Itálie - Umbrie
-
Popis
Italský region Umbrie leží v centrální části země mezi Toskánskem a Laziem. Jeho severovýchodní hranici lemují štíty Apenin. Středem regionu protéká řeka Tibera a přináší alespoň minimum vláhy do suché kopcovité krajiny. Břehy Tibery se zelenají, a proto si Umbrie vysloužila označení Zelené srdce Itálie. Turisté sem jezdí především za překrásnou přírodou. Úrodné nížiny střídají hluboké rokle a vysoké kopce. Mnohé části území byly prohlášeny za přírodní parky (např. Cascate delle Marmore a Parco della Valnerina). Na jižní hranici regionu se modrají tři vulkanická jezera ideální ke koupání a letní rekreaci. Díky bouřlivé historii Umbrie se krajem prohnali Etruskové, Umbrové, Římané, Gótové, Byzantinci či Langobardi a zanechali po sobě mnoho památek. Ve středověku zde působil František z Assisi, kterému bylo zasvěceno mnoho bazilik a kostelů.
Okouzlující příroda
Lago Trasimeno se stává jedním z nejvyhledávanějších cílů Umbrie. V jeho okolí voní olivové háje a slunečnice. Rybářské vesničky a městečka rozesetá po jeho břehu dýchají pohodovou atmosférou. Romantické Castiglione del Lago s kamennými uličkami a spoustou krámků, kaváren, restaurací a prodejen místních specialit si rozhodně nenechte ujít. Koupíte zde kvalitní olivový olej a výrobky z olivového dřeva a ochutnáte čerstvé ryby z jezera Trasimeno.
Zelené srdce Itálie vybízí k toulkám panenskou přírodou a k výletům do krajin, kde nepotkáte ani živáčka. Vydejte se k vrcholkům Apenin, k vodopádu Cascata delle Marmore, do jeskyní v Orvietu, za vinicemi v Antonelli San Marco nebo do údolí Valnerina.
Historie na každém kroku
Hlavní město provincie, Perugia, leží na kopci nad okolní krajinou. Do historického centra vedou desítky schodů, ale i pohodlné eskalátory. Na každém kroku spatříte baziliku, kostel nebo dóm se specifickou architekturou. V kavárně ochutnejte místní lahůdku čokoládu Perugia. Na náměstí stojí jedna z největších budov v Itálii, bývalá radnice Palazzo dei Priori, kde dnes sídlí Umbrijská národní galerie. Etruský oblouk tvoří část hradeb a společně s komorovým hrobem Ipogeo dei Volumni připomíná přítomnost Etrusků v Umbrii. V podvečer se projděte po stinných zahradách a vychutnejte si pohled na zapadající slunce.
Assisi proslavil svatý František, který se zde roku 1182 narodil. I přes davy turistů shon v Assisi nepocítíte. Všichni míří do baziliky svatého Františka. V její horní části si prohlédnete výjevy z Františkova života a dolní část skrývá jeho ostatky. Na Velikonoce se ulice před bazilikou zaplní davy turistů. Při slavnosti vynášení křížů se shromáždí věřící z celého světa a za náboženských zpěvů a svitu pochodní nesou dřevěné kříže k průčelí baziliky. Takhle asi vypadal středověk.
Město Spoleto udivuje římským divadlem Teatro Romano, katedrálou na náměstí Piazza Duomo, v níž se snoubí několik architektonických stylů, a mohutnou pevností Rocca Albornoziana. Nakonec nezapomeňme na nejstarší město Umbrie Gubbio s památkami ze středověku.
Místní speciality
Kuchyně Umbrie je oceňována po celé Itálii a některým specialitám se dostalo i světového věhlasu. Lidé ve volných chvílích stále chodí na lov, což se projeví i na talíři, kde dominuje zvěřina, kančí, jelení a zaječí maso. Ochutnejte zvěřinové klobásky nebo výtečné ragú. V Umbrii se pěstují luštěniny a přílohu často tvoří čočka a fazole. V lesích Umbrie rostou lanýže, které se přidávají do sýrů nebo do olivových olejů. Zakousněte se do sušených salámů, šunky a masa, jako je porchetta, capocollo a prosciutto di norcia. Dobrou večeři zakončete lahodným vínem z regionu nebo pálenkou.