Finsko
-
Možnosti cestování a dopravy
Doprava ve Finsku je na poměrně vysoké úrovni. Podobně jako jinde ve Skandinávii je však nutné se připravit na nemalé částky, které bude potřeba do cestování investovat. Ceny jízdenek se pohybují vysoko nad průměrem cen v České republice a i vypůjčení auta je v porovnání se zbytkem Evropy o poznání dražší. Dají se však sehnat různé množstevní slevy či slevy pro studenty, díky kterým bude cestování po Finsku hned o něco levnější.
Doprava do Finska:
Nejrychlejší a asi i nejpohodlnější způsob, jak se do Finska z České republiky dopravit, je letadlem. Pokud však nenatrefíte na nějakou výhodnou akci, je nutno počítat s tím, že se současně jedná také o zaručeně nejdražší způsob dopravy. Společnosti létající z Česka do Finska jsou Finnair, Norwegian a Czech Arilines. Další možností je cesta vlakem, autobusem či vlastním automobilem. Přestože vás tato varianta vyjde podstatně levněji, počítejte s nutnou časovou rezervou – cesta z Prahy do Helsinek trvá asi 22 hodin. V současné době sice tuto trasu nejezdí žádné přímé autobusové ani vlakové spoje, dá se však dojet například do lotyšské Rigy nebo švédského Stockholmu, odkud už se s pomocí dalších spojů a trajektů snadno dopravíte až na finské pobřeží.
Doprava po Finsku:
Jak již bylo řečeno výše, ani cestování po Finsku není zrovna nejlevnější záležitostí. Odměnou za tyto vyšší částky jsou však kvalitní, čisté a spolehlivé vlaky a autobusy, které vám jízdu finskou krajinou jistě zpříjemní. Kromě zmíněných prostředků se dá mezi finskými městy přepravovat také letadlem.
Finsko se může pyšnit poměrně rozsáhlou železniční sítí, po které se kromě hustěji zabydleného jihu dostanete i do nejsevernějších oblastí, včetně Laponska. Velmi praktický je například noční vlak, který cestu z jihu Finska až k polárnímu kruhu překoná pohodlně během noci, kdy můžete spát. S jízdenkami od EUrail nebo Interrail můžete díky různým slevám cestovat i levněji.
Tam, kde chybí železnice, zastávají službu kvalitního dopravce autobusy. Kromě běžných dopravců se dá po hlavních trasách cestovat také s nízkonákladovou společností Onnibus, která nabízí znatelně levnější ceny jízdného.
Cestování vlastním či půjčeným automobilem se vyplatí zejména větším skupinám, které si náklady na provoz auta rozdělí. Silnice i značení jsou ve Finsku na dobré úrovni, snad jen kromě několika silnic na severu, které dosud nemají zpevněný povrch. Specifická finská krajina si žádá zvláštní pozornost zejména, co se týče sobů, kterých zde vlivem dopravních nehod zahyne až 4000 ročně. Stejně tak je nutné počítat se zhoršenou sjízdností silnic v zimních měsících, kdy většinu finského území pokrývá sníh a led. Maximální povolená rychlost na dálnici je 100 – 120 km/h, mimo obec 80 km/h a v obci 50 km/h. Řidiči smí řídit s 0,5 ‰ alkoholu v krvi.
Ve městech dobře funguje systém městské hromadné dopravy, která je tvořena převážně autobusy, příměstskými vlaky a tramvajemi. Jediné metro v zemi se nachází v Helsinkách. K překonávání kratších vzdáleností – podobně jako všude ve Skandinávii – také dobře slouží jízdní kola. Cyklostezky vedou téměř všude, a kolo se tak mnohdy nabízí jako ideální dopravní prostředek.
Protože je Finsko „zemí tisíců jezer“, nemůže zde chybět ani dobře organizovaná síť lodní dopravy. Trajekty zde spojují mnoho významnějších měst i ostrovů a tam, kde chybí loď, bývá již zpravidla postavený most. V rámci Finského území se za přejezdy po mostech nevybírají žádné poplatky.