Země zaslíbené vegetariánům a veganům
Cestování samo o sobě přináší mnoho výzev, se kterými se musíte poprat. A co teprve pokud řešíte nějaké dietní omezení. Třeba takový vegetarián (případně vegan) vystaven cizokrajnému jídelníčku plnému masových pokrmů bude daleko od domova značně trpět. Naštěstí existují státy, kde upřednostňují rostlinou stravu. Tady máte osm nejoblíbenějších!
Ať už vás k přechodu na rostlinnou stravu vedla láska ke zvířatům, touha po zdravějším životním stylu nebo solidarita s naší planetou, neúměrně zatěžovanou živočišnou výrobou, určitě jste někdy, během toulek po naší krásné planetě, zažili při pohledu do jídelních lístků perné chvilky. Pro vegany, kteří se vyhýbají i mléčným výrobkům a vejcím, je mnohdy jedinou možností vydat se na trh a nakoupit si čerstvou zeleninu a ovoce. Naštěstí mezi námi nemasožrouty existuje solidarita, a tak vám prozradíme, které země jsou vegetariánům a veganům zaslíbené.
Čtěte také:
Indie
Je kolébkou vegetariánství už od 6. století př. n. l.. Indové věří, že násilí páchané na zvířatech plodí karmickou zátěž, která se promítne v dalších životech. Místní restaurace i pouliční stánky nabízejí nekonečné množství vegetariánských specialit, kterým neodolá ani nejzarytější masožravec. Skvěle chutná tradiční salát Bhel puri – pálivá směs luštěnin a brambor s tamarindovým a mátovým chutney. Velkou dávku proteinů získáte díky pikantního pokrmu Chole Batura – chlebové placky, doplněné o směs cizrny, česneku, chilli, zázvoru a tajného mixu koření, jehož recepturu si každý kuchař úzkostlivě střeží.
Čtěte také:
Thajsko
Se svými dlouhými písčitými plážemi, omývanými teplým mořem, nádhernou přírodou a slunným počasím přímo svádí k odlehčení jídelníčku. Základem thajské kuchyně je rýže, sójové boby, tapioka, kukuřice, bylinky, dostatek zeleniny, kokosového mléka a ostrého koření. U pouličních stánků skvěle chutná smažená zelenina s bohatou dávkou kari, červené kari, naložené tofu i klasická polévka Pad Thai. Přesto, že thajskou kuchyni možná znáte z některých restaurací u nás, vězte, že v zemi původu a mezi palmami, vám bude chutnat ještě víc.
Itálie
Jižanská země ve tvaru kozačky a dobré jídlo k sobě neodmyslitelně patří. O tom, že se tu skvěle nají i vegetariáni přestanete pochybovat po první návštěvě oddělení zeleniny v některém z obchodních domů. Nad šíří nabídky a čerstvostí se vám zatočí hlava a v den odjezdu budete možná, podobně jako já, zoufale přeskládávat kufr, aby se do jeho útrob vtěsnalo co nejvíce sklenic s čerstvým pestem. Skvěle chutnají orestované baby patisony, těstoviny na tisíc způsobů, smažené cuketové květy i pečená zelenina, bohatě zasypaná parmezánem.
Čtěte také:
Vietnam
Nekorunovaný král pouličního stravování vás rozhodně nadchne. V ulicích větších měst se mísí vůně rýže, mořských plodů, ryb, koriandru i masa všech myslitelných tvorů. Žabí nebo psí maso tu patří mezi delikatesy. Nenechte se ale vyděsit, vegetariáni i vegani se tu budou mít zcela královsky. Pochutnat si mohou na skvělých rýžových závitcích, hustých polévkách, zeleninových směsích s tofu nebo pestré škále dokonale vyzrálého ovoce. A nezapomeňte ochutnat čerstvý zelený kokos, který vám domorodci snesou přímo z koruny stromu. Tak lahodnou a výživnou šťávu jste ještě neokusili!
Čtěte také:
Izrael
Místo, kde vládne výjimečná duchovní atmosféra i striktní pravidla stravování. V posledních letech tu tak rychle vzkvétá obliba rostlinné stravy, že tu veganské restaurace, kavárny, pekárny i cukrárny rostou jako houby po dešti. Za hlavní jídlo dne je považována snídaně, která zahrnuje zeleninové saláty, kaše i dostatek ovoce. Stálicí pouličního občerstvení je Falefel – cizrnové kuličky s pokrájenou petrželkou, krémovým hummusem nebo osvěžujícím salátem.
Brazílie
Země tepající v rytmu samby rozhodně není typickou vegetariánskou destinací. Místní kuchyni mnozí vnímají jako převážně masitou, ale ve skutečnosti si v bohaté nabídce jídel vyberou i příznivci alternativního stravování. Během dovolené v Brazílii se možná zcela přirozeně stanete frutariánem. Výběr exotického ovoce na místních trzích je nebývale pestrý a chuť čerstvého manga, papáji, marakuji či guavy vás bude provázet ještě dlouho po návratu z dovolené. Jako náhrada za maso jsou v místních restauracích často používány šťavnaté plody chlebovníku (mimochodem jedné z nejvýživnějších náhražek masa).
Maroko a Libanon
Nejoblíbenější zastupci arabské kuchyně v našem jídelníčku. Ta potěší chuťové buňky vegetariána hustými luštěninovými polévkami, kuskusem se zeleninou, nakládanými olivami, chlebovými plackami nebo nepřekonatelně dobrými sladkostmi. V Libanonu nezapomeňte ochutnat lilkovou pastu s roztomilým názvem Baba Ghanoush. Maroko může obohatit vaši kuchyni o lahodnou pastu Amlou, vyrobenou z pražených mandlí, naložených v arganovém oleji. Božsky chutná namazaná na arabském chlebu i na české palačince.
Čtěte také:
Bali
V zemi úsměvů, krásné tropické přírody, mystických chrámů i dobrého jídla si maso neodpírají a je i součástí národních pokrmů Nasi Goreng či Babi Gulig. Místním fenoménem jsou warungy – hojně využívaná obdoba naších jídelen. Právě tady vám připraví ty nejlepší rýžové nudle se zeleninou. Ve větších městech se dostávají do módy kurzy vaření, na kterých se turisté naučí pracovat s lokálními surovinami i kořením a po návratu z dovolené oslnit návštěvu třeba skvěle dochucenou salátovou zálivkou. Výborně chutnají a osvěží čerstvě vylisované džusy nebo voda z mladého kokosu.
Čtěte také:
Líbí se vám tento článek?
Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.
Přáli byste si navštívit tuto lokalitu? Stačí si vybrat.
Baví vás psát o zajímavých místech světa?
Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.