Opilecká žranice: Odkud pochází to, co jíme, když jsme opilí?
Znáte to: přijdete domů v náladě a co uděláte jako první? Vybílíte ledničku. Není se co divit, alkohol totiž povzbuzuje chuť k jídlu. Sestavili jsme pro vás seznam nejoblíbenějších jídel méně či více střídmých opilců. Těmito dobrotami se většina z nás cpe nad ránem ve snaze odrazit nastávající kocovinu zítřka.
Kebab
První kebab se servíroval v turecké Anatolii v 18. století. Iskender Efendi se tehdy rozhodl péct kus masa svisle namísto vodorovně a bylo to. Od té doby se kebab rozšířil po celém světě. Tenké plátky masa zabalené v pita chlebu s hlávkovým salátem, rajčaty, cibulí a česnekovou omáčkou se dodnes se řadí k nejoblíbenějším pouličním pokrmům. Mimochodem, v Londýně se každoročně konají dokonce British Kebab Awards, známé jako Oscary kebabů.
Objevte všechny chutě Turecka: Mrkněte na nabídku zájezdů
Hranolky
Víte, že hranolky pocházejí z 16. století a jejich stvoření si nárokuje Francie i Belgie. Tehdy to bylo jídlo chudáků, v zimních měsících se jimi živili vesničané. Dnes je miluje celý svět bez ohledu na stav konta. A pokud patříte mezi skalní příznivce bramborové dobroty podávané s majonézou, kečupem, hořčicí, chilli, nebo se zakysanou smetanou, vydejte se do Belgie. V Bruggách totiž mají Frietmuseum, které monitoruje historii brambor, hranolek a populárních koření.
Čtěte také:
Hot Dog
Všechny párky v rohlíku jsou párky, ale ne všechny párky jsou párky v rohlíku. Máte z gastronomické filosofie zamotanou hlavu? Tak my vám ji zase rozmotáme: Párek v rohlíku se vyrábí pouze z hovězího či vepřového masa. A odkud pochází? Úplně první Hot Dogy se prodávaly v Německu nebo v Rakousku, záleží, koho se zeptáte. V USA, konkrétně v Chicagu, do párku v rohlíku přidávají okurky, koření, papriky a rajčata (a nikdy, absolutně nikdy kečup!). V Německu můžete ochutnat vepřový currywurst (kari klobásu), která se tradičně nejprve dusí a poté smažené (a podává se s kečupem). A na Islandu je to úplná dobrůtka, tady si pochutnáte na jehněčích párcích s cibulí, kečupem, sladkou hnědou hořčicí a remuládou plnou kapary.
Mrkněte na nejširší nabídku zájezdů a vyrazte na currywurst!
Maso na špejli
Špíz má historii starou jako lidstvo samo. Krátce poté, co lidé objevili oheň, popadli hrst klacíků, napíchli na ně maso a nastrčili je nad otevřený plamen. Druh masa, použitá omáčka, úprava i přidané pochutiny: to vše je proměnlivé. Jedinou stálicí je vydatná chuť pokrmu a jednoduché servírování, tedy na špejli. A nutno říci, že někdy jsou variace skutečně exotické. V Malajsii třeba sokolníci prodávají kuřecí satay v arašídové omáčce. V Peru vam naservírují grilovaná, jemně marinovaná kravská srdce, podávaná s plátky vařených brambor a chilli omáčkou zvanou anticuchos. V Japonsku grilovaná kuřecí yakitori marinují v sójové omáčce a v Osace v pouličních stáncích najdete na špejli vše: párek v rohlíku, křepelčí vejce, kuřecí nugety i štíry.
Knedlíky
Zapomeňte na knedlík s masem a omáčkou, tohle jsou knedlíčky plněné. Delší než seznam způsobů, jak je připravit, jsou recepty, které se objevují už ve starověkých římských textech. V Kyjevě jim říkají varenyky, jsou dušené nebo vařené a plní je vším možným od višní až po špenát. Čínské jiaozi nacpané masem nebo zeleninovou směsí se jí se sójovou omáčkou.
Nahlédněte pod pokličku čínské gastronomie: Vyberte si z nejširší nabídky zájezdů
Krokety
S kroketami přišli Francouzi, přičemž nejstarší recept pochází z roku 1691 (z dob vlády krále Ludvíka XIV). Od té doby prošly krokety mnoha změnami, měnil se jejich tvar, velikost i náplň. Francouzi si ujíždí na náplni z masa a smetany, Italové zas milují latte brusco, tedy bešamelové krokety. Ať už masové, bramboráčkové nebo třeba brokolicové, krokety patří k nejoblíbenějším nočním jídlům.
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.