Pamukkale – nejúchvatnější turecký div přírody
Jihozápadní Turecko se pyšní velkolepým dílem přírody, které nemá ve světě obdoby. V oblasti zvané Pamukkale, v překladu bavlněný hrad, vyvěrá na vrcholku hory vysoce mineralizovaná voda plná vápníku a vytváří sněhově bílé vápencové vodopády – naprostý přírodní unikát, který jinde na světě nespatříte.
Tzv. travertinové kaskády vytvořily vytékající minerální prameny, které jsou ukryty ve skalách a touto cestou se dostávají na povrch, kde se formují minerální usazeniny. Tento bezesporu zajímavý a velmi pomalý proces stále pokračuje a za ideálních podmínek bude pokračovat i další tisíce let.
Překrásné přírodní bazénky s průzračnou vodou lákají ke koupání, avšak kdo by chtěl ponořit své tělo do teplého, léčivého pramene, má smůlu. V přírodních kaskádovitých jezírkách je koupání přísně zakázáno. Ochránci přírody se snaží zachovat tento přírodní úkaz v současné podobě i pro další generace. Ke koupání jsou určena uměle vytvořená jezírka, ve kterých dosahuje teplota vody až ke 40 °C. Ostatními jezírky se ale můžete alespoň procházet. Je však nutné dodržet základní pravidlo – na nohou nesmíte mít žádnou obuv.
Mrkněte na nabídku zájezdů do Turecka
Pamukkale v ohrožení?
Problémem Pamukkale je nedostatek vody. Řada jezírek je téměř nebo zcela bez vody. Terasy bez potřebné dávky vody začínají šednout a obrůstat řasami, čímž ztrácí svoji původní, unikátní podobu. Na některých místech tak přírodní dílo pomalu zaniká.
Čtěte také:
Starobylé město Hierapolis
V okolí Pamukkale, přímo nad travertinovými kaskádami, se nachází bývalé antické lázeňské město Hierapolis (v překladu Svaté město), respektive jeho ruiny včetně unikátního pohřebiště. Spolu s vápencovými terasami v Pamukkale bylo město zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
V bývalém lázeňském léčebné středisku se zachovaly pozůstatky římského amfiteátru s padesáti řadami sedadel v hledišti, který údajně pojmul v dobách své největší slávy až dvacet tisíc diváků. Prohlédnout si můžete také pozůstatky Apollónova chrámu, kde se kdysi nacházela věštírna, Byzantskou bránu či původní dlážděnou cestu a také unikátní pohřebiště, kde bylo nalezeno a odkryto více než tisíc hrobů.
Štítek:
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.