Norské fjordy jsou uměleckými díly přírody
Fjordy chráněné UNESCEM jsou symbolem krásy tradičního Norska a místy, kde se čas pohybuje vlastním tempem. Po celém pobřeží země je více než tisíc fjordů. Většina těch ikonických, co se objevují na pohlednicích – např. Nærøyfjord, Sognefjord, Lysefjord, Geirangerfjord – se nachází na západním pobřeží.
Věčné kouzlo norských fjordů
Fjordy připomínají modrá jezera, ale sestávají ze slané vody. Jsou to vlastně prodloužená ramena moří, často dosahující do hlubokého vnitrozemí, s majestátními útesy po obou stranách. Přestože jsou fjordy často propletené a lze jezdit od jednoho k druhému či zpět do moře, jejich návštěva vám může přivodit pocit, že jste se ocitli kdesi v osamělém vesmíru.
Klíč k pochopení, proč jsou pravděpodobně nejdůležitějším symbolem Norska a jeho nejoblíbenějšími atrakcemi, spočívá v tom, co představují. Fjordy a okolní oblasti vyvolávají více než cokoli jiného obraz minulého Norska. Čas, kdy lidé žili jako zemědělci ve strmém a skalnatém prostředí (na některých místech stále takto žijí). Čas, kdy se sklízelo z ovocných stromů a ovčí hlava byla pokládána za pochoutku (což ovšem platí stále).
Krajina se může zdát neuvěřitelná a divoká, fjordové oblasti jsou nicméně snadno dostupné a můžete je prozkoumat jak na vlastní pěst, tak s průvodcem. Po celé ploše jsou rozptýlené malé vesnice a četné stezky pro procházky po ledovcích i horské túry.
Zajímavá fakta o fjordech
Fjordy bývají označovány za „vlastní umělecké dílo přírody“, jež vzniklo, když ledovce ustoupily a mořská voda zatopila údolí ve tvaru U. Fjordy západního Norska, jejichž příkladnými zástupci jsou Nærøyfjord a Geirangerfjord, získaly v roce 2005 status světového dědictví UNESCO. Svůj podíl na tom má jejich výjimečná přírodní krása, pocházející z úzkých a strmých stěn krystalických skal, které se zvedají z moře až do výše 1400 m a dosahují 500 m pod hladinu. Dokonalé stěny fjordů se chlubí četnými vodopády, zatímco volně tekoucí řeky procházejí jejich lesy do ledovcových jezer a drsných hor. Roku 2006 společnost National Geographic sestavila skupinu odborníků, kteří odměňují nejoblíbenější místa světového dědictví. Norské fjordy zvítězily, a porazily tak mj. egyptské pyramidy, Grand Canyon, Angkor Wat či Machu Picchu. Díky teplému Golfskému proudu mají mírné klima a zůstávají prakticky bez ledu. Plavou v nich tuleni, sviňuchy a různé ryby, zatímco v oblacích nad nimi poletují orli.
Fjordy jsou často velmi hluboké. Díky tomu umožňují plavbu velkých lodí, a tím pádem nám i dovolují vychutnat si krásu blízkého okolí. Nejhlubší z nich, Sognefjord, klesá až 1308 m pod hladinu moře. Je nejenom nejhlubší, ale také nejdelší a jeho okolní horské oblasti patří mezi nejoblíbenější v celém Norsku. Jeho nejužším a nejznámějším ramenem je již zmíněný Nærøyfjord, který měří v nejužším místě jen 250 m. K dalším malebným a známým fjordům patří Lusterfjord, Fjærlandsfjord a Finnafjord. Mají často krásnou smaragdově zelenou barvu díky tavné vodě z ledovců.
Přibližně 30 000 obyvatel žije v této oblasti v malých idylických vesnicích podél fjordů i v údolích. Z mnoha míst, která stojí za návštěvu, uveďme např. Lærdal, kde můžete obdivovat kostel v Borgundu, a Flåm, jehož vlaková dráha Flåmsbana vás odveze z fjordu na vrchol hor. V oblasti Sognefjord, jež je bohatá na horské pastviny a vyznačuje se mírným klimatem i čerstvým vzduchem, se vyrábějí přísady vysoké kvality. Proslula svým ovocem, kozími sýry, jehněčím a horskými pstruhy.
Milovníky hor jistě nadchnou národní parky Jotunheimen a Jostedalsbreen, Breheimen, údolí Aurlandsdalen a Utladalen, nejoblíbenější horské turistické oblasti Norska. Vedle pěší turistiky jsou tu dalšími populárními aktivitami rafting, horolezectví, letní lyžování či horská kola.
Štítek:
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.