Objevte tajemství aurory aneb Kam se vydat za polární září
Pokud toužíte stát se svědky magického představení matky přírody, kdy noční obloha ožívá v záplavě barev a světla tančí v tónech smaragdově zelené a purpurové, následující řádky jsou určeny právě vám. Polární záře, známá také jako aurora, je úkaz vesmírného počasí, za kterým lidé putují odnepaměti. Vydejte se s námi za světly tančícími oblohou.
Vznik polární záře
Polární záře, jež je právem považována za jeden z nejúchvatnějších přírodních jevů, rozsvítí oblohu v případě, že sluneční vítr v atmosféře příznivě reaguje s částicemi vzduchu. Celý proces se odehrává vysoko nad zemským povrchem, ve výšce od 90 km. Polární záře je ve skutečnosti poruchou magnetosféry Země vlivem slunečního větru. Tóny barevné palety na obloze udává skladba a hustota ionosféry v místě reakce. Vlivem vesmírného počasí se tančící světla zbarví do červena, fialova nebo modra, nejčastěji hraje nebe různými odstíny zelené.
Světelný tanec může oblohu rozsvítit na obou polokoulích, na severní je označován jako aurora borealis, jižní polární záře nese název aurora australis. Polární záře vzniká téměř nepřetržitě, lidské oko ji spatří jen ve výjimečných případech. Šanci budete mít zpravidla v blízkosti magnetických pólů během dlouhých a tmavých zimních nocí. Štěstí přeje připraveným a stěžejním bodem výpravy je výběr lokality. V hledáčku by vám tak neměli chybět následující destinace.
Norsko
Jednou z nejvyhledávanějších lokací, kde můžete spatřit polární záři na vlastní oči, je norská oblast Lofoty. Toto souostroví na severu země se pyšní přezdívkou klenot Skandinávie, a kromě polární záře vám nadělí zážitky z drsné přírody, kde máte šanci vyzkoušet množství outdoorových aktivit. Energii na polární výpravu můžete načerpat z čerstvých rybích pochoutek, zejména ve vesnicích jako Reine nebo Henningsvær, kde se láska k rybářské kultuře předává z generace na generaci.
Historické město Tromso, kterému se přezdívá brána k Arktidě, vás okouzlí nejen množstvím památek, ale je zároveň nejlepším výchozím bodem k putování za světelnou podívanou. Bohatá historie se zrcadlí v muzeích a galeriích, které nadchnou každého milovníka dějin. Prastaré příběhy domorodých Sámů kontrastují s místní moderní architekturou. Za polární kruh se můžete vydat na vlastní pěst, nebo se zúčastnit jedné z mnoha organizovaných výprav. Na cestu arktickou přírodu v obklopení divokých hor a fjordů rozhodně nezapomenete. Sportovní nadšenci zaplesají nad místními lyžařskými možnostmi nebo projížďkou se psím spřežením.
Švédsko
Srovnatelné šance na spatření úchvatné hříčky přírody budete mít i při návštěvě švédského Abisku. Tato vesnice na severu země ve stejnojmenném národním parku vám odhalí neposkrněnou krásu sněhové krajiny. Světelný smog je tu stejně nízký jako chuť cestovatelů tento přírodní ráj opouštět. Zdejší hory jsou tak ideálním pozorovacím místem, které vám zaručí nejen výhledy na zasněženou krajinu, ale také magický světelný kvapík, jež protančí noční oblohou.
Finsko
Rovaniemi, hlavní město finského Laponska, je právem jedním z nejnavštěvovanějších míst v severním Finsku. Právě tady se na polárním kruhu odehrává noční zářná šou, místo ale oplývá i dalšími lákadly. Věděli jste, že právě zde je oficiální adresa Santy Clause? Úderem adventu ulice zalévá kouzelná atmosféra plná světel a ozdob. Santa tu má svou vlastní vesničku, které vévodí zářivý dům, navštívit tu můžete také poštovní úřad nebo se vyfotit u slavného znaku polárního kruhu.
Island
Nebeská podívaná čeká také na návštěvníky země gejzírů a vulkánů. Na Islandu je aurora borealis k vidění zejména na venkově, kde si můžete užít nejen zářivou oblohu, ale i vodopády nebo lávová pole. Sopečná krajina nabízí unikátní prostředí pro putování ve dne i v noci, po náročné výpravě si nezapomeňte naordinovat slastný odpočinek. Zdejší geotermální prameny jsou k regeneračním koupelím jako stvořené.
Aljaška
Jasné zimní noci, které panují v oblasti kolem Fairbanks na Aljašce, rozzáří vaše oči i srdce. Je pravděpodobné, že se tu totiž stanete svědky kýžené barevné podívané. Centrální část leží pod aurorálním oválem a záře noci tu může být viděna až 200x za rok. K vidění tu jsou i kouzla arktického severu v podobě zasněžené krajiny. Až vám při jejím zdolávání budou křehnout prsty, skočte do vyhřátých termálních pramenů.
Tasmánie
Toužíte užít si polární záři daleko od hlavních turistických tras? Pak je pro vás jako stvořená právě Tasmánie. Tento odlehlý ostrov patřící k Austrálii, nabízí šanci spatřit polární záři v obklopení divoké přírody. Ztělesnění ráje všech dobrodruhů nabízí hory, pralesy i pláže. Zdejší divoká krajina je domovem endemických rostlin i zvířecích druhů, včetně tasmánských čertů, které nenajdete nikde jinde na světě.
Cestujte bez obav: Nabízíme komplexní cestovní pojištění
Nový Zéland
Čisté nebe, chladné zimní noci a minimální svit civilizace, to vše nahrává ke zdárné výpravě za polární září na Nový Zéland. Krajina známá ohromující přírodou je zároveň jednou z nejlepších lokací pro ulovení aurory australis. Vypravte se za ní na Stewartův ostrov nebo poloostrov Otago Peninsula, kde můžete vidět nádherné zelené, růžové nebo nafialovělé světelné vlnění oblohy. Jako bonus vám novozélandské putování nadělí úchvatné scenérie panenské krajiny.
Štítek:
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.