravidla nakoupíte jen na tržnicích, protože klasických kamenných obchodů je tu jako šafránu. Právě na trhu, nebo v místních bistrech nazývaných hotely gasy, najdete výtečnou a skutečně autentickou malgašskou gastronomii. A co na Madagaskaru určitě ochutnat?
Kitoza
Pokud vám chutná ochucené sušené maso, které v tuzemsku koupíte v obchodech pod názvem jerky, pak pro vás Kitoza bude to pravé ořechové. Maso, zpravidla vepřové, se nakrájí na tenké proužky, obalí ve směsi koření a poté se celý den a noc suší nad uhlíkovým grilem. Výsledek jsou křupavé vyuzené kousky, které vám v ústech rozehrají symfonii plnou exotických dálek s příchutí kouře. Domorodci si na Kitoze často pochutnávají už ráno v kombinaci s kukuřičnou kaší.
Sambusa
Plněné taštičky, které se na Madagaskar dostaly z Indie, jsou tak dobré, že rychle dobyly Asii i celou východní Afriku. Původní indickou verzi zvanou samosa ocení hlavně vegetariáni, protože v ní žádné maso nenajdete. Naopak ty, které jsou oblíbené na ostrově lemurů, v sobě většinou ukrývají mleté hovězí, či vepřové a štědrou dávku římského kmínu, kardamonu, rajčat a česnekeku. To vše se zabalí do listového těsta do tvaru trojhránků a smaží na oleji. Jsou úžasné čerstvé, ale i odleželé do druhého dne, kdy se všechny chutě náležitě propojí.
Ravitoto
Národní jídlo, které milují všichni napříč ostrovem, se skládá z maniokových listů, které se utlučou v hmoždíři a spojí se směsí kořeněného vepřového masa. Celá zelenkavá hmota vám barvou a konzistencí může na první pohled připomínat nepopulární špenát ze školní jídelny, ale už po prvním ochutnání pochopíte, proč na něj Malgaši nedají dopustit. V hotely gasy vám k Ravitoto naservírují i horu rýže, takže jedna porce nasytí i dva nebo tři hladové strávníky.
Kida amin'ny voanio
K tomu abyste na Madagaskaru dostali dezert, po kterém se budete olizovat až za ušima, stačí pár ingrediencí. Banán, kokosové mléko, třtinový cukr, kardamon, skořice, hřebíček s trochou vanilky, špetka trpělivosti a na světě je Kida amin'ny voanio. V překladu je opravdu jen tím, čím je, tedy banánem v kokosovém mléce. Celá směs se pár minut povaří na mírném plameni a podává se ještě horká, zpravidla k snídani. Vsaďte se, že pokud jí ráno na svých toulkách ostrovem ochutnáte i vy, budete v paměti těžko lovit příjemnější start dne.
Štítek:
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.