Francie
-
Možnosti cestování a dopravy
Nejprve se zaměříme na cestování autem. Samozřejmě potřebujete řidičský průkaz, registrační doklady auta a pojistku. Řidič i jeho spolujezdci musí být připoutáni jak na předních, tak i na zadních sedadlech. Na předním sedadle nesmí sedět dítě mladší deseti let. Samozřejmě se jezdí vpravo, limit rychlosti je stanoven na 50 km/h v obcích a 80 km/h na okruhu periferie. Jinak je rychlost mimo obec omezena na 90 km/h, na dálkových silnicích na 110 km/h a na dálnicích na 130 km/h. Zajímavostí je, že pokud je povrch vozovky mokrý, snižují se uvedené rychlostní limity o 10 km/h a na dálnicích dokonce o 20 km/h. Povolený limit hladiny alkoholu v krvi je 0,5 promile. Dálnice jsou zpoplatněny vysokým mýtným. Existují zde ale i tzv. alternativní silnice, kde je jízda ve směru sever- jih označena zelenou šipkou na bílém pozadí a opačný směr obrácenou barevnou kombinací. Pozor na značně vysoké pokuty, které se mohou pohybovat řádově i v tisících euro.
Co se týká paliva, benzín natural není zas tak často k dostání. Častěji najdete v nabídce čerpacích stanic palivo super, bezolovnaté nebo diesel. Je slušností nechat obsluze určité spropitné. A pozor, vzhledem k situacím, kdy znečištění ovzduší překročí určité meze, se může stát, že mají povoleno jezdit pouze automobily končící sudou nebo lichou číslicí. Za takové situace je městská hromadná doprava zadarmo, často se Francouzi uchylují i ke kolu.
Další způsoby dopravy po Francii mají věhlas po celém světě. Především železnice, jejichž úroveň patří ke světové špičce. Skoro 32 000 km dlouhá železniční síť, jedny z nejrychlejších vlaků vůbec, ať už se jedná o proslulé TGV, dosahující provozní rychlosti okolo 300 km/h a pokrývající již většinu území, nebo vlak Eurostar, spojující Francii s Velkou Británií skrze Eurotunel, a příjemný personál jsou hlavní atributy francouzských železnic. Dopravní síť je radiální, což znamená že většina hlavních tahů směřuje právě do hlavního města. Zejména pro cestovatele mladší 26 let může být výhodná jízdenka InterRail, na kterou mohou cestovat neomezeně po dobu jednoho měsíce ve vlacích druhé třídy.
Pokud se do Francie vydáte letecky, pravděpodobně přistanete na největším letišti v celé zemi, a to na Roissy-Charles-de-Gaulle, nacházejícím se přibližně ve vzdálenosti 25 km severně od Paříže nebo na letišti Orly, asi 15 kilometrů od města, popřípadě v některém z ostatních měst, jako je Lyon, Nice a další.
Největším francouzským přístavem je patrně Marseille, který je současně i největším přístavem na břehu Středozemního moře. Velkolepým dílem jsou francouzské vodní kanály, umožňující spojení Středozemního moře a Atlantského oceánu skrze řeku Garonnu.