Plovdiv, jedno z nejatraktivnějších starověkých měst
Plovdiv je druhým největším městem Bulharska a desátým největším městem Balkánu. Důležité dopravní, kulturní i vzdělávací centrum plovdivského kraje leží na obou březích řeky Marica v západní části Hornothrácké nížiny. V září 2014 bylo vybráno jako hlavní město evropské kultury pro rok 2019. Nakladatelství Lonely Planet jej roku 2015 umístilo na šestou pozici v seznamu nejžhavějších světových destinací. Starobylá krása, strategická poloha a kulturní akce po celý rok z něj činí skvělé místo pro neustálé setkávání kultur a civilizací.
Skvostné starověké památky v Plovdivu
Plovdiv je starší než Řím i Atény, vlastně má tu čest být pátým nejstarším městem s kontinuálním osídlením na světě a prvním v Evropě. Je také v první desítce nejvíce turisticky atraktivních starověkých měst (spolu s Aténami, Jeruzalémem, Byblosem, Bejrútem, Aleppem, Damaškem, Váránasím a Sidonem). V roce 1956 byl vyhlášen architektonickou a historickou rezervací, roku 1979 získal zlatou medaili za zachování památek minulosti. Archeologický výzkum odhalil pozůstatky bývalých okouzlujících veřejných budov: velkého fóra, impozantního stadionu, krásného amfiteátru, pohanských chrámů, termálních lázní, akvaduktů i aristokratických domů.
K nejstarším památkám města se řadí starověké thrácké opevnění. Zachovaný starověký stadion prošel nedávno rekonstrukcí. Jeho působivé pozůstatky byly nalezeny na náměstí. Shromáždil asi 30 000 diváků a platil za jedno z nejvýznamnějších architektonických zařízení.
Zájem turistů vzbuzuje i antické fórum s odeonem ve středu města – největší soubor svého druhu, objevený ve starověké Thráce.
Velkolepý římský amfiteátr, postavený ve 2. století n. l. za vlády císaře Trajana, je jednou z nejcennějších památek bohatého archeologického dědictví starobylého města. V současnosti je rovněž rekonstruován. Přímo pod širým nebem si v něm můžete dopřát kapku příjemné kultury v podobě klasického dramatu, opery či koncertu.
Také pevnostní brána Chisar kapia má původ v římském období, její současný vzhled se datuje mezi 11. a 14. století.
Jedinečné středověké pamětihodnosti Plovdivu
Na západním okraji architektonické rezervace Starý Plovdiv, na začátku svahu pahorku Taksim tepe, stojí mešita Džumaja ze 14. století. Pochází z období turecké nadvlády a je pokládána za nejstarší evropskou mešitu, kromě maurské architektury ve Španělsku. V současnosti slouží svému účelu jako muslimský svatostánek. Ze stejného období pocházejí i proslulé lázně Čifte baňa. Zmiňme ještě věž ze 16. století na vrchu Sachat, jejíž hodiny jsou jedny z nejstarších ve východní Evropě.
Další cenné klenoty Plovdivu
Z dob bulharského obrození pochází četné kostely a chrámy. Kostel sv. Mariny má velmi cenný vyřezávaný ikonostas z ořechového dřeva. Nad severním vchodem je vícepodlažní dřevěná zvonice z roku 1870.
V roce 1844 byl zničen malý středověký kostel a na jeho místě vyrostla impozantní trojlodní bazilika, katedrála Nanebevzetí Panny Marie, s výjimečnými obrazy, freskami a vitrážemi.
Z dalších památek jmenujme pomník ruského cara Alexandra II. na pahorku Osvoboditelů, z něhož se nabízí krásný výhled na město. Oblíbenou památkou v blízkém okolí Plovdivu (30 km jižně) je klášter Bachkovo, zděný komplex se dvěma arkádovými dvory a extravagantně zdobenými kostely.
Za poznáním do muzeí!
Plovdiv se může pyšnit i jinými zajímavými místy, např. muzei. Regionální archeologické muzeum s panagjurským pokladem je jednou z nejstarších kulturních institucí v Bulharsku. Oficiálně bylo otevřeno roku 1882. Vlastní jednu z nejbohatších kolekcí artefaktů spojených s historií regionu. Zajímavé je též etnografické muzeum, jehož expozice je umístěna v krásném renesančním domě Argir Kuyumdjioglu z roku 1847. Představuje tradiční materiální i duchovní kulturu Bulharů z plovdivského kraje. Do sbírek muzea patří keramické předměty, historické zbraně, šperky, šité a háčkované krajky, hudební nástroje aj. Nechat na sebe působit atmosféru dávné minulosti můžete i v muzeu historie, které vás provede obdobím od 15. do 19. století. A pokud vám všechno to úžasné objevování a poznávání nestačí, vydejte se ještě do přírodopisného muzea a prohlédněte si sál geologie, botaniky, bezobratlých, obojživelníků a plazů, ptáků, savců i ryb. Muzeum má k dispozici sladkovodní akvárium s více než dvaatřiceti druhy ryb a exotických rostlin.
Štítek:
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.