Památky UNESCO v Rakousku
Poznejte všech devět rakouských míst, která si díky výjimečné historické a kulturní hodnotě vysloužila zápis na seznam dědictví UNESCO.
1. Historické centrum Salzburgu (zapsáno 1996)
Salzburg se stal známějším díky práci italských architektů Vincenza Scamozziho a Santiniho Solariho. Historické jádro, jedinečné ve své celistvosti, jim dluží za většinu barokního vzhledu. Je dobře viditelné z vrchu Mönchsberg. Město oplývá řadou slavných historických staveb, jako je klášter sv. Petra, hojně navštěvovaná pevnost Hohensalzburg či katedrála sv. Ruperta a Virgila – zdejší nejvýznamnější sakrální stavba. V Obilné ulici stojí rodný dům skladatele Wolfganga Amadea Mozarta.
2. Palác a zahrady Schönbrunn (zapsáno 1996)
Od 18. století do roku 1918 byl barokní zámek Schönbrunn letním sídlem habsburských císařů. Navrhli jej Johann Bernhard Fischer a Nicolo Pacassi. Vybavení v rokokovém stylu zahrnuje české křišťálové lustry. V zrcadlovém sále hrával šestiletý Mozart. V čínském oválném kabinetě pořádala Marie Terezie tajné konference se státním kancléřem. V Modrém čínském salónu podepsal císař Karel I. svou abdikaci. Jak vidno, dějiny dýchají z každého kousku Schönbrunnu. Navštivte i muzeum kočárů Wagenburg, kavárnu v Gloriette, zoo nebo zahradní labyrint.
3. Krajina v oblasti Hallstatt-Dachstein (zapsána 1997)
Obec Hallstatt u Halštatského jezera patří spolu s pohořím Dachstein a Solnou komorou ke světovému dědictví UNESCO. Krásu této nádherné alpské oblasti objevili počátkem 19. století spisovatelé Adalbert Stifter a Franz Grillparzer. Předmětem zájmu turistů je zejména zmíněné jezero, Obří i Mamutí jeskyně a v neposlední řadě sám romantický Hallstatt s památkami, muzeem a solnými doly.
4. Semmeringská železnice (zapsána 1998)
Semmeringská železnice, postavená mezi lety 1848 a 1854, vede kouzelnou horskou krajinou z Gloggnitzu do města Mürzzuschlag. Je považována za první skutečnou horskou železnici a jedno z největších děl civilního inženýrství. Vysoký standard tunelů, viaduktů a dalších prací zajišťuje nepřetržité využívání linky až do současnosti.
5. Historické centrum Štýrského Hradce a zámek Eggenberg (zapsáno 1999, 2010)
Štýrský Hradec (německy Graz) je druhým největším městem Rakouska. Jeho hlavním symbolem je Zámecký vrch (Schlossberg) s hodinovou věží a pevností. Tato památka je v Guinessově knize rekordů zapsána coby nejhůře dobyvatelná pevnost. V západní části města se nachází okázalý zámek Eggenberg, jedna z nejvýznamnějších barokních staveb v zemi. V jeho prostorách sídlí numismatické a umělecké sbírky muzea Universalmuseum Joanneum.
6. Kulturní krajina údolí Wachau (zapsána 2000)
Rozlehlé údolí v Dolních Rakousích je dnes jedním z nejnavštěvovanějších míst. Táhne se v délce 40 km západně od Vídně. Největším tamním městem je Kremže s působivým historickým centrem. V oblasti se nachází mnoho historických památek, např. kláštery Melk a Göttweig, zřícenina hradu Dürnstein nebo renesanční zámek Schallaburg.
7. Historické centrum Vídně (zapsáno 2001)
Historické jádro hlavního rakouského města zahrnuje cenné architektonické celky od barokních zámků a zahrad po domy z konce 19. století. K význačným vídeňským památkám patří gotická katedrála sv. Štěpána (Stephansdom), barokní palácový komplex Belveder, rozsáhlý muzejní komplex a císařské sídlo Hofburg, divadlo Burgtheater, Vídeňská státní opera ad.
8. Kulturní krajina Neziderského jezera (zapsána 2001)
Neziderské jezero je vedle Balatonu jediným velkým stepním jezerem v Evropě. Leží na pomezí rakouské spolkové země Burgenland a maďarské župy Győr-Moson-Sopron. Velkému zájmu se těší především pozoruhodná venkovská architektura vesnic kolem jezera a působivé památky, k nimž náleží zámek Esterházy ve městě Eisenstadt a zámek Széchenyi v obci Nagycenk.
9. Prehistorická kůlová obydlí v Alpách (zapsána 2011)
Soubor tvoří 111 lokalit, v nichž byly nalezeny pozůstatky dřevěných domů postavených na vysokých kůlech kvůli ochraně před povodněmi. Lokality se nenacházejí pouze v Rakousku (5), ale i ve Slovinsku (2), Německu (18), Francii (11), Itálii (19) a ve Švýcarsku (56). Kůlová obydlí na okrajích jezer, řek a mokřadů pocházejí z doby 5000–500 let př. n. l. Výkopy přinesly informace o životě v této oblasti během neolitu a doby bronzové. Muzeum prehistorických sídlišť najdete v městečku Mondsee. Na břehu stejnojmenného jezera se našly zbytky sídlišť z 2. a 3. tisíciletí př. n. l.
Štítek:
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.