Strašidelná Evropa: Nejtajemnější místa, kde ožívají mrazivé legendy
Znáte legendy o místech v Evropě opředených mrazivým tajemstvím? Najdete je mezi nádhernými památkami, opuštěné v malebné krajině i v ruchu velkoměst. Pokud máte pro strach uděláno, vydejte se s námi na cestu opředenou temnými příběhy. Zavede vás do částí starého kontinentu, kde hororové příběhy dostávají reálnou podobu. A kdoví, třeba si návštěvou strašidelných míst okořeníte letní dovolenou...
Pařížské katakomby, Francie
Věděli jste, že pod romantickou Paříží vede spleť strašidelných labyrintů? Přímo pod centrem města zamilovaných se totiž v tajemných katakombách uchovávají ostatky milionů Pařížanů. Místo přezdívané jako „největší hrob světa“ odkazuje na temnou část francouzské historie. Tunely, které vznikly původně jako starověké kamenné lomy, se v 18. století staly obrovským pohřebištěm. Úmrtnost Pařížanů v důsledku morových ran stále stoupala, městské hřbitovy byly však přeplněné. Proto více než 6 milionů lidí našlo odpočinek mezi vápencovými zdmi pod povrchem francouzské metropole.
Během návštěvy budete svědky netradiční výzdoby tunelů – stěny katakomb pokrývají hromady lebek a kostí. Veřejnosti je přístupná omezená část katakomb, ale i ta stačí k navození dojmu, že jste právě vstoupili do světa mrtvých. Prostorem se nese zvláštní a tísnivá atmosféra, která vám společně s tragickou historií místa nažene husí kůži. Legenda praví, že v katakombách mohou bloudit duchové těch, kteří tu byli pohřbeni. Takže až se budete procházet v temných chodbách mějte oči otevřené a uši nastražené. Možná uslyšíte tlumené zvuky zvenčí, možná zvuky ze záhrobí...
Transylvánie, Rumunsko
Fanouškům hororů netřeba Transylvánii dlouze představovat. V této hornaté oblasti Rumunska totiž poznají domovinu hraběte Drákuly z románu irského spisovatele Brama Stokera. Mezi malebnou krajinou a horskými vrcholky najdete bájný hrad Bran, který je s urozeným upírem neodmyslitelně spjat. Za jeho fasádou z 15. století se totiž odehrával mrazivý kus historie. Sídlili tu král Ferdinand I., královna Marie, ale i valašský kníže Vladan III. Tepes. Krutý panovník přezdívaný Vladan Napichovač se stal předlohou slavného románu i jeho pozdějších filmových zpracování. Co je na mrazivých legendách pravdy, se nyní už přesně nedozvíme, ale faktem zůstává, že jeho nekompromisní způsob vlády z něj učinil jednoho z nejkrutějších vládců evropské historie.
Ke krajině obklopené Karpaty se váží i další strašidelné příběhy. Opřádají také historické město Brašov, kde můžete obdivovat impozantní barokní památky v čele s Černou katedrálou. Jedna z legend praví, že katedrála získala svůj název po katastrofálním požáru v 17. století, kdy stěny zčernaly od kouře a sazí. Jiný bájný příběh odkazuje na období morové epidemie přezdívané černá smrt. Město Brašov, stejně jako většina Evropy, bylo morem těžce zasaženo. Věřící, kteří se usilovně modlili v této katedrále, se podle legendy jako mávnutím kouzelného proutku uzdravili.
Ostrov Poveglia, Itálie
Pro všechny, kdo hledají více než klasickou turistiku, bude zajímavým cílem italský ostrov Poveglia. Tento malý a neobydlený kus pevniny v benátské laguně je známý zejména pro svou děsivou minulost. Ostrov je obrovským kontrastem k barevným a živoucím Benátkám, v minulosti totiž sloužil jako poslední štace pro lidi umírající na dýmějový mor. Popel zemřelých je prý dodnes součástí ostrovní půdy.
Další smutnou etapou bylo pro Poveglii období počátku 20. století, kdy tu sídlila psychiatrická léčebna. Za jejími zdmi se totiž odehrávalo brutální násilí. Na týraných pacientech chorobomyslný lékař prováděl experimenty, včetně lobotomie mozku. Sám nakonec zešílel a spáchal sebevraždu. Budova léčebny byla nakonec v roce 1968 uzavřena a ostrov je od té doby zcela opuštěný. Díky své pověsti o strašidelných jevech se toto místo objevuje v hledáčku lovců duchů i nadšenců paranormálních jevů.
