Popis
Italský region Furlánsko leží v severním cípu země hned za hranicemi s Rakouskem. Jeho jižní okraj lemuje pobřeží Jaderského moře, zatímco v příhraničních oblastech se zdvihají alpské vrcholky s vyhlášenými lyžařskými středisky. Furlánsko si zamilují příznivci aktivní dovolené. Vysokohorská příroda v létě odhaluje své poklady v podobě smaragdově modrých jezer, rozvoněných luk a vyzývavých strmých stěn. U Jadranu zase voní fíkovníky, podávají se mořské speciality a na plážích se relaxuje za svitu ostrých slunečních paprsků. Ve Furlánsku se prolínají italské, rétorománské, rakouské a slovanské vlivy, což poznáte hlavně u jídelního stolu, ale i v mentalitě obyvatel a v kulturních zvycích.
Zajímavá místa
V hlavním městě Udine uvidíte stopy staré románské civilizace. Historickému centru vévodí náměstí Piazza della Libertà s gotickou radnicí a orlojem, na němž odbíjejí hodiny Mauři. Na město shlíží hrad, odkud se otevírá krásný pohled na široké okolí.
Daleko známější přístav Terst patří k ekonomickým tepnám Jadranu. Kosmopolitní město nespí ani ve dne, ani v noci. Na útesu nad mořem stojí zámek Miramare z 19. století a dokresluje siluetu čtvrtmilionové metropole. Toulky podél pobřeží vás zavedou do starého přístavu a k vodní ulici Canal Grande. Na náměstí Piazza della Borsa obdivujte klasicistní stavbu bývalé burzy a na náměstí Piazza dell’Unità d’Italia zase barokní kašnu. Na městem se tyčí Kapitolský vrch s kostelem z 11. století, hradem, parkem a majestátní bazilikou. V krasové krajině okolo Terstu se nachází krápníková jeskyně Grotta Gigante.
Zimní návštěvníci směřují do alpských oblastí a jednoho z 5 kvalitních středisek (Forni di Sopra, Piancavallo, Ravascletto, Sella Nevea / Kanin, Tarvisio) s celkovým počtem 134 kilometrů sjezdovek. Furlánské areály se vyznačují domáckou rodinnou atmosférou, perfektně připravenými tratěmi, pohostinností místních obyvatel a poklidným ruchem na sjezdovkách.
Letní turistický ruch se soustřeďuje v letoviskách Grado a Lignano Sabbiadoro. Srdce Grada tvoří starobylý rybářský přístav a lázně, kam jezdili odpočívat bohatí patriarchové. Dovolenou si zpestřete výletem na lodi do laguny o rozloze 90 km2. Na 30 ostrovech s původní bažinnou vegetací stojí tradiční slaměné domky rybářů, kteří i dnes každé ráno vyjíždějí na svých loďkách na lov. Lignano Sabbiadoro s dlouhou písečnou pláží a pozvolným vstupem do moře vyhledávají rodiny s malými dětmi. V centru městečka s malebnými uličkami a zákoutími sídlí bleší trh, obchody s italskou módou, romantické restaurace s výhledem na moře i pulsující bary.
Gastronomie
Italská kuchyně proslula doslova po celém světě. Těstoviny dnes zbožňuje každá domácnost a pizza už je považována za kosmopolitní pochoutku. Krajina Furlánska oplývá rozlehlými vinicemi a výrobou vyhlášených bílých vín. Za Rakouska-Uherska si vína z Furlánska nechávala dovážet vídeňská šlechta a dnešní návštěvníci je mohou degustovat za vlahých letních večerů ve vinných sklípcích.
Gastronomické speciality se liší podle provincie, ve které usednete k talíři. Polévka iota s hráškem, bramborami a zelím či porcina con mostarda (vepřové maso s ostrým pikantním ovocem) kontrastují s přímořskými pochoutkami seppie in umido con polenta (dušené chobotničky s přílohou z kukuřičné mouky) a baccalá (sušená ryba). Jako předkrm vyzkoušejte sušené šunky prosciutto crudo di San Daniele, di Sauris nebo di Cormons a na závěr vícechodového menu si dejte zákusek gubana (pečivo z kynutého těsta plněné ořechy, rozinkami, piniemi, mandlemi, cedrovými semínky, kandovanou citronovou a pomerančovou kůrou).