Rebarborový koláč: Sladkokyselá radost na talíři
Dobrého pomálu. Také se s oblibou řídíte tímto příslovím, zejména ve chvíli, kdy vás honí mlsná? Skvělým příkladem laskominy, kterou je třeba vychutnávat po malých dávkách je oblíbený rebarborový koláč. Osvěžující dezert z dužnatých stonků byliny, pocházející z Himálaje, se těší velké oblibě po celém světě. Věděli jste, že existuje i národní den jahodovo – rebarborových koláčů? Připadá na 23. leden, ale v našich zeměpisných šířkách zavoní obvykle až v průběhu května.
Všestranná rostlina plná vitamínů
Období od poloviny května do konce června je ideální pro sklizeň dužnatých řapíků reveně kadeřavé. Ač se rebarbora ve většině receptů tváří jako ovoce a její nakyslá chuť skvěle souzní s cukrem, jedná se o zeleninu. A nejen tak ledajakou. Ozdoba venkovských zahrádek zásobí váš organismus vitamíny skupiny B, provitaminem A, vápníkem, manganem i draslíkem, nezbytným pro harmonické fungování nervové soustavy, pohybového aparátu i bezchybnou pleť. Večerní mlsání rebarborového koláče si tak užijete bez výčitek svědomí. V minulosti se stonky rebarbory využívaly také k barvení látek i zesvětlování vlasů. Dnes je nedílnou součástí sezónních menu luxusních restaurací, kde oslňuje jako příloha k masu, dodává chuť domácím limonádám nebo vylepšuje chuť ovocných sorbetů.
Ke kuchyňské úpravě jsou ideální mladé, křehké řapíky, které obsahují minimální množství toxické kyseliny šťavelové. Ta se vyskytuje především v listech, které jsou vítaným útočištěm pro slimáky, a v dřevnatých stoncích. Při konzumaci většího množství může dojít k poškození ledvin. S rebarborou je tak v kuchyni třeba zacházet jako se šafránem. Lidé s oslabenými ledvinami, trávicími obtížemi, těhotné ženy a děti do tří let věku by se tak měli rebarborovému koláči raději úplně vyhnout.
Na plech lahodného rebarborového koláče s jahodami budete potřebovat:
- 2 hrnky polohrubé mouky (může být i špaldová, nebo lze menší část nahradit mandlovou moukou)
- ½ hrnku třtinového cukru
- 3 vejce
- ½ hrnku slunečnicového oleje
- 1 bio prášek do pečiva
- 2 kelímky bílého bio jogurtu
- nastrouhaná kůra a šťáva z jednoho bio citronu
- 2 hrnky jahod
- 700 g rebarborových řapíků (čím tmavší tím, jemnější a sladší bude výsledná chuť)
- hrubou mouku na vysypání plechu
- máslo na vymazání plechu
Na drobenku si připravíme:
- 140 g polohrubé mouky
- 100 g ztuhlého másla
- 100 g třtinového cukru
A můžete začít:
- Nejprve důkladně omyjte stonky rebarbory, spařte je horkou vodou a nožem je odspodu zbavte tuhých vláken. Nakrájejte rebarboru na malé kousky, posypte je cukrem, pokapejte citrónovou šťávou a nechte odstát nejméně 20 minut.
- Nechte troubu rozehřát na 160 °C
- Utřete vejce s cukrem a do vzniklé směsi přidávejte postupně slunečnicový olej, jogurt, citrónovou kůru a mouku smíchanou s práškem do pečiva.
- Těsto vylijte na plech vymazaný máslem a posypaný hrubou moukou.
- Na těsto pokládejte proslazenou rebarboru a jahody.
- Posypte drobenkou (smíchejte mouku, máslo a cukr a vzniklou směs rozdrobte na koláč) a pečte v troubě nejméně 30 minut.
Náš tip!
Co si dáte dobrého příště? Vyzkoušejte také zdravé a chutné recepty z Ketomix.cz.
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.