Poznejte jeskyně v ČR
Tajuplné podzemí naší krásné země ukrývá rozsáhlé jeskynní systémy. Největší jeskyně se nacházejí v Moravském krasu (samostatný článek zde), avšak i jiné kouty naší vlasti se pyšní překrásným podzemním bohatstvím.
Jeskyně Na Turoldu – okres Břeclav
V přírodní rezervaci vrch Turold, na samém okraji města Mikulov leží největší jeskynní systém Pálavy – Jeskyně na Turoldu. Sedmipatrový, složitý komplex chodeb, dómů a síní nezdobí krápníková výzdoba nýbrž tzv. „turoldská výzdoba“ – unikátní korozní tvary podobné korálovým útesům na dně moře. Jediná veřejnosti přístupná jeskyně v druhohorních vápencích v ČR se stala domovem osmi druhů netopýrů.
Chýnovská jeskyně – okres Tábor
Na jižním úpatí vrcholku Pacova hora (522m n.m.), severovýchodně od městečka Chýnov, se nachází vápencová Chýnovská jeskyně. Roku 1868 se stala první zpřístupněnou jeskyní v ČR. Krápníkovou výzdobu jako v Moravském krasu byste tu hledali marně, jeskyně je zajímavá barevností stěn a stropů, svojí rozlohou i zvláštními tvary chodeb. Do jeskynních prostor se sestupuje původní cestou po prudce klesajících kamenných schodech. V dolní části jeskyně vytvořil protékající potok několik jezírek s hloubkou až 4m. Trasa prohlídky měří 220m, přičemž musíte zdolat převýšení 42m.
Javoříčské jeskyně – okres Olomouc
V oblasti zvané Javoříčský kras na střední Moravě se pod zemí nachází opravdové krasové bohatství. Ohromný a zároveň ohromující systém Javoříčských jeskyní má délku více než 4000m, přičemž prohlídková trasa měří 800m. Vidět můžete překrásnou krápníkovou výzdobu, bohatě zdobené dómy, komplex spletitých chodeb ale kupříkladu i tzv. Niagarský vodopád neboli stěnu zdobenou sintrovými náteky.
Mladečské jeskyně – okres Olomouc
Asi 4km západně od Litovle najdeme historicky první zpřístupněné jeskyně na našem území. Ačkoliv byly objeveny již v letech 1826-1828, veřejnosti přístupné jsou až od roku 1911. Nepravidelný labyrint chodeb, komínů a dómů má tři patra, výzdobu tvoří krápníky a sintrové náteky. Jeskyně jsou také významným archeologickým a paleontologickým nalezištěm, nalezena byla spousta vzácných pozůstatků lidské činnosti, ale i lebky a kostry z období starší doby kamenné.
Jeskyně na Špičáku – okres Jeseník
K nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě patří Jeskyně na Špičáku ležící v podzemí zalesněného kopce Špičák (též Velký Špičák). Jeskyně téměř neobsahují krápníkovou výzdobu, neboť byla v průběhu let zničena turisty. Její atraktivita tkví v srdcovém profilu chodeb s četnými nápisy s letopočty, z čehož plyne fakt, že jeskyně byly navštěvovány již v dávných dobách. Nejstarší nalezený nápis pochází z 15. století.
Podzemní labyrint má délku 400m, čímž se řadí k menším jeskyním, zpřístupněno je 220m chodeb.
Koněpruské jeskyně – okres Beroun
Proslulé Koněpruské jeskyně jsou nejdelším jeskynním systémem v Čechách. Několik desítek milionů let staré jeskyně ukrývají překrásnou krápníkovou výzdobu, kterou je možno shlédnout ve dvou zpřístupněných patrech. Kromě výzdoby se zde nachází výstava kosterních pozůstatků zvířat, stáří některých z nich je až 1,5 milionu let. Celková délka jeskyní činí více jak 2000m, veřejnosti zpřístupněná je trasa o délce okolo 620m.
Zbrašovské Aragonitové jeskyně – okres Přerov
Jeskyně byly objeveny roku 1912, o 14 let později už tudy proudily první davy turistů. Nacházejí se v údolí řeky Bečvy v lázních Teplice nad Bečvou. Se svojí stálou teplotou 14°C jsou nejteplejšími jeskyněmi v ČR.
Výzdoba jeskyní je tvořena minerálem zvaným argonit, kulovitými sintrovými povlaky a také gejzírovými stalagmity. Díky svojí jedinečnosti jsou jeskyně velmi ceněny nejen u nás, ale i v celoevropském měřítku.
Štítek:
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.