Palác Beau-Séjour, Portugalsko
Slunné pláže, surfařský ráj, opojné víno a starobylá města, to jsou hlavní lákadla, za kterými se světoběžníci vypraví do Portugalska. Mrazivé tajemství však skrývá i zdejší hlavní město. Patříte-li k milovníkům tajemna, pak byste v lisabonských ulicích neměli minout palác Beau-Séjour, o kterém se vypraví, že je jedním nejstrašidelnějších míst Pyrenejského poloostrova. V jeho chodbách prý dodnes straší bývalý obyvatel paláce, baron z Glórie. Jak jinak si totiž vysvětlit sérii paranormálních jevů, které se tu dějí? Samovolně se tu pohybuje nábytek, z prázdných pokojů se ozývají podivné zvuky, za dveřmi jsou slyšet kroky. Někteří návštěvníci romantického sídla šlechtických rodů tu dokonce spatřili samotného barona, jak prochází palácem nebo zahradami. Chcete-li se o přítomnosti nadpřirozených sil přesvědčit sami, stačí když sem zacílíte svůj příští výlet. Kromě podivuhodných událostí tu budete svědkem krásné architektonické práce a kulturního bohatství země.
Zámek Wolfsegg, Německo
Na první pohled je zámek Wolfsegg perlou barokní tvorby jako vystřižené z pohádky. Pokud se však podíváte pod pokličku, zjistíte, že patří k nejděsivějším stavbám v Německu. Zvěsti o strašidlech tu mají hluboké kořeny, sahají až do roku 1500. V té době zámecký pán Ulrich von Laber zjistil, že má jeho žena poměr. Rozhodl se, že tomu učiní přítrž jednou provždy a zabil ji. Její duch však mezi hradními zdmi zůstal a dodnes se prý na chodbách zámku zjevuje jako Bílá paní.
Smrt Kláry von Helfstein není však jedinou tragickou událostí, která se na zámku odehrála. Dokazuje to série neobvyklých událostí. Kromě Bílé paní tu návštěvníci zaslechli zvláštní zvuky, kroky, šeptání nebo pocítily náhlé změny teploty. Místní věří, že hrad je prokletý a pronásledují ho duše těch, kteří zde přišli o život. Pokud duchové zrovna nestraší v zámeckém prostředí, ukrývají se prý v nedaleké jeskyni.
Zugarramurdi, Španělsko
V provincii Navarra najdete kromě přírodních pokladů také vesničku Zagarramurdi, která vypráví příběh španělských čarodějnických procesů. Její návštěva vás přenese do období 17. století, kdy se v tamních jeskyních prováděly temné čarodějnické rituály, které vrchnost označila jako nebezpečné sabaty a vzývání ďábla. Tato obvinění vedla k několika soudním procesům a obvinění řady žen, z nichž část byla upálena na zugarramurdijské hranici. Řádění tehdejší inkvizice platí za nejznámější případ honu na čarodějnice v historii Španělska.
Události připomíná Muzeum čarodějnictví, kde budete mít šanci poznat historický kontext procesů i místní tradice a folklór. Dnes je Zagarramurdi klidnou vesnicí, která přitahuje turisty nejen svou bohatou historií, ale i krásným přírodním prostředí. Toulat se v okolních lesech či horách pohladí na duši nejen milovníky záhad.
Frangokastello, Řecko
Řecký ostrov Kréta je znám jako oblíbená prázdninová destinace plná slunečních paprsků a šumících mořských vln. Romantické pobřeží si oblíbili nejen rekreanti z celého světa, ale zalíbilo se tu i nadpřirozeným bytostem. O jejich přítomnosti vypráví historická pevnost Frangokastello, která se tyčí přímo nad hladinou Lybijského moře. Každoročně sem 17. května přicházejí duchové, aby oslavili výročí bitvy, která otřásla jihem ostrova v 19. století v rámci války za nezávislost. Vojáci se zjevují v podobě stínů na hradních stěnách, slyšet jsou navíc bojové pokřiky.
Chcete-li si okořenit svou letní dovolenou na řeckém ostrově, vypravte se na výlet do vesnice Frangokastello. Dech se vám zatají nejen vlivem nadpřirozených sil, ale také nad přírodními krásami Kréty a místním neopakovatelným výhledům.
Čachtický hrad, Slovensko
Za mrazivými zážitky nemusíte jezdit příliš daleko, stačí, když se vypravíte na Slovensko, kde se vysoko nad lesy tyčí Čachtický hrad. Malebná krajina není jediným důvodem věhlasu tohoto místa, svůj lví podíl nese zejména temná historie. Hlavní roli tajemných příběhů sehrává Alžběta Báthoryová zvaná Čachtická paní, která je považována za jednu z nejznámějších sériových vražedkyň v historii.
Krvavá hraběnka měla totiž podle bájných legend vraždit mladé dívky a následně se koupat v jejich krvi. V tom podle ní tkvělo tajemství receptury na věčné mládí. Říká se, že v obklopení svých služebnic prováděla temné rituály a pohřební obřady. Jakkoli se nám tyto příběhy mohou zdát neuvěřitelné, faktem zůstává to, že v blízkosti hradu tou dobou podezřele často mizely mladé dívky. Dodnes se proslýchá, že v noci se z hradu ozývají podivné výkřiky. Jisté je jediné: toto tajuplné místo by nemělo uniknout žádnému milovníkovi historie. Příjemným bonusem výletu se stane i putování krajinou, která svou krásou kompenzuje temnou atmosféru místa.
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.