Chorvatsko
-
Zdraví
Zdravotní péče
Občané České republiky jakožto občané EU mají v Chorvatsku nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči, jež bude proplacena domácí zdravotní pojišťovnou. Přitom je nutné vycestovat s Evropskou kartou zdravotního pojištění. Pokud budete během pobytu na území Chorvatska potřebovat zdravotní péči nad rámec péče nutné a neodkladné, budete potřebovat souhlas příslušné české zdravotní pojišťovny.
Nárok na zdravotní péči na základě mezinárodní smlouvy můžete v Chorvatsku uplatnit pouze u smluvních lékařů Chorvatského ústavu zdravotního pojištění, kterých je asi 90 % všech lékařů. Při návštěvě ordinace počítejte tak jako u našich lékařů se spoluúčastí.
Jelikož za Vás pojišťovna nezaplatí transport zpět na území ČR v případě zranění, ani nutnou spoluúčast, doporučujeme před výjezdem do Chorvatska uzavřít smluvní cestovní připojištění. Také pro rizikové sporty jako je potápění, vodní lyžování nebo jízda na vodních skútrech, je vhodné se připojistit.
Lékárny najdete ve větších letoviscích poměrně snadno, na území Chorvatska je jich dostatek. Ve větších městech fungují také pohotovostní lékárny, jež jsou otevřeny i mimo běžné otevírací hodiny. Přes poměrně snadnou dostupnost léků doporučujeme vzít si běžné léky z domova.
Zdravotní rizika
V Chorvatsku na vás nečíhá příliš zdravotních rizik. Ovšem některé základní zásady je dobré dodržovat. Nejdůležitější je dostatečná ochrana před sluncem, jinak vám hrozí úpal nebo úžeh. V takových případech je vždy potřeba zajistit ochlazení organismu odpočinkem v chladnu a hlavně doplnění chybějících tekutin.
Důležitá je zejména prevence proti zrádnému slunečnímu záření. Nezapomeňte, že slunce opaluje i ve vodě a subjektivní pocit pohody může zkreslovat také vítr. Používejte proto kvalitní opalovací přípravky, pro ošetření případně mléko po opalování nebo např. Panthenol. Pokrývka hlavy a sluneční brýle by měly být samozřejmostí.
Občasným zdravotním problémem při cestě do Chorvatska bývají průjmy, které jsou však většinou způsobeny pouze změnou stravy. Při těchto potížích je důležité dostatečné doplňování tekutin, případně doporučujeme užívání přípravku jako je např. Endiaron nebo Endiform.
Určité riziko také mohou představovat ostřejší kameny v moři nebo nejrůznější živočichové, jako jsou například mořští ježci, kteří se v některých oblastech vykytují. Při zranění mořským ježkem je potřeba z rány odstranit úlomky trnů a poté zasažené místo ošetřit běžným antiseptikem. Nejlepší je však i v tomto případě prevence tzn. boty do vody.
Při procházkách do vnitrozemí dbejte zvýšené pozornosti kvůli hadům, z nichž někteří mohou být jedovatí. Dostatečnou ochranou by však i v tomto případě měla být dobrá obuv a špetka opatrnosti.