Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zkušená letuška radí, jak zvládnout jet lag

Jak zvládnout jet lag?

Jak zvládnout jet lag? Shutterstock

Při cestě z Prahy na mexickou pláž překonáte 7 časových pásem. Pokud se chystáte na poznávací zájezd po Novém Zélandu, čeká vás posun dokonce o 12 hodin. Letuška Veronika Veselá z aerolinek Etihad překonává takové vzdálenosti pravidelně. Proto jsme se jí zeptali, jak to udělat, aby vám jet lag nezkazil první dny exotické dovolené.

Jet lag se do češtiny občas překládá jako pásmová nemoc – dočasná porucha fungování organismu kvůli přeletu několika časových pásem. Potýkají se s ním profesionální sportovci, letušky i turisté.

Projevy jet lagu jsou velmi individuální:

  • Někteří lidé cítí silnou bolest hlavy, 
  • jiné trápí zažívání 
  • a další jsou „jen“ ospalí v nesprávnou denní dobu. 

Většinou se důsledky cestování přes půl zeměkoule kombinují.

„Létám čtrnáct let. Prvních sedm pro Travel Service, poté jsem přešla do Etihad, což jsou aerolinky z Emirátů, které se specializují na transkontinentální lety,“ popisuje Veronika Veselá. „Ale přesto se často po celodenním letu z Abú Dhabí do Los Angeles nebo Melbourne cítím jako po flámu. Jsem zpomalená, tělo je zmatené, potřebuje cukr a spánek. Jet lag mi většinou nedělá dobře.“

Dobrá zpráva ale zní, že se dá těžkému jet lagu předejít.

Objevujte s námi svět

1. Pořádně se před odletem vyspěte

Zní to jako banalita, ale funguje to. Veronika pracuje podle přesného rozpisu služeb. „Pět dnů v měsíci jsem ale v tzv. stand-by režimu. Pokud by náhodou někdo onemocněl, musím do hodiny dorazit na letiště a letím třeba do Jakarty nebo New Yorku. Když organismus není dopředu 100% odpočatý, bývají důsledky jet lagu horší,“ říká letuška.

Veronika doporučuje, abyste se před odletem pokusili co nejvíc přiblížit času v cílové destinaci. „Kdybych brala rodiče nebo kamarády na výlet do Japonska, poradila bych jim, aby chodili několik dnů před odletem spát dříve než obvykle. V pondělí v deset, v úterý v devět, ve středu v osm a ve čtvrtek klidně už v sedm večer. Po příletu se pak rychleji dostanou do formy.“

A přidává jeden tip pro lidi, kteří špatně usínají za světla: „Pořiďte si do ložnice opravdu tmavé závěsy, vytvoříte si tím doma noc téměř kdykoliv.“

Jak to chodí na letišti? Stručný průvodce pro začátečníky

Čtěte také:

Jak to chodí na letišti? Stručný průvodce pro začátečníky

2. Zvolte let ve správný čas: rozhoduje vaše schopnost usnout

Záleží, jak snadno usínáte v letadle. Pokud s tím nemáte problémy, můžete v klidu letět i nočním spojem (tj. odlet v noci po aktivně stráveném dnu). Díky tomu se do cílové destinace dostanete odpočatí a snadněji najedete na místní režim den–noc.

„Já mívám s usínáním v letadle jako pasažér problémy,“ prozrazuje Veronika, „proto mám radši denní lety. Odlétám odpočatá, počítám s tím, že budu osm nebo deset hodin koukat na filmy, číst, jíst, pít, bavit se s kamarády, protahovat se. Nemusím se nutit do spánku a odpočinu si až na hotelu v pořádné posteli.“

Zájezdy do exotiky

3. Pijte, jezte, protahujte se

Podle Veroniky se jet lag projevuje u cestujících, kteří při letu překročí alespoň 4 časová pásma. „Pokud vás čeká cesta z Prahy třeba k nám do Emirátů, tak se posunete jen o tři hodiny. S tím si tělo obvykle poradí bez problémů. Je to podobné, jako když se jednou za čas díváte večer na dlouhý film nebo se vrátíte později z nějaké párty.“

