Od pho po boršč aneb Hřejivá polévková cesta kolem světa
Talíř plný horké polévky je považován za základ, který u stolu spojuje lidi napříč kulturami. I naše babičky moc dobře věděly, že polévka je grunt. Ať už jde o jednoduchý vývar, bohatou krémovou polévku nebo vydatný chod plný masa či zeleniny, platí za neodmyslitelnou součást rodinného hodování a symbol domova. Vydejte se společně s námi na gastronomickou cestu kolem světa, tekutý klenot na talíři totiž milují všude napříč zeměkoulí.
Bouillabaisse (Francie)
Talíř plný francouzské rybí polévky vás už při prvních soustech přenese do oblasti Marseille, kde časně z rána místní rybáři vyráží na moře pro nejčerstvější ingredience a základ této sváteční polévky. Aby chod mohl nést hrdý název bouillabaisse, musí obsahovat alespoň 4 základní ryby, bez kterých by se tekutý zázrak neobešel. V horkém vývaru vonícím po česneku, bazalce, fenyklu i pomerančové kůře můžete lžicí vylovit také krevety, mušle nebo další mořské plody, které se vám v záplavě harmonických chutí doslova rozplynou na jazyku. Sami Francouzi pokrm přezdívají božské vábení.
Boršč (Ukrajina, Polsko)
Sytě červenou polévku si nejlépe vychutnáte ve státech východní Evropy, její nasládlou chuť si však zamiloval celý svět. Různé regiony vytváří drobné nuance chutí, pevným základem vždy zůstává červená řepa, brambory, cibule i zelí. V Rusku, Polsku i na Ukrajině se chod připravuje s masovým základem. Ani vegetariáni však nezůstanou zkrátka, čistě zeleninové varianty obohacené o luštěniny nejsou výjimkou v žádné z tamních kuchyní. Závěrečnou tečkou a nositelem jemnosti je lžíce zakysané smetany. Boršč vás potěší zejména v chladných dnech, kdy potřebujete prohřát tělo a potěšit mysl.
Lohikeitto (Finsko)
Na mrazivém severu vědí, jak zimou zchřadlému tělu udělat radost. Ve chvíli, kdy se servíruje lohikeitto, roztávají ledy i milovníci ryb. Smetanová polévka v sobě totiž kromě brambor, pórku a mrkve ukrývá i kousky filetů z lososa. Jeho křehké maso příjemně kontrastuje s křupavými kousky zeleniny a pomyslnou třešničkou na dortu je přidání hrsti čerstvého kopru. Lohikeitto nejvíce oceníte po výletu za krásami finské přírody. V zemi tisíce jezer je stále co objevovat!
Menudo (Mexiko)
Víte, co dělat, pokud to v Mexiku přeženete s tequilou? Odpověď zní: talíř plný menudo. Za její výživnou a pikantní chutí stojí čas i špetka lásky, na sporáku totiž klokotá až šest hodin. Pomalé vaření hovězím dršťkám náramně prospívá, po dlouhé lázni se doslova rozpadají na jazyku. Výsledný horký vývar kořeněný kmínem, česnekem, oreganem a nepostradatelným chilli vás postaví na nohy, ať už se o vás pokouší bacil nebo máte za sebou pořádný flám.
Ribollita (Itálie)
Až se ocitnete uprostřed zvlněné krajiny plné vína a oliv, nesmíte odjet, aniž byste ochutnali ribollitu. Vydatná polévka plná zeleniny, bílých fazolí a staršího chleba je typickým toskánským pokladem. Na první pohled obyčejné rolnické jídlo, které vzniklo jako způsob spotřeby zbytků, se proměnilo v gastronomický symbol regionu. Dnes se i ty nejprestižnější toskánské restaurace předhání v tom, o jakou novou lahodnou interpretaci ribollity obohatí svůj jídelní lístek.
Laksa (Malajsie, Singapur)
Jako hřejivá náruč vás obejme pikantní polévka s nudlemi, krevetami nebo kuřecím masem. Oblíbené malajské a singapurské jídlo vás překvapí svěžestí bylinek i krémovou chutí, o kterou se postará kokosové mléko. Po pár soustech ucítíte také ostrou pálivost chilli papriček i lehkou kyselost tamarindu. Existuje několik druhů laksy, přičemž každý z nich vyniká specifickou přípravou, společným zůstává základ z poctivého vývaru.
Gazpacho (Španělsko)
Chcete-li si dopřát překvapivé osvěžení, zamiřte na jih Pyrenejského poloostrova a objednejte si gazpacho. Studená polévka pocházející z oblasti Andalusie vás omámí svěží zeleninovou chutí rajčat, paprik, okurek, česneku a olivového oleje. Do slunného Španělska se vyplatí vyrazit nejen za sladkou chutí zralých rajčat, ale i neotřelou architekturou, pohádkovou přírodou a odpočinkem na dlouhých plážích plných písku a pohody.
Pho (Vietnam)
Kdo už alespoň jednou ochutnal pho, velmi pravděpodobně si na svůj cestovatelský wish list připsal návštěvu Vietnamu. Právě tam vám naservírují tradiční polévku z nudlí a voňavého masového vývaru, která dokáže doslova zázraky. Obohatí vaše tělo o cenné vitamíny a podpoří imunitní systém, zároveň vám dokáže vlít energii do žil. Vietnamci ho proto rádi podávají k snídani, ale každého strávníka potěší v jakoukoli denní dobu. Několik hodin tažený vývar vonící hřebíčkem a badyánem je nejen vyhlášenou lahůdkou, ale také rituálem pohostinnosti a nedílnou součástí společenských setkání.
Harira (Maroko)
Maroko vás přivítá divokou přírodou, originální kulturou i rozmanitou gastronomií, kterou při zvláštních a slavnostních příležitostech reprezentuje harira. Polévka bohatá na hovězí maso, luštěniny, voňavé bylinky a koření, předznamenává konec půstu. Místní se na ní těší celé postní období zvané ramadán. Její pikantní chuť si v Maroku můžete vychutnat i kdykoli během roku. Spárování polévky se slaďoučkými datlemi má za následek takřka návykovou explozi chutí.
Čtěte také:
Arašídová polévka (Západní Afrika)
Hustá arašídová polévka je lahodné a výživné jídlo, za kterým se vyplatí vyjet do západní Afriky. Tamní kuchyně skýtá mnoho překvapivých chutí. Za nekorunovaného krále by se dal označit pokrm, který zahřeje, zasytí, a navíc tělu dodá hromadu bílkovin i zdravých tuků. Nedílnou součástí polévky je kromě arašídového másla i rybí nebo kuřecí maso, přiměřená dávka chilli papriček, zázvor, koriandr a vývar. Výsledná krémová konzistence v sobě skrývá příjemnou rovnováhu mezi sladkým, pikantním a aromatickým.
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.