Thajská polévka s kokosovým mlékem
Neznám mnoho jídel, která by mi již svou vůní dokonale připomněla zemi, ze které pocházejí. Jedním z nich je úžasná polévka Tom kha gai, která na rozdíl od jiných thajských specialit není super pálivá, ale jen příjemně delikátní. Thajci ji považují za svůj národní poklad a s mírnou obměnou některých ingrediencí se zabydlela i v Laosu.
Dala jsem na radu své zcestovalé kamarádky a nenechala si při návštěvě Thajska kazit chuť v luxusních turistických restauracích a zamířila rovnou k tradičním pouličním stánkům se skromným výběrem jídel. A neprohloupila jsem. Pojízdná kuchyňka s různobarevnými plastovými židličkami a usměvavým kuchařem skrývala nebroušený diamant. Kombinace sladké, pálivé i kyselé chuti, jemné kuřecí maso (alespoň doufám) a pár krevet jako bonus byla vskutku famózní.
A tak jsem se krátce po příletu domů začala pídit z čeho že je ten kulinářský zázrak vyroben. Síla odhodlání narazila na mou vrozenou nechuť číst návody a vařit recepty složené z více než 4 ingrediencí. A tak ten pravý čas na Tom kha gai přišel až ve chvíli, kdy jsem držela v ruce poukaz na kurz vaření. Po pečlivém uvážení a sebekritickém zhodnocení svých kuchařských schopností jsem zvolila thajskou kuchyni. Je zdravá, hodně zeleninová a natolik exotická, že ji po mně rodina (s významným pohledem na certifikát o absolvování kurzu) nebude vyžadovat příliš často.
Nastal den D a já jsem dorazila do dokonale vybavené kuchyně umístěné v zázemí známého bistra. Uvítala nás usměvavá thajská šéfkuchařka, rozdala recepty a show mohla začít. K mé velké radosti byla první v pořadí právě Tom kha gai. Byli jsme poučeni, že polévka může být připravována v různých obměnách jako například s vepřovým masem (tom kha mu), mořskými plody (tom kha thale), tofu (tom kha taolu) či houbami (tom kha het). Postup je opravdu velmi jednoduchý, jen jsme s kamarádkou při probírání žhavých drbů omylem nasypaly do vývaru dvojitou dávku chili papriček a při konzumaci nám lehce ztuhl úsměv na rtech (pro rodilé thajce je prý naše dvojitá dávka sotva postřehnutelná a tam kde máme v receptu papričky 3 oni dávají 10).
Na vynikající tradiční thajskou kokosovou polévku Tom kha gai budete potřebovat:
- 1 litr kokosového mléka (nejlepší je prý z čerstvých mladých kokosů)
- 250 gramů kuřecích prsíček
- 200 gramů krevet
- 5 stonků citronové trávy (nebojte se jí koupit klidně větší množství, dá se bez problémů zamrazit)
- 1 velký kořen galangalu (příbuzný zázvoru a velké afrodiziakum)
- 10 ks lemon leaf (kafrový list)
- 20 gramů čerstvého koriandru
- 2 – 5 ks chili papriček
- 2 limety
- 250 gramů shitake
- rybí omáčka (dle chuti)
- cukr
- 250 ml kuřecího vývaru
- 5 stonků thajského koriandru Pak Chee Farrang
Uvedené množství surovin by mělo vystačit na 4 porce. Exotické suroviny se nejlépe shánějí v pražské Sapě nebo obchůdcích s thajskými specialitami.
A postupovali jsme takto:
- Kokosové mléko přivedeme k varu a počkáme až mírně napění, poté přidáme na nudličky nakrájené kuřecí maso.
- Po pěti minutách přihodíme na jemno nakrájenou citronovou trávu, galangal, kafrové listy, koriandr a chili.
- Počkáme až se část tekutiny vyvaří a přilijeme kuřecí vývar.
- Ochutíme solí, cukrem, rybí omáčkou a štávou z limetek.
- Na úplný závěr si spaříme houby a spolu s krevetami necháme ještě 3 minuty povařit.
Thajci při stolování používají jen vidličku a lžíci (nůž slouží jen kuchaři k přípravě jídel). Vidlička v levé ruce slouží jen k přisunutí sousta na lžíci (dát si vidličku do úst je považováno za nevychovanost). My jsme si svou polévku snědli tradičně lžící a chuť se od té autentické ze stánku v Bangkoku lišila jen o fous.
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.