Dovolená s chutí vína: Tato místa v Česku by vám neměla uniknout
Následujte svou lásku k dobrému vínu a vydejte se prozkoumat rozmanité vinařské stezky a malebná města, která proslula právě vínem. Prohlídky českých vinic vás zavedou na slunné svahy i do osobitých sklípků...
Znojmo oslňuje bílými víny
Pokud máte rádi bílé víno, rozhodně si nenechte ujít historické město Znojmo a především tamní Loucký klášter. Bývalé centrum duchovního života totiž ukrývá radost života světského – obrovské vinné sklepy. Nahlédněte do románské krypty nebo muzea výroby sudů a vína. Čeká vás také lákavá ochutnávka. V okolí Znojma zažijete nespočet zajímavých výprav za vinným mokem. Mimochodem, víte, že nejlépe si užijete krásy vinic a malebnou krajinu ze sedla kola? Celá jižní Morava je ostatně protkaná vinařskými cyklostezkami. Mezi nejoblíbenější destinace patří Modré sklepy v Novém Šaldorfu, Malovaný sklep v Šatově a slavné šobeské vinice v Národním parku Podyjí. Nezapomeňte, že začátkem září se v historickém centru Znojma koná tradiční sbírání hroznů a ochutnává se mladé víno z poslední sklizně.
Mikulov láká vůní jihu
Dalším významným centrem vinné výroby je Mikulov, jehož dominantu představuje působivý barokní zámek. Právě v něm na vás čeká největší tuzemská výstava o vinařství. Průvodce vás provede nejen zámkem, ale i celým historickým centrem města. A na závěr si vychutnáte zdejší bílé víno. V Mikulově to nejvíc žije během druhého zářijového víkendu, kdy probíhá sklizeň oblíbené Pálavy. Vyplatí se věnovat čas průzkumu okolí, kde se skrývá spousta zajímavostí. Z blízkosti dnešního Mikulova pochází např. asi 25 000 let stará socha ženy z pálené hlíny, známá jako Věstonická venuše.
Čtěte také:
Sonberk a víno Marie Terezie
Nedaleko Mikulova leží místo, které by milovníci vinařské turistiky rozhodně neměli vynechat. Koneckonců je odtud krásně vidět jeden z hlavních rysů Moravy – Pálavské vrchy. Oním zmiňovaným místem je proslulá vinice Sonberk, součást Moravské vinné cyklostezky v úseku mezi Hustopečemi a Popicemi. Její historie sahá až do 13. století. Místní víno bylo dodáváno i na dvůr Marie Terezie. Vinařství, které funguje od roku 2003 a patří mezi nejlepší v zemi, na tuto tradici přirozeně navazuje s využitím moderních prvků. Důkazem toho je nová budova, pozoruhodné architektonické dílo dokonale zapadající do pálavské krajiny. Vyrábí se zde autentická bílá výběrová vína výhradně z vlastních hroznů, např. Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Sauvignon ad.
Objevujte s vínem krásy naší vlasti
Salonní víno z Valtic
Jihomoravskou vinařskou cestu můžete zakončit v Národním vinařském centru v barokním zámku ve Valticích. Krásně zrekonstruovaný zámecký sklep zve návštěvníky do Salonu vín České republiky a umožňuje trvalou degustaci špičkových vín z celé země, tedy i z jiných oblastí, než je jižní Morava. A pokud už jste jednou ve Valticích, neměli byste minout samotný Lednicko-valtický areál, oblast na seznamu UNESCO, jíž se přezdívá „Perla jižní Moravy“. Jde o největší umělou krajinu na světě, zahrnující řadu uměleckých děl a atrakcí.
Štítek:
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.