Zajímavosti Bangladéše
Bangladéšská lidová republika leží v jižní Asii v historickém Bengálsku. Ačkoli název Bangladéš svádí k domněnce, že se jedná o ženský rod, správné je skloňování podle rodu mužského. Oficiálním jazykem je tu bengálština a nejrozšířenějším náboženstvím islám. Země se řadí k nejlidnatějším na světě, a přestože je poměrně chudá, může se pyšnit úchvatnými historickými pamětihodnostmi, jako jsou honosné mešity a působivé paláce. Některé ze zdejších kulturních a přírodních památek se dostaly i na seznam UNESCO.
Dháka
Hlavním městem Bangladéše je Dháka. Nalézá se severně od řeky Burhi Ganga a její ulice bývají často zablokované kvůli ohromnému množství rikš. Průměrné teploty jsou tady po celý rok poměrně vyrovnané (v lednu kolem 20 °C, v červenci okolo 28 °C). Stojí zde nad sedm set mešit, z nichž nejznámější je Bajt al-Mukarram, jejíž součástí je mj. velký sál a knihovna. Při stavbě této modernistické budovy byly uplatněny i některé tradiční islámské koncepce. Komplex má symbolizovat Kaabu, posvátné místo v Mekce. Zajímavé jsou rovněž budovy parlamentu a Veletržní palác. Dva největší přístavy metropole, Saddarghat a Badam Tali, byste našli v ulici Buckland Road. Milovníky nakupování potěší zase největší obchodní centrum Bangladéše.
Pevnost Lal Bagh
Ve staré části města Dháka se dochovala řada památek z muslimského období. Patří k nim mj. pevnost Lal Bagh, zřejmě nevyhledávanější místní pamětihodnost. Stavba je dokladem vyspělé mughalské architektury a obíhají ji hradby s osmihrannými baštami. Návštěvníci si uvnitř pevnosti mohou prohlédnout také mešitu, krásný dvoupatrový palác Diwan (sloužící též jako muzeum mughalské historie) s vladařskou rezidencí a lázněmi Hammam či mauzoleum princezny Bibi Pari.
Hvězdná mešita
Jednou z nejzajímavějších mešit starého města Dháky je Tara Masjid, známá také jako Hvězdná mešita. Tuto stavbu postavil koncem 18. století Mirza Ghulam. Zdobí ji řada mozaik a ornamentů ve tvaru hvězdiček.
Palác Ahsan-Manzil
Růžový palác Ahsan-Manzil v Dháce byl postaven v roce 1872 na základech francouzské továrny. Šestnáct let po dokončení jej poškodilo tornádo, ale následná rekonstrukce z něj učinila ještě hezčí a působivější budovu. Dnes byste uvnitř našli muzeum.
Město mešit Bagerhat
Bagerhat je jedním z měst zařazených na Seznam světového dědictví UNESCO (od roku 1985). Historické město mešit založil turecký generál Khan Jahan počátkem 15. století. Velké množství mešit i dalších historických budov tvoří významné muzeum islámské architektury. Město zahrnuje mauzolea, mosty, silnice, vodní nádrže a další stavby postavené z pálených cihel. Hustota islámských náboženských památek je vysvětlena zbožností Chána Jahana, o čemž svědčí nápis vyrytý na jeho hrobce. Ta je mimořádným zastoupením unikátního architektonického stylu, stejně jako další významná památka, jedna z největších mešit Shait-Gumbad.
Sómapura Mahávihára v Paharpuru
Na seznamu světového dědictví jsou od roku 1985 zapsány také ruiny buddhistického kláštera Sómapura Mahávihára poblíž města Paharpur v severozápadním Bangladéši. Patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám. Klášter, postavený na přelomu 8. a 9. století, se po staletí těšil popularitě, ale posléze zpustl a znovuobjeven byl až v 19. století. Přímo v něm i v jeho okolí byly nalezeny nejrůznější předměty, např. mince, kamenné sochy a keramika.
Národní park Sundarbans
Přírodní památkou, která se dostala na seznam UNESCO, je Sundarbans, indický národní park v Západním Bengálsku. Zdejší mangrovové lesy představují jedno z nejvýznamnějších přírodních bohatství země. Rezervace slouží také k ochraně tygra bengálského.
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.