Island
-
Možnosti cestování a dopravy
Asi nejjednodušší způsob, jak se na Island dostat a dobře jej poznat, je vybrat si některý z poznávacích zájezdů, které dnes pořádá mnoho cestovních kanceláří i z České republiky. Pakliže ovšem někomu nevyhovuje termín, anebo zkrátka jen upřednostňuje cestování „na volné noze“, není problém si cestu na Island (i po ostrově samotném) naplánovat sám.
Jelikož je Island ostrovem, který od evropské pevniny dělí rozlehlé vody Severního ledového oceánu, existují prakticky jen dva způsoby, jak se na ostrov dostat. Tím prvním je využití letecké dopravy. Z České republiky na Island bohužel nelétají žádné pravidelné linky s přímými lety, ačkoli v sezóně se jich může několik objevit. Jistější je však naplánovat let buď s odletem z ČR a přestupem v některém z evropských měst (převážně z Berlína, Londýna, Frankfurtu, Amsterdamu, Kodaně), anebo se vlastní svépomocí dopravit například do Vídně nebo do některého z německých měst a letět na Island odsud. Druhou možností je pak vycestovat na Island vlastním autem, což se vyplatí především těm, kteří mají v plánu Island procestovat. Je to totiž mnohem levnější, než si automobil půjčit až na ostrově. Trajekt, který míří z Dánska do islandského přístavu Seydisfjödur, pluje 48 hodin.
Doprava po Islandu
Ačkoli to nezní příliš obvykle, jedním z nejběžnějších způsobů dopravy po Islandu je letadlo. Mnohdy nepřístupný a nestabilní terén nedovoluje vystavět na ostrově síť železnic a ani se silnicemi to zde není ideální. Kolem celého Islandu vede jedna okružní cesta, která, ačkoli není ani celá vyasfaltovaná, je asi nejdůležitější a nejpoužívanější silnicí. Absenci železnic a nedostatek silnic si proto Islanďané vynahrazují leteckou dopravou. Nachází se zde až 86 různě velkých letišť (mnohá nemají ani vyasfaltovanou přistávací dráhu), která jsou poměrně hojně využívána. Cena letenek přitom není o moc vyšší než cena za autobusovou přepravu. Právě autobusy jsou však stále jedním z nejlevnějších způsobů dopravy na Islandu. V sezóně ji turisté jistě ocení o to víc, že mají možnost si zakoupit okružní jízdenku (Iceland on Your Own či Bus Passport), díky které mohou postupně objet nejzajímavější místa Islandu, a to nezávisle na ostatních cestujících nebo čase. Je možné kdykoli a kdekoli vystoupit, prohlédnout si krásy daného místa a dalším projíždějícím autobusem pokračovat v cestě. Jízdní řády jsou poměrně dobře dodržovány, ale je nutné si pohlídat, jaké je právě roční období, neboť časy a frekvence pravidelných linek se v průběhu roku liší.
Další možností dopravy je automobil. Ten je možné si buď na Islandu vypůjčit, anebo připlout trajektem už s vlastním vozem. Co se týče půjčování auta, jedná se o jistě pohodlnou, ovšem dosti nákladnou variantu. Jak tomu totiž bývá, cena za půjčení automobilu roste s velikostí a výkonností auta. A vzhledem k často nehostinnému a náročnému islandskému terénu si opravdu málokdo vystačí s autem, které není terénní.
Kdo se naopak rozhodne po ostrově cestovat ve vlastním autě, má velkou výhodu v tom, že nemusí za půjčení auta platit (ačkoli ani pohonné hmoty nepatří na Islandu mezi levnou záležitost). Je však důležité stále myslet na to, že zdejší silnice mají ke vzhledu těch českých opravdu daleko – někdy vedou koryty řek, přes vychladlá lávová pole a podobně. Nehrozí tedy, že se se svým běžným silničním autem dostanete k vysněným divokým místům Islandu. Kdo nemá terénní vůz, bude mít cestování po ostrově značně omezené nebo přinejmenším ztížené.
Šetřivějším, ale i jistě dobrodružnějším povahám se nabízí ještě jedna možnost cestování: autostop. Pravdou je, že tento způsob dopravy vás nebude po finanční stránce stát prakticky nic. Je ovšem nutné se připravit na to, že (především v odlehlých místech) je doprava velmi řídká a není výjimkou, že vaším směrem může projet auto i jednou za několik hodin. A když vezmeme v potaz mnohdy nevyzpytatelné rozmary islandského počasí, nemusí být takové čekání na projíždějící auto zrovna příjemným zážitkem.