Nepřeje vám ve Vídni počasí? Navštivte známá i méně známá muzea!
Hlavní město Rakouska dokáže turisty nadchnout v každém ročním období. V létě zavítáte s dětmi do Prateru nebo zoologické zahrady. V zimě se zase rádi necháte očarovat krásnými vánočními trhy, případně si zabruslíte na kluzišti přímo před radnicí. Co se tu dá ale podnikat na podzim, když je příliš velká zima a nehezké počasí na to, aby se člověk toulal po zoo či mezi ulicemi? Milovníci kultury vezmou útokem 129 zdejších muzeí a galerií. Noc muzeí, konající se každý rok začátkem října, k tomu vyloženě vybízí. Během této náročné noci bývají muzea od šesté hodiny večerní do jedné hodiny ranní následujícího dne doslova zahlcena návštěvníky, především ta v centru města. Nejznámější z nich, jako je Kunsthistorisches Museum, Naturhistorisches Museum nebo třeba galerie Albertina, praskají ve švech a stojí se na ně dlouhatánské fronty.
Proč ale nenavštívit i jiná, stejně krásná a působivá muzea? A proč se vlastně omezovat jen na noc muzeí, když většinu z nich můžete navštívit kdykoliv? Pravda, jindy během roku už to není tak cenově výhodné, ale povězme si upřímně, kdo z nás stihne za jednu noc oběhnout více než tři muzea?
Muzeum vojenské historie ve Vídni (Heeresgeschichtliches Museum)
Za sebe mohu vřele doporučit návštěvu Muzea vojenské historie, úchvatného zvenčí i zevnitř. Majestátní budovu obklopují letadla, tanky a historické vozy. Uvnitř se nachází několik ohromujících prohlídkových sálů, seznamujících návštěvníky s jednotlivými historickými epochami. Muzeum pro své hosty připravilo užitečné letáčky s informacemi v různých jazycích, včetně českého.
Prohlédněte si Síň Radeckého, jež představuje období od biedermeieru až po válku roku 1866. K vystaveným předmětům patří busty polních maršálů Alfreda Windischgrätze a Josefa Václava, hraběte Radeckého. Je tu rovněž Síň revolucí, zaměřená na roky 1789 až 1849. Následuje místnost, kterou návštěvník prochází ve směru hodinových ručiček a má před očima chronologický průběh nejvýznamnějších událostí 18. století. Jeden z úseků této místnosti je věnován vládě Marie Terezie. Obzvláště zajímavá je Síň námořnictva, rozdělená do tří úseků, jejichž hlavními tématy jsou dějiny rakouského námořnictva, vývoj rakouského dunajského loďstva a rakousko-uherská expedice do Arktidy z let 1872–1874. Své místo v muzeu má samozřejmě i sál věnovaný první světové válce.
Muzeum Ernsta Fuchse ve Vídni (Ernst Fuchs Museum)
Vilu Otty Wagnera zachránil kreslíř, malíř, sochař a architekt Ernst Fuchs. V současnosti je tento skvostný palác dost možná nejkrásnější budovou ve Vídni. Zdejší muzeum má otevřeno od úterý do neděle v čase 10:00 až 16:00. Kromě toho, že se tu můžete seznámit s osobností Ernsta Fuchse, si můžete také prohlédnout jeho četná díla, neobyčejné sochy (z nichž většina má obnažená pozadí či poprsí) a obrazy, projít si jednotlivé pokoje jeho domu a žasnout nad podivuhodným, pestrým nábytkem.
Vídeňské Muzeum čokolády (SchokoMuseum)
Sladkou tečkou na závěr vašeho výletu by mohla být návštěva muzea čokolády. Rod Heindlů, zabývající se už léta výrobou a prodejem čokoládových pochoutek, pro vás připravil dokument v místním kině, který vás provede cestou od kakaových bobů až k bonboniérám na pultech obchůdků. Z čokoládových fontán tu dobroty tečou doslova proudem a některé z nich můžete i ochutnat. Nezapomíná se však ani na jiné pochutiny, třeba ovocné želé. Otevřeno je tu od pondělí do soboty v čase 9:00 až 16:00. Vstupné činí 6 € na osobu, děti do pěti let mají vstup zdarma.
Jak jinak si užít podzimní Vídeň?
Že už máte muzeí dost? A co třeba nákupy? Doporučuji nákupní centrum G3, v němž naleznete obchody, které máme i u nás (C&A, New Yorker, CCC, Desigual atd.), ale také spoustu jiných, zejména s potravinami. Nakupte výhodně to, co v Česku nenajdete, třeba různé sladkosti nebo výborné pečivo v prodejnách Merkur či Hofer.
Štítek:
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.