Méně známé, ale přesto kouzelné památky UNESCO
Svět je plný významných památek, o kterých jste možná zatím neslyšeli, ale rozhodně stojí za návštěvu. Připravili jsme pro vás seznam deseti z nich.
1. Lalibela, Etiopie (zapsána 1978)
Město v horách na severu Etiopie leží asi 350 km od hlavního města Addis Abeba. Je známé hlavně unikátními kostely, labyrinty chodeb a tunelů i dalšími budovami vytesanými do skal. Jedenáct tamních kostelů je součástí seznamu UNESCO. Jejich interiéry zdobí svaté obrazy a někdy i schránky připomínající oltáře. Na pohled nejzajímavější je bezpochyby kostel svatého Jiří. Ostatní mají méně impozantní přístup. Největší je pak kostel Medhane Alem.
2. Jeskyně Éllóra, Indie (zapsány 1983)
Archeologické naleziště v indickém státě Maháráštra je tvořeno množstvím buddhistických, džinistických a hinduistických staveb, převážně klášterů, stúp a skalních jeskyní. Těchto 34 klášterů a chrámů se rozprostírá na ploše dlouhé přes 2 km. Necelých 100 km odtud se nalézá další významná archeologická oblast Adžanta, známá hlavně díky komplexu skalních chrámů a nástěnným malbám.
3. Chan Chan, Peru (zapsán 1986)
Archeologická lokalita v Peru obsahuje pozůstatky jednoho z nejvýznamnějších center předkolumbovské Ameriky. Kromě toho, že je zapsána na seznamu UNESCO, se vyskytuje také na seznamu světového dědictví v ohrožení kvůli pokročilé erozi. Většina staveb z nepálených cihel je poničena přívalovými dešti a tornády. Zdi jsou zdobené obrazy ryb a pelikánů i geometrickými vzory.
4. Monte Albán, Mexiko (zapsáno 1987)
Pozůstatky města ležící nad údolím Oaxaca v jižním Mexiku jsou nejdůležitějším archeologickým nalezištěm v oblasti. Byly zde objeveny skupiny plastik znázorňujících postavy v různých pozicích. Monte Albán bývalo velkolepým městem a svědčí o bohaté historii předkolumbovských kultur. Nachází se zde také zbytky nádherných chrámů, hrobky a basreliéfy.
5. Nemrut Dağ, Turecko (zapsáno 1987)
Hora Nemrut stojí poblíž města Adıyaman v Jihovýchodní Anatolii. Pozoruhodný je zvláště její uměle navršený vrchol s pohřební mohylou. V roce 62 př. n. l. ji nechal vystavět Antiochus I., vládce království Kommagene. Měla být poctou bohům, proto ji doplňovaly ohromné sochy lvů, orlů a také řeckých, arménských a íránských bohů. Dnes jsou poničené a mají upadané hlavy, jedná se však o významný pohřební monument. Ruiny antického města zahrnují mauzoleum Antiocha I. a patří k nejambicioznějším stavbám helenistického období.
6. Kiži, Rusko (zapsán 1990)
Malý ostrov Kiži v Oněžském jezeře je obdivuhodný pro tamní komplex dvou dřevěných kostelů a osmiboké zvonice, tzv. Kižský pogost. Starší Kostel Proměnění Páně byl postaven roku 1714 z borovicového dřeva bez použití hřebíků. Mladší kostel Panny Marie Orodovnice pochází z roku 1764. Po roce 1960 zde vzniklo muzeum lidové architektury. Do skanzenu byla převezena řada dřevěných památek Karélie.
7. Borobudur, Indonésie (zapsán 1991)
Chrámový komplex mahájánového buddhismu v indonéském Magelangu na Střední Jávě pochází zřejmě z 9. století. Sestává ze šesti čtvercových teras završených třemi kruhovými terasami. Stavba je poseta 2672 reliéfními panely a 504 sochami Buddhy. Je buddhistickým poutním místem a nejnavštěvovanější indonéskou turistickou atrakcí.
8. Suomenlinna, Finsko (zapsána 1991)
Námořní obranná pevnost Suomenlinna se rozkládá na osmi obydlených ostrovech. Pět z nich je spojeno mosty. Představují oblíbený turistický cíl – také proto, že se na nich nachází několik muzeí, částečně v přírodě. Pevnost se začala budovat v roce 1748 a pro svou důležitost byla nazývána Gibraltarem severu.
9. Buchara, Uzbekistán (zapsána 1993)
Hlavní město Bucharské provincie je pátým největším městem v zemi. Cenné historické centrum hýří pamětihodnostmi, z těch nejznámějších uveďme alespoň starou madrasu (islámskou náboženskou školu), minaret Qálán ze 13. století, emírův palác či věznici Zindán.
10. Lešanský Buddha, Čína (zapsán 1996)
Socha Buddhy poblíž města Le-šan v čínské provincii S’-čchuan je vysoká přibližně 71 m, takže se vlastně jedná o největší sochu sedícího Buddhy na světě. Byla vytesána do skalního masivu hory E-mej-šan. Celou okolní oblast hojně navštěvují turisté, přepravující se zpravidla loděmi z Le-šanu. Mezi památky světového dědictví byl zařazen nejen samotný Buddha, ale i hora E-mej-šan.
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.