Památky UNESCO v Polsku
Připravili jsme pro vás přehled významných polských památek, které se díky své výjimečnosti dostaly až na seznam světového dědictví. Znáte je všechny?
1. Auschwitz Birkenau (Osvětim-Březinka)
Auschwitz Birkenau byl komplex německých nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů na jihozápadě Polska, fungující mezi lety 1940 až 1945. Na seznam UNESCO se dostal v roce 1979. Název získal podle nedalekého polského města Osvětim (německy Auschwitz) a zčásti i podle vesnice Březinka (Birkenau). Opevněné stěny, ostnaté dráty, kasárny, šibenice, plynové komory a kremační pece ukazují kruté podmínky, v jakých nacistická genocida probíhala v největším vyhlazovacím táboře ve Třetí říši. Podle historických výzkumů zde bylo mučeno a zavražděno 1,5 milionu lidí. Přečtěte si i naše podrobnější články o Osvětimi či Březince.
2. Bělověžský prales
Zbytek původního pralesa leží na běloruské a polské hranici, mezi řekami Narewka a Hwoźna, a na seznam světového dědictví byl zařazen v roce 1979. Hranice, probíhající napříč chráněnou přírodní rezervací, je uzavřena jak pro turisty, tak pro jakoukoliv větší zvěř. Nejslavnějším zvířecím obyvatelem lesa je zubr evropský, žije tu ale i tarpan lesní a řada dalších živočichů z řad savců, ptáků, plazů i ryb.
3. Dřevěné kostely v jižním Malopolsku
Dřevěné katolické kostely jižního Malopolska, postavené z horizontálně uložených kmenů, jsou historicky cenné a architektonicky velmi zajímavé. Jsou druhými nejstaršími kostely tohoto druhu (po skandinávských dřevěných sloupových kostelích zvaných stavkirken). Nejstarší pochází ze 14. století. Šest z nich bylo roku 2003 zapsáno na seznam UNESCO. Všechny společně nabízejí alternativu ke kamenným stavbám postaveným v městských centrech a mohou se chlubit cennou dekorací a vybavením, bohatou ikonografií i vynikajícími uměleckými kvalitami.
4. Hala století ve Vratislavi
Hala století je železobetonová stavba ve Vratislavi, postavená v letech 1912–1913 architektem Maxem Bergem při příležitosti stého výročí vítězství nad Napoleonem v bitvě u Lipska. Roku 1962 se dostala na seznam památek a v roce 2006 na seznam světového dědictví. Víceúčelová rekreační budova se nachází na výstavišti a slouží k pořádání koncertů, výstav a sportovních utkání. Je průkopnickou prací moderního inženýrství a architektury a klíčovým odkazem v pozdějším vývoji železobetonových konstrukcí.
5. Historické centrum Krakova
Historické centrum Krakova, zapsané od roku 1978 na seznamu UNESCO, se nachází na úpatí Královského hradu Wawel. Město obchodníků z 13. století má největší evropské náměstí a mnoho historických domů, paláců a kostelů s překrásným interiérem. Dalším důkazem fascinující historie Krakova jsou zbytky opevnění ze 14. století, tradiční židovská čtvrť Kazimierz se starobylými synagogami a hřbitovem Remu, Jagellonská univerzita a gotická Katedrála na Wawelu, kde byli korunováni a pohřbeni polští králové. Více podrobností se můžete dočíst v samostatném článku o Krakovských památkách.
6. Hrad Malbork řádu německých rytířů
Křižácký hrad Malbork na severu Polska v Pomořském vojvodství byl postaven v gotickém stylu a od roku 1997 je součástí seznamu světového dědictví. Největší gotická stavba na světě je zároveň největší stavbou z cihel. V 19. a 20. století, zejména pak po škodách utrpěných v závěrečné fázi druhé světové války, byl pečlivě obnovován. Mnohé z konzervačních technik, které se nyní standardně přijímají, se vyvinuly zde. Během restaurátorských prací byly zapomenuté řemeslné techniky znovuobjeveny.
7. Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska v jižním Polsku je úchvatná kulturní krajina s velkým duchovním významem. Zdejší město bylo pojmenováno dle náboženského komplexu (kalvárie), založeného v prosinci 1602 panovníkem Krakova Mikołajem Zebrzydowskim. Komplex, skládající se z kláštera, řady kostelů, kaplí a dalších struktur, byl pro svou manýristickou architekturu a poutní park přidán roku 1999 na seznam světového dědictví.
