Bolívie Bolívie

  • Cestovní doklady

    Pas platný alespoň 6 měsíců, doporučuje se mít i jeho kopii pro případ ztráty. V případě ztráty nebo odcizení cestovního dokladu v Bolívii vydává náhradní cestovní doklad ČR zastupitelský úřad ČR v Limě (Peru). Po domluvě se zastupitelským úřadem ČR v Limě je možné obdržet náhradní cestovní doklad na honorárním konzulátu v La Pazu. Občan ČR má rovněž možnost požádat na kterémkoliv velvyslanectví ČS EU v Bolívii o vydání náhradního cestovního dokladu EU (Emergency Travel Document - ETD).

    V případě nevyužití letenky z jakéhokoli důvodu je třeba se připravit, že většina leteckých společností vyžaduje zaplacení stornovacího poplatku - a to i v případě odcizení letenky, kdy je navíc vyžadován policejní protokol. Pokud tedy budete okradeni, je třeba nejprve kontaktovat místní oddělení policie, aby vydalo protokol o krádeži.

    Při vstupu do země se vyplňuje migrační průvodka a celní prohlášení. Při cestě motorovým vozidlem je při vstupu do Bolívie vyžadováno předložení platného řidičského průkazu, dokladu o vlastnictví vozidla (doklad od půjčovny vozidel nebo tzv. vlastnický list vozidla) a dokladu o povinném ručení vozidla.

    Podmínkou vstupu na území Bolívie je splnění následujících požadavků:

    - platný cestovní doklad
    - doklad o očkování proti žluté zimnici (do určených oblastí Amazonie)
    - zpáteční letenka nebo cestovní plán.

  • Víza

    účinností od 1.10.2003 Bolívie zrušila vízovou povinnost pro turistické cesty občanů ČR. Společné rozhodnutí MZV a MV Bolívie ze dne 31.8.2007 stanovilo konkrétní podmínky bezvízového pobytu k turistickým účelům:

    při vstupu na území Bolívie je třeba si zajistit otištění vstupního razítka do pasu (od data v něm uvedeného se počítá délka pobytu);
    pokud chce cestovatel pobývat v zemi déle než 30 nebo 60 dnů, je třeba, aby si před uplynutím 30-ti (nebo 60-ti) denní lhůty vyřídil na migračním úřadě příslušné povolení, jinak se vystavuje hrozbě pokuty;
    celková délka bezvízového pobytu nesmí překročit 90 dnů za rok;
    během pobytu nelze v zemi vykonávat výdělečnou činnost;
    během pobytu nelze měnit účel víza (tj. žádat o krátkodobý nebo dlouhodobý pobyt).

  • Celní a devizové předpisy

    Platí běžná dovozní omezení pro cestovatele s tím, že je zakázáno dovážet potraviny v surovém stavu, čerstvé ovoce a zeleninu, omezen je také dovoz např. cigaret, alkoholických nápojů atd. Dovoz finanční částky nad 10 tisíc USD podléhá oznamovací povinnosti. Pro dovoz i vývoz zvířat i rostlin platí mezinárodní předpisy, tzn. že je vždy vyžadován mezinárodní veterinární resp. fytosanitární certifikát a dle druhu zvířete příp. očkovací průkaz. Ze země není možné vyvážet druhy chráněné zákonem nebo uvedené na listině ohrožených druhů. Rovněž se nesmí vyvážet originální předměty, které jsou považovány za národní kulturní dědictví.

    Směna valut či deviz není povinná.

    Vstupní podmínky - Pro ověření aktuálních podmínek pro vstup do země a návrat do ČR navštivte stránky Ministerstva zahraničních věcí (https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/jizni_amerika/bolivie/cestovani/index.html)