Etiopie
-
Jak trávit čas
Území Etiopie leží převážně vysoko v horách. Zprvu si zvykáte na řídký vzduch a bojujete s horskou nemocí, ale po chvíli se do velikánů tyčících se do 3000 metrů nad mořem a výš zamilujete. Trekingové túry odhalí krásu etiopské přírody. V Simienských horách bylo založeno několik kempů sloužících jako potravinová a informační základna. Můžete se v nich ubytovat a každý den vyrazit na cestu jiným světovým směrem. Ke zdolání místního terénu nepotřebujete profesionální zkušenosti. Bohatě postačí dobré obutí a odhodlání. Teploty neklesají pod bod mrazu, proto se se sněhovou pokrývkou nesetkáte. Po vlastní ose zdolávejte krajinu také v národních parcích Omo, Awash, Gambella, Mago, Nechi Sar a Abijatta. Spatříte antilopy, buvoly, kozorožce, paviány, lišky, slony, žirafy a různé druhy ptáků.
Po vodě se vydejte za tajemstvím ostrovů na jezeře Tana. Kostely, kláštery a jejich pozůstatky připomínají období pokřesťanštění Afriky. Podél výletního parníku proplouvají kanoe tankwas vyrobené z papyru. Na březích jezera žijí kmeny, o kterých jste dosud neslyšeli.
Při cestování etiopskými městy se seznámíte s etniky mnoha kultur a zvyků. Některé kmeny se tetují, barví si tváře na bílo, zdobí tělo nejrůznějšími šperky i bolestivými zářezy do kůže. Na tržištích si užijete atmosféru smlouvání, překřikování, handrkování, radosti z dobrého nákupu i z prodeje vlastních výrobků. Seženete krásné suvenýry, keramiku, barevné látky, ovoce a zeleninu či něco rychlého do žaludku.
S nejstarším člověkem na zeměkouli se seznámíte v národním muzeu v Addis Abebě. Kosterní pozůstatky Lucy jsou staré asi 4 miliony let. Žila v údolí Awash, které se stalo jedním z nejvýznamnějších paleontologických nalezišť v Africe.
Koupání si v Etiopii neužijete. Přístup k moři země ztratila při odtrhnutí Eritreji. Jezera a řeky sice vybízejí k osvěžení za horkých dnů, ale zdravotní rizika jsou příliš vysoká. Nebezpečí bilharzie, parazitárního onemocnění močových cest doprovázeného záněty a cirhózou jater, hrozí ve volné přírodě.