Segedínský guláš: Pozdrav z Maďarska na váš stůl
Kdo by nemiloval wellness pobyty! Nejen podzim je ideálním obdobím pro víkend strávený v termálních lázních, procházky širokými bulváry, sklenku skvělého vína ve stylové restauraci a večeři při svíčkách. A jak že to souvisí se segedínským gulášem? Tento král podzimní kuchyně má svůj původ v Maďarsku – zemi zaslíbené relaxaci.
Budapešť: Kolébka lázeňství a skvělého jídla
Historie lázeňství v Maďarsku sahá až do dob starých Římanů, známých svou láskou k očistným koupelím. Zdejší hornaté podloží s více než tisícovkou termálních pramenů jim poskytlo bohaté zásoby léčivé vody. Následná osmanská okupace v 16. století dodala zdejším lázeňským budovám orientální vzhled. Jako v Turecku si budete připadat v tureckých termálních lázních Rudas, jedněch z nejstarších svého druhu v maďarské metropoli. Svou rozlohou vás ohromí lázně Széchenyi – největší léčebné lázně na starém kontinentu.
Budapešť však nabízí mnohem více, než jen 30 pozoruhodných lázeňských areálů, napájených 120 termálními prameny. Za pozornost stojí pohádkově krásná budova maďarského parlamentu, monumentální Budínský hrad, elegantní Matyášův chrám nebo Bazilika sv. Štěpána. Dáváte-li přednost pobytu na čerstvém vzduchu, pak nezapomeňte navštívit některý z pečlivě udržovaných městských parků, Gellértovu horu, ze které je nádherný panoramatický výhled na celé město nebo Budínské vrchy s mnoha trasami pro turisty, dětskými hřišti i cyklostezkami. Malé cestovatele nadchne zdejší úzkorozchodná železnice, obsluhovaná výhradně dětmi. Na trase dlouhé 11 kilometrů si vychutnají to nejlepší ze zdejší panenské přírody.
A jaký by to byl výlet do Maďarska bez ochutnávky zdejší kuchyně. Guláš, perkelt či lečo zapijte sklenkou skvělého místního vína. A nezapomeňte ani na návštěvu tradičních trhů. U stánku s kořením sáhněte neomylně po mleté paprice, ta maďarská vás ohromí svou plnou chutí a vůní a dodá jiskru i segedínskému guláši.
Na 4 porce sytého segedínského guláše budete potřebovat:
- 500 g vepřového masa (ideálně plecka)
- 3 velké bílé cibule
- 2 lžičky mleté maďarské papriky
- špetku mletého kmínu
- slunečnicový olej
- sůl
- špetku mletého pepře
- 500 g bílého kysaného zelí
- 150 ml smetany na vaření (množství si můžete upravit podle chuti)
- 4 lžíce hladké mouky
Kysané zelí půl zdraví
Nejste-li přílišným příznivcem těžkých masových jídel, pak můžete ubrat část masa a nahradit jej zelím. Právě zelí činí ze segedínského guláše ideální podzimní jídlo, které zasytí a dodá tělu potřebný vitamín C a vlákninu. Rychlá příprava a svěží chuť potěší i nejnáročnější strávníky. Jako přílohu můžete připravit knedlík. Pravý maďarský segedín však chutná nejlépe s krajícem čerstvě upečeného chleba. Moudré maďarské přísloví praví, že jídlo bez chleba není jídlem.
A můžete se pustit do vaření:
- Cibuli nakrájejte na kostičky. Do přiměřeně velkého hrnce nalijte olej a nechte cibuli zesklovatět.
- Poté přidejte nakrájené vepřové maso a osmahněte jej ze všech stran. Po několika minutách okořeňte mletým kmínem, solí, pepřem, a nakonec i mletou paprikou.
- Stáhněte plamen, podlijte maso asi 5 dl vody a přiklopte hrnec poklicí.
- Nechte dusit do změknutí masa.
- V druhém hrnci mezitím vložte okapané kysané zelí, podlijte 3 dl vody a nechte vařit 15–20 minut.
- Mezitím rozmíchejte hladkou mouku s 3 dl vody.
- Do uvařeného zelí přidejte maso i se šťávou a přiveďte k varu.
- Vmíchejte záklechtku z mouky a vody a nechte zvolna vařit ještě asi 15–20 minut.
- Před koncem zalijte smetanou, nechte probublat a s úsměvem servírujte hladovým strávníkům.
Štítek:
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.