Středověké město Kotor v Černé Hoře
Černá Hora na Balkánském poloostrově je na evropském kontinentu poměrně mladým státem. Mezi pýchu Černohorců patří hlavně krásná nedotčená příroda, hory, moře a kulturní tradice. Jedním z nejkrásnějších měst v zemi je starobylý Kotor.
Slavná historie města
Kotor je přístav v jihozápadní části Černé Hory. Leží na úpatí horského masivu Lovćen v Kotorském zálivu (Boka Kotorska). První zmínka o Kotoru pochází ze 7. století, kdy bylo město důležitou pevností Byzantské říše. V průběhu několika století bylo město pod nadvládou Benátské republiky, Osmanské říše či Rakouska. V 9. století tu vzniklo nejstarší sdružení námořníků na východním pobřeží Jadranského moře. Od roku 1929 pak patřilo město společně s celou Černou Horou pod Jugoslávii. Existovala tady slavná malířská škola, v Kotoru se také vzdělávali významní stavitelé a velmi cenění byli i zdejší zlatníci. Město bylo už v 15. století značně vyspělé. Nacházel se tu lazaret, sirotčinec, lékárna, invalidovna a až do roku 1918 bylo druhou hlavní základnou válečného námořnictva Rakouska-Uherska.
Už roku 1979 bylo města zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Bylo to hlavně kvůli masivním městským hradbám, které jsou 5 km dlouhé a místy až 20 metrů vysoké. Obklopují město od moře až na vrchol sv. Ivana a postaveny byly v období 9.–18. století.
Mrkněte na nabídku zájezdů do Černé Hory
Palác Grgurina
Palác Grgurina je nejznámějším z devíti kotorských paláců. Byl postaven v 18. století a je typickým příkladem raného baroka. Hlavním prvkem jsou kamenné balkony a balustrády. Palác byl sídlem rodiny Grgurina, která patřila k nejvýznamnějším obchodníkům ve městě. Dnes se v paláci nachází námořnické muzeum.
Čtěte také:
Katedrála sv. Tripuna
Katedrála se začala stavět roku 1124 a je nejstarším románským kostelem na Jadranu. Po následcích několika zemětřeseních byla trojlodní katedrála mnohokrát přestavována a je tedy složena z několika různých stylů. Interiér ukrývá několik fresek ze 14 století. Zasvěcena je svatému Tripunu, jenž je zároveň patronem města.
Cestujte bez obav: Připojištění Special vás chrání před potížemi s Covid-19
Náměstí zbraní
Náměstí zbraní nese název po tehdejší benátské zbrojnici, která tam kdysi stála. Náměstí je v samotném centru města a je nejhezčím v Kotoru. Najdete tu například hodinovou věž ze 17. století a před ní proslulý pranýř, či renesanční palác benátského místodržícího.
Čtěte také:
Laškovné ulice
Kotor se už od 14. století řídí přísnými pravidly co se týče výstavby. Ulice se zřídkakdy protínají v pravém úhlu, a tak se spíše podobají nepřehlednému labyrintu. Kotorský humor je vyhlášený a díky tomu i ulice a náměstí nesou kuriózní názvy. Například ulice Pusti me proć (Nech mě projít) je úzká tak, že se do ní stěží vejsou dvě osoby vedle sebe. Najdete tu i několik náměstí pojmenovaných podle surovin – Trg od brašna (Náměstí mouky), Pjaca od mlijeka (Náměstí mléka), či Trg od salate (Náměstí salátu).
Kotorské slavnosti
Město je bohaté na kulturní život. Hlavně v létě se koná mnoho slavností, které mají v programu koncerty, divadelní představení aj. Tradičně se koná Festival filmů o podmoří, slavnosti patrona města sv. Tripuna, Mezinárodní karneval nebo Bokelská noc. Těšit se můžete i na místní lidové tance či vystoupení členů Bokelského námořnictva. V letních měsících si užijete také oblíbené Rybařské fešty s kulinářským programem.
Štítek:
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.