Brazílie - Amazonie
-
Doba letu
14:00 h
-
Popis
Amazonie zabírá 56% celkové rozlohy Brazílie, ale žije zde jen asi 7% z celkového počtu obyvatel. Lidé žijí hlavně v okolí měst, kterých tu opravdu není mnoho.
Amazonský deštný prales je největší džunglí na světě s nejbohatší flórou a faunou. Celá síla oblasti pochází z Amazonky, která každoročně zplavuje tisíce km² vodou. Hlavním městem Amazonie je Manaus, které získalo své jméno podle původního indiánského kmene Manáo. Místo bylo kolonizováno kolem roku 1657 a největšího rozmachu došlo v letech 1890 - 1920 v době kaučukového boomu, kdy kaučukoví baroni nechali vystavět ohromné paláce. Dnes je město Manaus důležitým obchodním přístavem exportu zemědělských a lesních produktů. Bylo zde vystavěno moderní letiště s centrem duty free shops. Manaus ležící na břehu řeky Rio Negro je důležitým centrem ekoturistiky. Je jakýmsi portálem do amazonského deštného pralesa a jeho mystérií. Zajímavé je v době odlivu místo praia de Ponte Negra, kde se setkávají světlé vody Amazonky s šedými vodami ria Negra. V Manaus sídlí Národní institut pro výzkum v Amazonii, který ve svém komplexu botanických a zoologických zahrad shromažďuje rostliny a živočichy tohoto regionu, včetně těch, jimž hrozí vyhubení.
Největší říční souostroví na světě, Anavilhas, se skládá ze 400 ostrovů, stovek řek, jezer a bažin a leží na rio Negro nedaleko Manaus. Zabírá 350 000 hektarů, je pod ochranou federálního zákona a je nazýván rájem biologů a ekologů.
Nejslavnější budovou Amazonas je neoklasicistní stavba opery Teatro Amazonas. Materiál na stavbu a většina výzdoby byly přivezeny z Evropy a ve své době se budova stala symbolem bohatství celého města. Tržnice Mercado Municipal otevřená roku 1882 je miniaturní kopií slavné pařížské tržnice Les Halles. Všechny železné konstrukce, ze kterých je sestavena, byly přivezeny z Evropy. Dnes tady dostanete různé indiánské výrobky .
-
Vzdálenost
cca 9500 km