Indie
-
Flóra
Původně široká pásma tropických deštných lesů dnes pokrývají jen přibližně 10 % rozlohy země. Vykácené dřevo se nejčastěji užívá jako palivo, a to zejména na indickém venkově. Zvláštní význam mezi dřevy mají růžové a teakové, která jsou velmi ceněna pro další zpracování, stejně tak jako dřevo santalové, které je častou surovinou pro výrobu turisticky velmi oblíbených suvenýrů.
Vzhledem ke značné různorodosti indického povrchu je i místní flóra velmi rozmanitá a její zastoupení se oblast od oblasti poměrně značně liší. Pro pouští oblasti jsou typické akácie, na savanách rostou kromě akácií také eukalypty, některé druhy palem a tropické opadavé stromy a keře, v jižních oblastech najdete porosty mangrovníku a impozantní palmové háje, horská úpatí pokrývají skořicovníky, švestky, břízy a ořechovníky, a v Himalájích můžete spatřit překrásné rododendrony, hořce, protěž, sasanky a další alpskou květenu. Proslulou rostlinou indických lesů je bambus, jež rovněž nachází mnohé zpracovatelské využití, ačkoli jeho získávání je činností často velmi obtížnou – jeho porosty vytváří na některých místech doslova nepropustnou džungli.
Jestli se indická flóra může ve světě opravdu něčím pyšnit, pak jsou to její byliny a léčivé rostliny. V souvislosti s léčivými účinky bylo popsáno více než 2 000 druhů těchto rostlin, z nichž většina roste divoce ve volné přírodě. Mnoha z těchto rostlinných druhů ale bohužel hrozí naprosté vyhynutí, které by bylo pro oblast přírodní medicíny velkou ztrátou. Příčinou tohoto stavu je, tak jako i na dalších místech planety, nerozvážný zásah člověka do přírody – především rozsáhlé kácení lesů za účelem získání zemědělské půdy a nadměrné užívání hnojiv a pesticidů. Takto způsobené škody jsou již nevratné. Přístup současné indické vlády se snaží stav alespoň částečně napravit. Na území Indie proto bylo založeno více než 100 národních parků a přírodních rezervací.