Dublin, město historie a slavné whisky
Dublin, hlavní město Irska, je živým muzeem bohaté irské historie. Narodili se zde slavní spisovatelé i nositelé Nobelovy ceny, jako byl George Bernard Shaw či Samuel Beckett. Středověké hrady a katedrály tu stojí vedle architektonických pamětihodností z 18. století, kdy byl Dublin zřejmě nejkrásnějším gruzínským městem britské říše. Dnes by se snad dalo říci, že toto působivé moderní město ukrývá ve svých ulicích celý svět. V posledních desetiletích se stalo vskutku rozmanitým a multikulturním místem, kde lze zaslechnout mnoho různých jazyků a ochutnat jídla ze všech koutů Země. Většina turistických atrakcí tu má dobrý přístup i pro vozíčkáře.
Dublinský hrad
Dublinský hrad s přepychovým vybavením je srdcem historického Dublinu. Byl postaven na místě vikingské osady na příkaz krále Jana Bezzemka mezi lety 1204 až 1230. Stojí na hřebeni na křižovatce řeky Liffey a jejího přítoku Poddle. Po staletí sloužil jako ústředí anglické a později britské správy v Irsku. Roku 1922 byl předán nové irské vládě. Nyní je vládní komplex hlavně turistickou atrakcí.
Drimnagh Castle
Hrad Drimnagh Castle v jihozápadní části Dublinu se skládá z obnovené velké síně a středověkého podkroví, vysokých věží s vyhlídkami a z dalších samostatných budov. Je to jediný irský hrad dosud obklopený zaplaveným příkopem. Velmi oblíbená je zdejší romantická zahrada, navržená v 17. století.
Nejstarší budova Dublinu: Katedrála Christ Church (Kristova)
Katedrála Christ Church je nejstarší budovou v Dublinu, poutním místem již téměř tisíc let a v současnosti i přední turistickou atrakcí. Vyznačuje se krásnou architekturou, nádhernými dlaždicemi a slavnou kryptou z 12. století, jednou z nejstarších a největších v Británii a Irsku.
Největší katedrálu Irska naleznete v Dublinu
Katedrála sv. Patricka, založená roku 1191, je největší v celém Irsku. Je místem, kde historie ožívá, kde dýchají staré tradice a kde je každý srdečně vítán. Přes 30 let (1713–1745) tu jako děkan působil Jonathan Swift, autor slavných Gulliverových cest. Je zde i pochován.
Národní galerie Irska
Národní galerie byla založena v roce 1854. Poprvé se otevřela veřejnosti v lednu 1864. Obsahuje přes 12 000 uměleckých děl, mezi nimiž lze nalézt malby, kresby, tiskoviny i sochy. Součástí je též renomovaná sbírka irských obrazů. Galerie stojí nedaleko centra, jen pár kroků od Trinity College a Merrion Square. Nachází se v ní také obchod, restaurace a šatny. Má bezbariérový přístup do všech úrovní.
Teeling Whisky Distillery - palírna v srdci Dublinu
Teeling Whisky Distillery je první novou palírnou v Dublinu po 125 letech a přináší řemeslo destilování zpátky do srdce města. Nový lihovar se nachází přímo v místě, kde Teelings roku 1782 začínal, na starobylém náměstí nazývaném Newmarket. Návštěvníci jsou vítáni sedm dní v týdnu, aby tu získali zkušenost s lihovarem, jakou nikde jinde ve městě nenajdou.
Praktické informace pro návštěvu Dublinu
Jste-li občanem Evropské unie, nepotřebujete k návštěvě Dublinu vízum.
Do Irska můžete cestovat letecky přímo nebo s přestupem. V případě přímého spojení si lze vybrat mezi Prahou či Bratislavou. Přímý let z Prahy by měl trvat přibližně dvě a půl hodiny, let z Bratislavy pak něco přes tři hodiny.
Oficiální měnou je euro, zatímco v Severním Irsku se stále platí britskou librou.
Irské klima bývá označováno jako mírné, vlhké a proměnlivé. Dublin patří k nejsušším oblastem Irska, ačkoli se tu dešťové přeháňky vyskytují často. Po celý rok, především v zimě, zde bývá větrno. Město leží při východním pobřeží země, v ústí řeky Liffey do Irského moře. Zimy jsou obvykle poměrně teplé a léta chladná.
Co se týká bezpečnosti, je to v Dublinu stejné jako v každém jiném hlavním městě. Najdete zde vřelé a příjemné lidi, ale vždy je dobré se ujistit, že máte zajištěné cestovní pojištění. Je nepravděpodobné, že by vaše věci někdo odcizil, nicméně stát se to může.
Štítek:
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.