Dominikánská republika
-
Jak trávit čas
Dominikánská republika je zemí, která má skutečně mnoho co nabídnout. Od krásné přírody přes mnoho možností sportovního vyžití až po města s velmi zachovalou starou architekturou. Hlavní město Dominikánské republiky, Santo Domingo, by měl navštívit skutečně každý. Zdejší historické centrum, zvané Zona Colonial, je tvořeno jedněmi z vůbec nejstarších budov na obou amerických kontinentech. Není proto k podivu, že Zona Colonial patří mezi památky světového dědictví UNESCO. Za pozornost stojí například Alcazar de Colón, rezidence Kolombova syna, Diega de Colón. Další povinnou zastávkou při putování městem by měla být také Catedral de la Primada z roku 1540, nejstarší katedrála v celé Americe. Dalším zajímavým městem je historické Puerto Plata ležící na severu země. Jeho staré město se rozprostírá kolem významného přístavu Fort San Felipe, který zde vybudovali Španělé pro zásobování i obranu města. Moc pěkné je také město Bonao, kterým protéká krásná řeka Yuna. Na jižním pobřeží Dominikánské republiky stojí monument věnovaný známému mořeplavci a objeviteli tohoto území, Kryštofu Kolumbovi. Při příležitosti pětistého výročí objevení Jižní Ameriky se zde Dominikánci rozhodli postavit křížovou stavbu, z níž za tmy do nebes září paprsky světla ve tvaru kříže. Světlo je přitom natolik silné, že je vidět dokonce až ze sousedního Portorika. Díky tomu slouží tento Kolumbův monument současně jako maják, což má vzhledem k jeho obrovským mořeplaveckým úspěchům jistě velký symbolický význam.
Dominikánská republika, to ovšem nejsou jen překrásné pláže s křišťálově průzračnou vodou. Mnohdy jen pár metrů od pláže již začíná hustý prales, který bují nevídaným životem a skrývá pozoruhodná místa. Jedním z takových míst jsou bezesporu vodopády. Za návštěvu stojí třeba vodopády Damajagua nebo Ciguapa. Cesta k nim není zrovna snadná, ale za ten zážitek to nepochybně stojí. Přestože turistický ruch se v Dominikánské republice rozrůstá rychlým tempem, stále se zde dají najít turisty takřka neobjevená místa – kupříkladu oblast v okolí města Bonao. K poznávání venkova je ideální vyrazit na pěší túry, projet si krajinu v koňském sedle anebo třeba na zapůjčeném skútru. Krásným kusem přírody Dominikánské republiky je také okolí jezera Lago Enriquillo. Žije u něj nevídané množství ptactva včetně krásných plameňáků a na ostrůvku uprostřed jezera žije nejvíce krokodýlů amerických v celé Střední Americe. Velké korálové útesy bující rozmanitým životem nejsou tím jediným, na co moře u Dominikánské republiky láká. Vskutku nezapomenutelná podívaná se naskýtá také každému, kdo tuto krásnou zemi navštíví na přelomu zimy a jara. Každý rok přibližně od poloviny ledna do půlky března připlouvají k severovýchodnímu pobřeží u poloostrova Samaná tisíce obrovských keporkaků, kteří do teplých vod míří k páření a rození mláďat. V tuto dobu se u poloostrova Samaná pořádá mnoho výletů na lodi, z které je možné tyto obrovské mořské savce pozorovat.
Kromě klasické turistiky po národních parcích je také možné vyzkoušet mnoho dalších možností sportovního vyžití. Jednou z těchto možností je například vystoupat na některou z hor Dominikánské republiky. Velmi oblíbené jsou dva nejvyšší vrcholy Dominikánské republiky – Pico Duarte (3 087 m n. m.) a La Pelona (3 084 m n. m.). Na oba vedou turistické stezky, jejichž zdolání trvá asi dva dny. Odměnou za nepříliš snadný výstup budiž překrásné dechberoucí výhledy, které se z vrcholů těchto velikánů Karibiku naskýtají. Dominikánské členité hory, například Cordillera Septentrional, jsou také ideálním terénem pro horskou cyklistiku. Ve vybraných oblastech Dominikánské republiky najdeme několik agentur, které se na horskou cyklistiku přímo specializují. Kromě zapůjčení horských kol a veškerého potřebného vybavení nabízejí také možnost vyjížďky s certifikovaným průvodcem, který zná ty nejzajímavější trasy napříč dominikánskými horami. Do hor je vhodné vyrazit mimo období dešťů, tedy od června do října. S rozvojem turismu se také v Dominikánské republice začal těšit stále větší oblibě golf. V současné době zde najdeme mnoho velmi kvalitních golfových hřišť, z nichž mnohá patří do nejlepší padesátky golfových hřišť v Karibiku. Odpalovat míček a na obzoru vidět překrásné tyrkysové moře lemované nekonečnými bílými plážemi – to je zážitek, který se při golfu nedá zažít na mnoha místech naší planety. Zdejší překrásné pláže přímo vybízejí k relaxaci na lehátku a vychutnávání si teplých slunečních paprsků plnými doušky. Koho však při představě neustálého lenošení přepadají pocity úzkosti, není třeba zoufat. Na plážích se toho dá dělat mnohem víc, než jen se opalovat. Příznivci aktivnější dovolené mohou vyzkoušet třeba bodyboarding, surfing, windsurfing nebo kitesurfing, které z odpočinkové dovolené udělají úplně jiný zážitek. Velmi oblíbené je v Dominikánské republice také rybaření – na východním pobřeží se za tímto účelem dokonce pořádají rybářské soutěže. Mnoho hotelů nabízí svým hostům možnost vyrazit rybařit na půjčené lodi na moře. Mezi nejcennější úlovky patří marlín, zlak nachový nebo plachetník. Pasivní fanoušci sportu se zase můžou těšit na baseball, který se zde hraje takřka všude. Dalo by se říci, že Dominikánci jsou tímto sportem takřka posedlí – muži nebo ženy, mladí nebo staří, všichni zde milují baseball. Ideální dobou k návštěvě některého zápasu je říjen až únor, kdy je baseballová sezóna.
Kdo si nedokáže dovolenou představit bez alespoň jedné návštěvy tanečního klubu nebo baru, je v Dominikánské republice na svém místě. S každým večerem se ulice zdejších měst probouzejí v rytmech energické hudby a nespoutaného tance merengue, který Dominikánci milují. Ve větších městech se rovněž nachází i mnoho nočních klubů, ve kterých se tančí a pije až do rána. V historickém centru Santo Dominga, v Zona Colonial, také stojí za návštěvu některé z klubů s živou jazzovou či latinskoamerickou hudbou. Velmi zajímavým zážitkem je také návštěva některého z mnoha místních festivalů a oslav. Ve městě La Vega například vždy v únoru vypuknou velké oslavy spojené s tradičním karnevalem, který se zde pořádá odpradávna. Účastní se ho až 20 průvodů masek všech podob, kterým vévodí postava kulhavého ďábla, zvaného Diablo Cojuelo. Město v tyto dny vždy zaplní tisíce zvědavých přihlížejících. Není tak divu, jedná se o nejbarevnější, nejhlučnější a nejpestřejší karneval v zemi. S návštěvou a poznáváním cizí země by mělo být spjato také seznámení s místní historií. Ta však nezačíná pouze v dobách kolonizování země. Území Dominikánské republiky odpradávna obývali členové kmene Taínos, kterým je dnes v Santo Domingu věnováno muzeum. Muse de Hombre Dominicano je zaměřeno na zdejší antropologii a etnografii a je jedním z nejlepších muzeí v zemi.