Japonsko
-
Možnosti cestování a dopravy
Nejsnadnější cesta do Japonska vede vzduchem. Let z Prahy trvá asi 15 hodin a vyžaduje alespoň jeden přestup. Z velkých evropských letišť míří přímé linky do Tokia na letiště Narita International Airport vzdálené asi hodinu jízdy od centra metropole. Z vlakového nádraží přímo pod letištěm odjíždí spoj Narita express na stanici Shinjuku. Jízdenka stojí asi 3000 jenů na osobu. Přímé lety z Evropy přijímají i letiště v Nagoji a v Ósace.
Vnitrozemská japonská doprava je spolehlivá, efektivní a neuvěřitelně čistá. To vše se odráží v její ceně. Páteř japonské dopravy tvoří vlaky. Nejrychlejší a ve světě proslulý Schinkansen jezdí ve špičce každých 10 minut. Regionální vlaky dosahují rychlosti 130 km/h. Pokud cestujete na vlastní pěst, využijte tzv. Japan Rail Pass, který koupíte z tepla domova po internetu. Opravňuje vás používat síť japonských státních železnic za zvýhodněnou cenu. Ve velkých městech navazuje vlaková doprava na metro, příměstské vlakové spoje a autobusy. Japan Rail Pass zde nemusí platit, protože linky v okolí metropolí provozují soukromé společnosti. Japan Rail Pass se vztahuje i na vlaky typu Schinkansen. Jde o rychlé a pohodlné cestování za velmi vysoké ceny, které se vyšplhají do tisíců jenů.
Pokud cestujete z ostrova na ostrov, využijte vnitrostátní leteckou dopravu. Japan Airlines a ANA Airlines směřují své lety na tokijské letiště Haneda a ósacké letiště Kansai. Ještě levněji vás vyjde let s méně spolehlivými nízkonákladovými společnostmi Peach, Jetstar Japana a Vanilla Air.
Městská doprava je vysoce organizovaná a přepravuje miliony pasažérů denně. Trasy metra označené anglickými nápisy jsou pro cizince velmi přehledné. Vyplatí se obstarat si vícedenní lístky platné na metro i autobusy. Zastávky autobusů bývají označeny jen v japonštině a s ohledem na dopravní zácpy je cestování po silnici neefektivní. Stejný problém postihuje taxíky. Řidiči taxíků většinou neumí anglicky, proto si předem vytiskněte adresu cílové destinace v japonštině. Nástupní sazba se pohybuje kolem 700 jenů a za každých 350 metrů zaplatíte dalších 100 jenů. Turistickou atrakcí je jízda rikšou. Její řidiči velice rádi zastavují u památek a strohou angličtinou vám poví něco málo z historie. V Japonsku se dá jezdit i na kole. Půjčovny kol najdete u větších hotelů. V kurzu jsou i dnes populární elektrokola.
K vypůjčení automobilu budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz přeložený do japonštiny. Překlad zařizuje Velvyslanectví České republiky v Tokiu. Ceny závisí na typu a výkonu automobilu a pohybují se od 6 000 do 13 000 jenů za 24 hodin. Automobilem se dostanete do odlehlých venkovských oblastí, kam nevede železnice.