Kassel: pohádky bratří Grimmů a moderní umění
Německý Kassel je městem mnoha tváří. Najdete tu pohádkový svět bratří Grimmů, moderní umění ve veřejném prostoru nebo také jednu z největších a nejdůležitějších sbírek Rembrandta a slavnou antickou sochu Kasselského Apollóna v zámku, jenž obklopuje úchvatný park – výkladní skříň zahradní architektury vrcholného baroka.
Šarm 50. let a atmosféra centra města
Město není v dnešní podobě ani tolik výsledkem rekonstrukce po válce, jako spíše nové výstavby na staré půdě. Východiskem projektu bylo totiž radikální skoncování s dědictvím minulosti. Přesto je Kassel dnes na řadu zdařilých ukázek architektury 50. let veskrze pyšný, jako např. na komplex Treppenstraße, který je již dlouho památkově chráněný. Centrum města nyní zdobí i moderní novostavby, umění na veřejných prostranstvích a nekonvenčně transformované plácky a náměstí.
První německé divadlo a Goethův slon
Kassel se také může pochlubit jednou z nejdelších divadelních tradic v celém Německu: v roce 1605 zde bylo postaveno vůbec první německé kamenné divadlo, dnešní Státní divadlo Kassel. Všechnu čest městu dělá – vedle stálice, zámku s barokním parkem Wilhelmshöhe (památka UNESCO), – i nabídka muzeí: v Nové galerii jsou k vidění ukázky umění z posledních dvou století, v Muzeu přírodních věd pak slavný Goethův slon. Kromě toho Kassel Muzeem bratří Grimmů vzdává čest památce dvou přeslavných jazykovědců a pohádkářů, kteří zde strávili 30 let života.
Svět bratří Grimmů oslovuje generace
Futuristická budova Světa bratří Grimmů se na okraji zelené aleje Karlsaue tyčí jako tajemný monolit. Muzeum Grimmwelt založené v roce 2015 interaktivním způsobem zprostředkovává napínavý kreativní život a dílo bratří Grimmů v období 19. století. Jedinečný muzejní projekt nabízí dočasný kouzelný domov malým i velkým, znalcům pohádek a fanouškům grimmovských děl. Vzhůru tedy do Kasselu – města víc než pohádkového!
Barokní park Wilhelmshöhe – největší „skalka“ Evropy
Vskutku, tak bychom mohli nazvat barokní park Wilhelmshöhe, který leží v těsném sousedství stejnojmenného zámku. Rozsáhlý zahradní komplex, jenž zabírá plochu 240 hektarů, je skvělým příkladem prolínání různých směrů zahradní architektury z doby vrcholného baroka. Zpod více než 70 metrů vysokého podstavce bronzové sochy Herkula tu prýští denně více než 750 tisíc litrů vody do koryt potůčků a vodních náhonů dlouhých více než 12 kilometrů, jimiž voda proudí do Velké fontány zámeckého rybníku, aby pod přirozeným tlakem vylétla až do výšky 52 metrů. Obzvláště s příchodem soumraku je to skvělá podívaná, kdy jsou vodní kanály nasvícené od Herkula až k zámku.
Další inspiraci najdete na: www.germany.travel
Štítek:
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.