Chorvatsko Chorvatsko

  • Měna, ceny, nákupy

    V Chorvatsku se platí v Eurech.
    V letoviscích najdete směnárny prakticky na každém rohu. Peníze si můžete vyměnit i v hotelu (bez poplatku) nebo v bance ? tady je to ovšem méně výhodně než ve směnárně. Banky bývají v sezóně otevřeny od 8:00 do 19:00 hodin, většinou s polední přestávkou. Většina hotelů, obchodů, cestovních kanceláří, restaurací, ale i půjčoven aut pak běžně přijímají platební karty (Dinners Club, VISA, American Express, EuroCard, MasterCard). I bankomaty jsou převážně dobře dostupné a přijímají všechny mezinárodní platební karty.

    Při cestě do Chorvatska i po zemi samotné nezapomeňte počítat s dostatečnou finanční rezervou na drobné výdaje, zakoupení výletů po okolí, pořízení případných léků, ale i drobná lékařská ošetření. Doporučená finanční rezerva na týdenní pobyt a osobu je 100 EUR.


    Nákupy

    Zejména v turistických letoviscích se můžete bezmezně věnovat nákupům. Otevírací doba v obchodech bývá dlouho do večerních hodin, a to i o sobotách a nedělích. V turistických oblastech se pak zvláště z večera na promenádách objevují nejrůznější stánky s místními suvenýry.

    Nejlepším místem pro nákupy v Chorvatsku jsou však trhy ? nejen pro příznivé ceny, ale také pro samotný zážitek. V každém městě či městečku najdete alespoň jedno tržiště, vždy s velkou nabídkou čerstvého ovoce a zeleniny. Koupit tu můžete také typické ručně tkané či paličkované ubrusy, tradiční vyšívané dečky, krajky, keramiku, ručně malované obrazy, dřevěné výrobky, kožené kabelky, pásky, peněženky, stříbrné šperky apod. Oblíbené jsou také mořské mycí houby, různé druhy koření, vín a likérů. Proslulé trhy jsou například v Pazinu, ve Vodnjanu, v Motovunu nebo v Buzetu, konají se zpravidla jednou za čtrnáct dní, někde ale třeba i jen jednou do měsíce.

    Z potravin si turisté nejčastěji vozí z Chorvatska kvalitní olivový olej, místní ovčí sýry, anebo pršut, což je uzený výrobek podobný šunce. Vše ale za ceny srovnatelné s těmi v Čechách. Určitě však vyzkoušejte destilát z hroznů, hruškovici z hrušek nebo bylinkovou vinnou pálenku travarica.

  • Orientační ceny

    Mléko (běžné), (1 litr) 25,85 Kč
    Bochník čerstvého bílého chleba (500g) 27,85 Kč
    Rýže (bílá), (1kg) 55,66 Kč
    Vejce (normální) (12) 69,83 Kč
    Místní sýr (1kg) 231,62 Kč
    Kuřecí řízečky (1kg) 207,70 Kč
    Hovězí kulaté (1 kg) (nebo ekvivalentní červené maso ze zadní kýty) 246,63 Kč
    Jablka (1kg) 32,43 Kč
    Banán (1kg) 34,60 Kč
    Pomeranče (1kg) 38,07 Kč
    Rajče (1kg) 48,53 Kč
    Brambory (1kg) 22,49 Kč
    Cibule (1kg) 22,73 Kč
    Hlávkový salát (1 hlava) 23,92 Kč