Národní parky Chorvatska
Chorvatsko, to nejsou jen oblázkové pláže u moře a malebná historická města. Součástí běžné dovolené může být i zcela nevšední zážitek, a sice návštěva některého z osmi zdejších národních parků.
Národní park Plitvická jezera
Největším a spolu s Národním parkem Paklenica také nejstarším chorvatským národním parkem (od roku 1949) je Národní park Plitvická jezera. Ten byl v roce 1979 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO a je pravděpodobně i nejznámějším chorvatským parkem. Nalézá se mezi městy Karlovac a Zadar. Komplex smíšených lesů, vodopádů, jeskyň a terasovitě rozložených krasových jezer s průzračnou vodou a spoustou ryb vytváří jedinečnou podívanou, která pohladí na duši a mnohým turistům připomene filmy podle příběhů Karla Maye. Právě na Plitvických jezerech se natáčely scény pro Poklad na Stříbrném jezeře.
Vstup do parku je placený. Turistické stezky a můstky vedou i pod vodopády, takže atraktivní výhledy jsou zaručeny, a cesty jsou přitom zvládnutelné i pro děti. Na výběr máte hned několik prohlídkových tras. Navíc nejste odkázáni pouze na své nohy, ale můžete se svézt po jezeře parníkem.
Národní park Paklenica
Jedním z důvodů pro vyhlášení tohoto území Národním parkem Paklenica byla snaha chránit nejzachovalejší a největší lesní komplex v Dalmácii. Nachází se nad městem Starigrad, nedaleko Zadaru. Relativně malá plocha nabízí hojnost flóry i fauny, atraktivní krajiny a nedotčenou přírodu. Charakteristickými rysy parku jsou černé borové i bukové lesy a dva hluboké kaňony, Malá a Velká Paklenica. Najdete tu rovněž zajímavou a turisty vyhledávanou jeskyni Manita, jež se vyznačuje bohatou podzemní faunou. Dopřejte si strašidelnou a dobrodružnou procházku mezi netopýry, která vám zabere přibližně 30 minut. Prohlídka je možná pouze s průvodcem. Teplota v jeskyni se po celý rok pohybuje okolo 9 °C, nezapomeňte proto na vhodné oblečení.
Národní park Risnjak
Na popud jednoho z nejznámějších chorvatských vědců a botaniků, dr. Iva Horvata, byl roku 1953 založen Národní park Risnjak. Horský masiv se nalézá severovýchodně od města Rijeka. V roce 1997 byl park rozšířen, krom centrální části Risnjak zahrnuje taktéž pohoří Snježnik a řeku Kupa. Vedle tajemných pralesů tu najdete rozeklané skalní stěny i rozličné krasové útvary. Žijí zde medvědi, vlci a další divoká zvěř.
Národní park Mljet
Národní park Mljet, založený v listopadu 1960, je první chorvatskou chráněnou mořskou oblastí. Táhne se paralelně s východní částí poloostrova Pelješac, oddělený od něj 8 km širokým kanálem Mljet. Klima na ostrově se vyznačuje teplými suchými léty a mírnými zimami s výraznými srážkami. Park rozhodně nezklame příznivce kulturního dědictví, neboť jsou v něm četná archeologická naleziště. Nejnavštěvovanější atrakcí je benediktinský klášter sv. Marie na ostrůvku ve Velkém jezeře, které patří spolu s Malým jezerem rovněž k velkým lákadlům parku.
Národní park Kornati
Kornati je souostroví v Jaderském moři u Chorvatska, na jehož území byl roku 1980 zřízen další národní park. Platí tu přísná pravidla, týkající se nejen chodců, ale i lodí – zákaz rybolovu, rozdělávaní ohně, sběru kamenů atp. Vstup do parku je zpoplatněn, výlet mezi členité ostrůvky, útesy a chráněné zátoky je nicméně příjemným romantickým prožitkem, jejž mohou umocnit mimo jiné tajuplné trosky někdejších římských sídel.
Národní park Brijuni
Seskupení čtrnácti ostrovů Brijuni leží u západního pobřeží Istrijského poloostrova. Tyto ostrovy bez stálého osídlení slouží k rekreaci a jsou pro svou bohatou vegetaci i příznivé klima označovány „rájem na zemi“. Zdejší kouzelnou krajinu si můžete užít z vagonu turistického vláčku. I v tomto parku najdete archeologická naleziště, pozůstatky římských staveb. Kromě toho je zde atraktivní safari, kde žijí zebry, somálské ovce, velbloudi, lamy aj. Brijunská zahrada, domov 169 druhů původních rostlin i exotických druhů, rovněž přitahuje pozornost turistů.
Národní park Krka
Národní park Krka byl vyhlášen v roce 1985 za účelem ochrany a zachování autenticity přírodních zdrojů. Nese jméno podle řeky Krka a rozkládá se v centrální části Dalmácie, přesněji poblíž města Šibenik. Vstup do něj je taktéž placený. Je známý zejména svými vodopády a četnými jezírky. Za jeho nejkrásnější část se obecně považuje úsek u kaskád Skradinski buk. Tam je totiž k vidění nejdelší vodopád na řece Krka, vlastně jedna z nejznámějších chorvatských přírodních krás.
Národní park Severní Velebit
Severní Velebit je nejmladším chorvatským národním parkem, byl založen na přelomu let 2000 a 2001. Zahrnuje severní část horského masivu, tyčícího se mezi průsmykem Vratnik a řekou Zrmanjou. Rostou tu druhy rostlin, které nenajdeme nikde jinde na Zemi. Vysokohorská Premužićova stezka provede turisty nejhezčími částmi masivu. Do parku se, stejně jako v předchozích případech, platí vstupné.
Štítek:
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.