Irán
-
Jak trávit čas
Irán je v naší společnosti spojován s terorismem, válkou, fanatickým myšlením a nebezpečím. Takovou představu vyvracejí první cestovatelé, kteří podstoupili obstrukce se získáním víza a vydali se poznávat krásy Iránu a přívětivost jeho obyvatel. Lidé jsou hrdí na své tradice a vůči cizincům vystupují přátelsky a nápomocně. Turismus zatím nepronikl za hranice Iránu a cestovatelé se setkávají s autentickým každodenním životem místních a s překrásnými památkami. Trasy cestovatelů vedou nejčastěji do měst Tehran, Kashan, Esfahan, Yazd, Shira a jejich okolí. Kashan se pyšní dochovanými rezidencemi kupců z 19. století obklopenými zelenými zahradami, pouštní Yazd patří k nejstarším osídleným městům na světě, Shiraz je výchozím místem k archeologickému nalezišti sídla perských králů Persepolis a hlavní město Tehran pulsuje orientálním životem. Nejkrásnější město Esfahan bývalo od začátku 17. století centrem Persie a dochovalo si její půvab. Na druhém největším náměstí na světě náměstí Imáma Chomejního objevíte perly islámské architektury.
Sportovní nadšenci cestují do Iránu, aby pokořili jeho nejvyšší horu Dámavand (5671 m) v pohoří Elborz nebo podnikali túry do hor. Nabízí se i výlety ke Kaspickému moři tvořícímu severní hranici nebo naopak k Perskému zálivu omývajícímu jih území.
Kouzlo Iránu dodávají jeho obyvatelé. Na ulici vás často osloví místní se svou lámanou angličtinou a pozvou vás domů na čaj. Cizinci nejsou pro Iránce zdrojem peněz, ale spíše zásobárnou informací. Pokud se s nimi spřátelíte, budou vám vyprávět o historii své země, ukážou vám vzácné památky a vyrazí vám dech svou poctivostí a čestností.