Po stopách Vikingů ke skotským Orknejím
Orkneje tvoří spolu s Shetlandami seskupení zvané Severní ostrovy. Skládají se z více než sedmdesáti ostrovů. Dvacet z nich je obydlených. Největším a současně hlavním městem je Kirkwall. Vychutnejte si takřka snovou krajinu Orknejí, nechte na sebe působit kouzlo starobylých zřícenin a kamenů, pohřebních mohyl i velkolepých romantických scenerií, obklopených zuřivým mořem. Orkneje jsou také považovány za jedno z nejlepších míst Velké Británie k pozorování magické Aurory Borealis neboli severní záře.
Obydlené ostrovy Orknejí
Největším ostrovem Orknejí je Mainland, na němž leží významná orknejská města Kirkwall a Stromness. Má úrodnější půdu, zřejmě i proto je také osídlen hustěji než ostatní ostrovy. Nalézá se tu řada pozůstatků neolitických, vikingských a piktských staveb. Ve starobylém Kirkwallu najdete také rybářský přístav a palírnu, zatímco kreativní Stromness nabízí množství dárkových obchůdků a uměleckých galerií mezi starými křivolakými ulicemi.
Rozlehlá severní skupina Orknejských ostrovů se skládá ze středně velkých i poměrně malých ostrovů, trajektem propojených s Mainlandem. Patří sem Auskerry, Egilsay, Rousay, Gairsay, North Ronaldsay, Papa Stronsay, Papa Westray, Shapinsay a Eday. Mnohé se mohou pochlubit četnými zajímavostmi. Auskerry je například významnou hnízdní lokalitou mořských ptáků. Shapinsay je zase známý svou věží z doby železné v Burroughstonu, věží v Dishan, hradem Balfour, útesy a mořskými jeskyněmi. Na ostrově Papa Westray, známém též jako Papay, najdete významnou ptačí rezervaci, zřejmě nejstarší dochovaný dům na severu Evropy Knap of Howar a různé neolitické i vikingské pozůstatky.
Jižní skupinu, obklopenou vodní plochou Scapa Flow, tvoří ostrovy Burray, Flotta, Graemsay, Hoy, Lamb Holm a South Ronaldsay. Největší z nich, Hoy, se chlubí nejvyššími mořskými útesy ve Spojeném království i dalšími superlativy. Nachází se tu i nejvyšší bod Orknejí Matello Towers, hrobka vytesaná do skály, a také nejsevernější přirozený les v Británii Old Man. V Burray sídlí Orknejské muzeum fosilií.
Historické památky Orknejí
Zřejmě nejvýraznějším historickým bohatstvím Orknejských ostrovů a velkým lákadlem pro turisty jsou zachovalé neolitické památky, jedny z nejstarších v Evropě, které poskytují představu o životě v této oblasti před 5000 lety. Takzvané „Srdce neolitických Orknejí“ se nachází na západě ostrova Mainland a je zapsané i na Seznamu světového dědictví UNESCO. Řadí se sem skupina památek skládající se z komorové hrobky Maes Howe, obřadních kamenných kruhů Standing Stones of Stenness a Ring of Brodgar, dále z velké kamenné osady Skara Brae a z dosud neprozkoumaných pohřebních i sídelních míst.
Mystická příroda Orknejí
Oceněné pláže, divoká zvěř a drsné útesy – co víc si přát? Dovolená na Orknejích možná neslibuje teplé slunečné počasí a exotický kraj plný stromů, ale má své vlastní jedinečné kouzlo, které uchvátí každého dobrodruha. Bílý písek a tyrkysové vody místních pláží vám navzdory chladnějšímu počasí připomenou krásu Karibiku. Každý rok se na ostrovech objevují desítky tisíc migrujících ptáků, ale u místních břehů můžete spatřit i delfíny, velryby či tuleně. Při potápění a ve skalních bazénech zahlédnete další druhy podmořských stvoření.
Počasí na Orknejích
Navzdory severní poloze je klima poměrně teplé a stabilní s průměrnou roční teplotou 8 °C (v zimě 4 °C, v létě 12 °C). Nejchladnějším měsícem tu bývá březen. Jaro začíná až v dubnu, ale příjemnější teploty lze očekávat teprve v polovině června. Vůbec nejpříjemnějším měsícem bývá obvykle září. Během léta a podzimu se na ostrovech vyskytují mlhy. Pro turisty bývají nejatraktivnější letní dny. Zimy jsou tu dlouhé.
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.