Indie
-
Svátky a události
Nejvýznamnější svátky v Indii
Většina indických slavností má náboženský podtitul. Charakter oslav je velmi bujarý a veselý. Svůj vlastní svátek má snad každý, i ten sebemenší, chrám v Indii. Datum konání většiny náboženských svátků se řídí lunárním kalendářem, muslimské svátky se datují podle kalendáře islámského. Ve dnech státních svátků jsou, tak jako u nás, zavřené všechny obchody a úřady. Mezi pohyblivé svátky patří Ramadán a Id ul – Fitr (oslavy počátku a konce postního měsíce), Muharram (svátek připomínající smrt Prorokova vnuka) a Id ul – Zuha (tradiční pouť s obětováním ovcí).
Na počátku ledna se oslavují Tamilské dožínky. Dalším důležitým svátkem je jednodenní časně jarní svátek Sarasvatípúdžá. 26. ledna se po celé zemi slaví Den republiky s velkou vojenskou přehlídkou v indickém hlavním městě. Událostí, jež provází pověst velmi divokých oslav, je tzv. Góanský karneval. Oblíbeným rodinným svátkem je Šivova noc. Na počátku jara se slaví Hólí, veselý svátek, během jehož oslav se lidé na ulicích bezhlavě polévají pestrobarevnými roztoky. Následuje velkolepý Karneval. Hlavním svátkem jara jsou samozřejmě Velikonoce. Velký význam má také Pateti – svátek oslavující stvoření ohně. Oslavy hinduistického Nového roku spojené s hudbou a tancem patří k dubnu. Narození Mahávíry, zakladatele džinismu, je nejdůležitějším džinistickým svátkem. Slaví se také v dubnu. Následuje velká školní přehlídka a oslavy narození Buddhy. V květnu se konají Oslavy sestoupení bohyně Gangy na zemi, které provází očistné koupele. Slavnost na počest hadího božstva Nágy má své místo v červenci, stejně tak jako slavnosti na počet boha vod Varuny. Největším nenáboženským svátkem v Indii je Den nezávislosti, připadající na 15. srpna. Na konci léta se slaví Svátek boha Ganéši se sloní hlavou, Kéralské dožínky, narození Kršny a oslavy korunovace Šivy (Svátek Avani Mula, Madurai). V září se oslavuje desetidenní svátek přemožení démonů Dašahrá a také oslava narozenin Mahátmy Gándhího. V říjnu se koná svátek světel Díválí a oslavy džinistického Nového roku. Na přelom listopadu a prosince připadají oslavy svátku Hampi, státního festivalu hudby a tance. Tradiční velké oslavy křesťanských Vánoc jsou obvyklé především ve velkých indických městech.
Svatby
Pravá indická svatba je skutečně velkolepou událostí. Neodmyslitelně k ní patří všechny původní indické tradice včetně nevěstina červeného svatebního sárí. Jestliže budete mít příležitost se tradiční indické svatby zúčastnit, určitě ji využijte – zážitek je to skutečně neopakovatelný.
Pohřby
V Indii není barvou smutku černá, ale bílá. Pohřeb je tradičně záležitostí velmi chmurnou, pokud se stanete jeho náhodným svědkem, chovejte se velmi tiše a ohleduplně. V žádném případě takovou událost nefotografujte. Mrtvá těla se v Indii pod záštitou hinduistické víry zpopelňují na k tomuto účelu určených žárovištích přímo za účasti samotných příbuzných.