8. Karpatské dřevěné chrámy v Polsku a na Ukrajině
Pod tímto souhrnným pojmenováním se ukrývá šestnáct dřevěných chrámů, které na seznamu UNESCO figurují od roku 2013. Chrámy katolické a pravoslavné církve byly postaveny mezi 16. a 19. stoletím. Osm z nich leží na Ukrajině, osm v Polsku. Mezi důležité prvky některých chrámů patří dřevěné zvonice a hřbitovy.
9. Kostely míru
Kostely míru jsou tři dřevěné podstávkové sakrální stavby vzniklé v 50. letech 17. století ve slezských městech Jawor, Svídnice a Hlohov. Byly pojmenovány podle vestfálského míru, podepsaného v roce 1648, a svědčí o hledání náboženské svobody. Na seznam UNESCO se dostaly roku 2001. Kostel míru ve Svídnici je největším hrázděným kostelem v Evropě a vejde se do něj 7500 lidí. Známý je ale i pro své varhany. Každoročně se v něm koná festival skladeb Johanna Sebastiana Bacha. Kostel míru v Jaworu má kapacitu 6000 osob.
10. Královské solné doly Wieliczka a Bochnia
Zásoby soli se ve Wieliczce a Bochnii těžily již od 13. století. Významný průmyslový podnik má královský status a je nejstarší svého druhu v Evropě. Solné doly Wieliczka a Bochnia ilustrují historická stadia vývoje důlních technik v Evropě od 13. do 20. století a na seznam UNESCO přibyly v roce 1978. Oba doly mají stovky kilometrů galerií s uměleckými díly, podzemními kaplemi a sochami vyřezanými do soli. Na našem blogu najdete i samostatný článek o solném dolu Wieliczka.
11. Park Muźakowski
Pücklerův krajinářský park Muskau se nalézá u města Bad Muskau na březích Lužické Nisy na německo-polské hranici. Byl založen Hermannem von Puckler-Muskau v letech 1815 až 1844. Součástí seznamu UNESCO je od roku 2004. Je největším anglickým parkem střední Evropy. Propagoval nové přístupy ke krajinnému designu a ovlivnil rozvoj krajinné architektury v Evropě i Americe. Na jeho pozemku je též rekonstruovaný hrad a arboretum.
12. Staré město Zamość
Zamość leží na východě Polska a administrativně náleží do Lubelského vojvodství. Dnes je město, založené v roce 1580 Janem Zamoyským, hlavně kulturním a turistickým střediskem. Na seznam UNESCO přibylo v roce 1992. Díky svým památkám bývá nazýváno „perlou polské renesance“ či „městem arkád“. Velké množství budov kombinuje italské a středoevropské architektonické tradice.
13. Středověké město Toruň
Město Toruň v Kujavsko-pomořském vojvodství bylo na seznam UNESCO zapsáno roku 1997. Je známé produkcí perníku, v Polsku má podobnou pověst jako u nás Pardubice. Do zdejší architektury se promítají vlivy hanzovních měst, především Lübecku, Soest a Brugg. K nejcennějším památkám patří gotické kostely sv. Janů, sv. Jakuba a Panny Marie, dále staroměstská radnice, městské hradby, ruiny křižáckého hradu, komplex gotických měšťanských domů a mnoho dalšího.
14. Tarnovské Hory (Tarnovice, Tarnowskie Góry)
Na seznam UNESCO se roku 2017 připojily také olověné, stříbrné a zinkové doly ve městě Tarnovice (na jihu Polska) a jejich vodohospodářský systém. Stalo se tak pro neobyčejnou důmyslnost a jedinečnost podzemního systému šachet, štol a galerií. Prvky systému hospodaření s vodou, umístěné pod zemí i na povrchu, svědčí o velkém úsilí využívat nežádoucí vodu z dolů k zásobování měst a průmyslu. Tarnovské Hory představují významný přínos pro celosvětovou produkci olova a zinku.
15. Varšavské staré město
Varšavské staré město je nejstarší historickou částí Varšavy a jednou z jejích nejvýznamnějších turistických atrakcí. Na Staroměstském náměstí stojí tradiční restaurace, kavárny i obchody. V okolních ulicích si můžete vychutnat středověkou atmosféru. Najdete tu městské hradby, barbakán a katedrálu Svatého Jana. Během povstání v srpnu 1944 bylo 85 % historického centra zničeno nacistickými jednotkami, po válce však vyústila pětiletá rekonstrukční kampaň občanů do dnešních důkladných restaurátorských prací.
Štítek:
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.