Památky UNESCO v České republice
Na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO figuruje dvanáct zajímavých míst a památek z České republiky. Znáte je všechny? A už jste je navštívili?
1. Historické centrum Prahy
Praha již od středověku platila za jedno z předních kulturních center křesťanské Evropy. Je spojena s prominentními jmény v oblasti umění, vědy i politiky, jako jsou Karel IV., Jan Hus, Johannes Kepler, Wolfgang Amadeus Mozart, Albert Einstein ad. Historické jádro zahrnuje Pražský hrad, Hradčany, Malou Stranu, Karlův most, Staré Město s Josefovem, Nové Město, Vyšehrad a další památky. Všechny společně náleží k historicky i umělecky nejvýznamnějším v Evropě.
2. Historické centrum Českého Krumlova
Město v Jihočeském kraji bylo postaveno na břehu Vltavy kolem hradu a zámku ze 13. století s gotickými, renesančními a barokními prvky. Je to skvělý příklad malého středoevropského středověkého města, jehož architektonické dědictví zůstává nedočtené díky poklidnému vývoji v průběhu více než pěti set let.
3. Historické centrum Telče
Město Telč se nachází 25 km jihozápadně od Jihlavy, v kraji Vysočina. Historické centrum má trojúhelníkové tržní náměstí obklopené renesančními a barokními měšťanskými domy, jejichž původ je ovšem středověký. Původně byly ze dřeva, ale po požáru na konci 14. století byly přestavěny na kamenné. Město následně obklopily zdi. Gotický hrad byl v 15. století rovněž přestavěn.
4. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře
Poutní kostel byl postaven na počest sv. Jana Nepomuckého v letech 1719 až 1727 nedaleko Žďáru nad Sázavou. Objekt se skládá z centrálního kostela obklopeného kruhovým klášterem. Je to jedno z děl významného českého architekta italského původu, Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Jeho originální styl, jímž se proslavil, spadá mezi novogotický a barokní, a bývá proto označován jako barokní gotika.
Poznejte s námi krásy naší vlasti
5. Historické centrum Kutné Hory, Chrám sv. Barbory, Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci
Ve 14. století se Kutná Hora stala královským městem s památkami symbolizujícími její význam a prosperitu. K vidění je tu nejen stříbrný důl a rozsáhlá kostnice, ale i dvě obzvláště důležité pamětihodnosti, Chrám sv. Barbory a Katedrála Nanebevzetí Panny Marie. Tato mistrovská díla jsou součástí zachovalé středověké městské struktury a rozhodně vás ohromí.
Čtěte také:
6. Lednicko-valtický areál
Krajinný celek v okrese Břeclav je pokládán za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě, ne-li na světě. Je dílem rodu Lichtenštejnů, vládnoucího během 17. až 20. století. Lichtenštejnové si vzali za vzor barokní architekturu a upravili renesanční zámky Lednice a Valtice. Celou oblast přetvořili v duchu anglických romantických principů krajinné architektury do podoby krásného přírodního parku.
7. Zahrady a zámek v Kroměříži
Zahrady a zámek v Kroměříži jsou pozoruhodně zachovalým příkladem evropské barokní knížecí rezidence a rekreačních zahrad s větším parkem, jenž odráží romantismus 19. století. Soubor tvořený Arcibiskupským zámkem, sousední Podzámeckou zahradou a nedalekou Květnou zahradou byste našli v historickém centru města ve Zlínském kraji. Monumentální barokní zámek má bohatě zdobené interiéry a obsahuje cenné umělecké sbírky.
8. Vesnická rezervace Holašovice
Originální lidové stavby v historické vesnici Holašovice pocházejí z 18. a 19. století a byly postaveny ve stylu známém jakožto „jihočeské lidové baroko“. Zachovávají půdorys, jehož původ najdeme až ve středověku. Obec leží v Jihočeském kraji, asi 17 km západně od Českých Budějovic a 24 km severně od Českého Krumlova.
9. Zámek Litomyšl
Styl arkádového zámku vyvinuli v Itálii a následně upravili v českých zemích. Ve druhé polovině 16. století nechal zámek Litomyšl postavit Vratislav Nádherný z Pernštejna jako dar pro Marii Manrique de Lara. Jedním z pokladů zámku je divadlo z roku 1797.
Čtěte také:
10. Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci
Pamětní sloup, postavený počátkem 18. století díky Václavu Renderovi v regionálním stylu známém coby „olomoucké baroko“, je vysoký 35 m a zdobený jemnými náboženskými sochami významného moravského umělce Ondřeje Zahnera. Stojí uprostřed historického centra Olomouce. Má vysokou symbolickou hodnotu. Představuje náboženskou oddanost a pocit hrdosti místních obyvatel.
11. Vila Tugendhat v Brně
Vilu Tugendhat navrhl přední německý architekt Ludwig Mies van der Rohe na zakázku Grety a Fritze Tugendhatových, členů bohatých průmyslových rodin z Brna, v letech 1929 až 1930. Vila je průkopnickou prací moderní rezidenční architektury 20. století. Její zvláštní hodnota spočívá v použití inovativních prostorových a estetických konceptů, usilujících o uspokojení nových životních potřeb prostřednictvím moderní průmyslové výroby.
Čtěte také:
12. Židovská čtvrť, židovský hřbitov a křesťanská bazilika sv. Prokopa v Třebíči
Pěší stezka propojuje tři historické památky a připomíná staletí dlouhé soužití křesťanské a židovské komunity. Bazilika sv. Prokopa byla vybudována coby součást benediktinského kláštera v románském stylu s prvky gotiky a řadí se ke klenotům evropského stavitelství. Nachází se v těsné blízkosti třebíčského zámku a muzea vysočiny. V zadní části se rozprostírá benediktínská bylinková zahrádka. Židovský hřbitov je jedním z největších a nejlépe zachovaných ve střední Evropě. Židovská čtvrť pak připomíná bohatou historii místní židovské obce.
Štítek:
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.