Dechberoucí a mnohdy neznámá místa francouzské přírody
Poznejte úchvatné přírodní krásy Francie, o kterých jste dosud možná ani netušili, že existují. Nebezpečná duna, romantické zahrady i inspirativní bílé útesy, s tím vším vás seznámíme v našem článku…
Duna du Pilat
Duna du Pilat (Pyla) je největší písečnou dunou Evropy (107 m), nacházející se 60 km jihozápadně od přístavního města Bordeaux. Oblíbená turistická atrakce mění i během jediného dne barvu písku od bílé až po zlatavou a je chráněnou oblastí, poslední dobou však ohrožuje vnitrozemí – pohltila už několik silnic i budov. Využívá se k paraglidingu.
Zahrady Marqueyssac
Po rozsáhlé restaurátorské práci byly zahrady Marqueyssac v březnu 1997 otevřeny veřejnosti. V současné době se jedná o nejnavštěvovanější zahrady v Périgordu, které jsou uvedeny jako národní památka a nabízejí více než 6 km stinných cest, ohraničených ručně broušenými staletými borovicemi. Park, určený pro pěší turistiku, poskytuje výhled na celé údolí Dordogne s kamennými útesy. Borovice, vysázené v průběhu 19. století, nabourávají symetrii a pravidelnost zahrad, jejichž uspořádání s křiklavými stezkami, kulatostí a jakýmsi valivým aspektem dřeva dodává Marqueyssacu jeho nezaměnitelnou jemnost a romantismus.
Monetovy zahrady v Giverny
Normandská obec Giverny se proslavila pobytem Clauda Moneta, jenž tu byl také pochován. Jeho překrásná zahrada je rozdělená na dvě části: květinovou zahradu s názvem Clos Normand, umístěnou před jeho domem, a japonskou vodní zahradu na druhé straně silnice. Obě části spolu kontrastují, ale také se vzájemně doplňují.
Clos Normand je zahrada plná perspektiv, symetrií a barev. Monet v ní smíchal nejjednodušší květiny (sedmikrásky a mák) s nejvzácnějšími odrůdami. Růžové stromy pokrývají balustrádu podél domu. Protože Monet neměl rád organizované a omezené zahrady, nechal květiny růst zcela svobodně.
Vodní zahrada je naopak plná asymetrií a křivek. Monet se při její tvorbě inspiroval japonskými zahradami z různých výtisků. Najdeme zde slavný japonský most, pokrytý vistárií, menší mosty, vrby, bambusové dřevo a slavné nymphae, kvetoucí po celé léto.
Bílé útesy Étretatu
Francouzská obec Étretat, v níž strávil většinu svého dětství spisovatel Guy de Maupassant, leží na pobřeží Lamanšského průlivu v oblasti Pays de Caux. Je turisticky vyhledávaným cílem pro své bílé křídové útesy a tři přirozeně vzniklé skalní oblouky nazvané Porte d'Aval, Porte d'Amont a Manneporte. Inspiraci v nich našli mnozí významní malíři, mj. Claude Monet. Jedná se o jedny z nejznámějších přírodních památek v Horní Normandii, vhodné k celodennímu výletu. Jsou volně přístupné, stejně jako bílá oblázková pláž.
Pobřeží růžové žuly
Pobřeží růžové žuly (Côte de Granit Rose) je jedním z nejkrásnějších úseků bretaňského pobřeží, jenž proslul množstvím neobvyklých skalních útvarů a balvanů z oranžově či dokonce růžově zbarvené žuly. Ty nejzajímavější skalní formace, jejichž kouzlo podtrhuje kontrast s mořskou vodou, najdete na pobřežní cestě mezi Perros-Guirecem a přístavem Ploumanac'h.
Mys Fréhel
Mys Fréhel v Bretani, vzdálený asi 8,5 km od stejnojmenné obce, patří mezi nejpůsobivější skalní masivy v provincii. Jeho břidlicové a pískovcové útesy se zvedají nad moře do výšky 70 m. Vlny se rozbíjejí o skály a propůjčují místu jeho osobitou atmosféru. Najdeme zde romantické zátoky s písčitými plážemi, dva majáky i pohádkovou pevnost Fort La Latte ze 14. století.
Grand canyon du Verdon
Grand canyon du Verdon patří k nejhlubším evropským kaňonům. Vyhloubila jej řeka Verdon na hranicích Provensálských a Přímořských Alp. Kaňon začíná za městečkem Castellane. Táhne se mezi skalními stěnami až k jezeru Lac de Sainte-Croix. Je považován za nejkrásnější kaňon v Evropě, jenž svou velkolepostí ohromuje návštěvníky z celého světa. V roce 1990 se stal chráněným přírodním areálem.
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.