Pokud vás ale čeká například 10 hodin letu, je nezbytné doplňovat tekutiny. „V letadlech je suchý vzduch, proto piju mnohem častěji a víc, než jsem zvyklá doma,“ radí Veronika. A doporučuje i protažení těla: „Aspoň cestou na záchod, uděláte pár kroků, změníte pozici, tělo dostane nový impulz, po přistání takový drobný pohyb oceníte.“

Plážové vlajky: Víte, co znamenají jejich barvy a na co si dát pozor?

Čtěte také:

Plážové vlajky: Víte, co znamenají jejich barvy a na co si dát pozor?

4. Pomozte si melatoninem

Melatonin = hormon spánku. Jedná se o látku, kterou produkuje lidské tělo, když se připravuje na pravidelný odpočinek. V přirozeném prostředí ho mozek začne vytvářet k večeru, když zachází slunce – proto se často dočtete, že byste se před spaním neměli dívat do monitoru nebo na displej mobilního telefonu, který narušuje přirozený rytmus těla.

V letadle si můžete pomoct melatoninem v prášku. Veronika ho sama nevyužívá, ale prý je to při dlouhých letech oblíbená pomůcka. „Domnívám se, že pokud letíte jednou za čas, nehrozí vám při použití melatoninu vedlejší účinky. Hodně cestujících si pomáhá i klasickými prášky na spaní a tady podle mého platí to samé. Pokud vám to pomůže a letíte jednou za rok, nebála bych se toho.“

Cestujte bez obav: Nabízíme komplexní cestovní pojištění

5. Co nejdřív se přizpůsobte lokálnímu času

U většiny letů se Veronika prakticky ihned vrací zpátky na domovské letiště v Abú Dhabí. V takovém případě si letuška ani neposouvá čas na hodinkách a snaží se zachovat původní rytmus.

Pokud ale cestujete na dovolenou, kde strávíte aspoň týden, doporučuje Veronika opačný postup. „Zkuste co nejdřív splynout s prostředím. Pokud jdou lidé spát, jděte taky. Zatáhněte závěsy, dejte si masku na obličej a špunty do uší. Pokud právě začíná den, zkuste nespat. Běžte se proběhnout nebo si dejte něco lehkého k jídlu. Mám zkušenost, že čím dřív najedete na lokální čas, tím lepší to pro vás bude.“

Cestujícím podle Veroniky občas pomáhá, když si už při odletu na hodinkách nastaví čas cílové destinace – je to sugestivní metoda, ale spousta lidí dokáže sebe sama přesvědčit o ospalosti tím, že se podívají na hodinky a vidí tam čas, kdy obvykle usínají.

Vyberte si zájezd

6. Naplánujte si na první dny méně náročný program

Posledním tipem na příjemný začátek exotické dovolené je jednoduchý program na první den nebo dva. „Snadno se to říká, ale není potřeba se hned po příletu zničit náročnou túrou nebo ponocováním v klubu. Pokud jste v destinaci na týden nebo dva, atrakce na vás počkají. A vy si je odpočatí užijete mnohem víc,“ uzavírá letuška.

Pohádkový ostrov Karibiku aneb Co možná nevíte o Dominikánské republice

Čtěte také:

Pohádkový ostrov Karibiku aneb Co možná nevíte o Dominikánské republice

Přes kolik časových pásem se vydáte?

Při delších letech se jet lagu pravděpodobně nevyhnete. Ale věříme, že s tipy od zkušené letušky to nebude tak hrozné. První den budete možná ještě trochu malátní, ale nejpozději od druhého dne si dovolenou užijete. Tak kam vyrazíte?

04.10.2024 Invia

Štítek:

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento magazín